Soud osvobodil trojici úřednic MO Plzeň 3 obžalovaných v kauze koupacího jezírka ve Škodalandu

Soud osvobodil trojici úřednic MO Plzeň 3 obžalovaných v kauze koupacího jezírka ve Škodalandu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří StrobachJiří Strobach

Předseda konntrolního výboru MO Plzeň 3

Více

Zdeněk HonzZdeněk Honz

Radní PK pro oblast sociální věci

Více

Petr ViletaPetr Vileta

vedoucí finančního odboru

Více

Soud osvobodil trojici úřednic MO Plzeň 3 obžalovaných v kauze koupacího jezírka ve Škodalandu

Plzeň, 26.10.2017, aktualizováno 17:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Trojici úřednic z centrálního plzeňského městského obvodu, obviněných ze zneužití pravomoci při výběrovém řízení na dodavatele koupacího jezírka u Borské přehrady a při platbě faktur, zprostil obžaloby senát plzeňského krajského soudu. Ženám hrozily tresty v rozmezí od deseti do 12 let. Za stavbu jezírka obvod zaplatil 20 miliónů, podle policie má přitom finální dílo jen čtvrtinovou hodnotu. Podle soudu stál za celou kauzou politický boj a vyřizování účtů mezi komunálními politiky.

Soudní jednání s trojicí úřednic třetího plzeňského obvodu | Autor: TV ZAKSoudní jednání s trojicí úřednic třetího plzeňského obvodu | Autor: TV ZAK

Obžalované jednaly tak, jak jim velely jejich pracovní povinnosti. Tato kauza na soud působí velice smutně. Jezírko bylo postavenou jakousi firmou, která byla vybrána. Správní řízení ohledně staveb nebylo úplně v souladu s příslušnými právními předpisy. Z jakého důvodu byly pohnány k trestní zodpovědnosti inženýrka Anýžová, paní Hádková a paní Hubená, nám zřejmě zůstane utajeno. Někteří lidé, kteří zde vystupovali jako svědci, byli nejméně ve stejné pozici jako obžalované a tyto osoby k trestní odpovědnosti pohnány nebyly,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Jan Špeta.

Na nás to činí takový dojem, že se jednalo z hlediska politického spektra o vyřizování účtů mezi politickými garniturami, které nastupovaly a odstupovaly a bohužel to odnesly v uvozovkách všechny tři obžalované, které se jako úřednice podílely na realizaci zakázky. Je jasné, že na vyřízení zakázky se podílely desítky dalších osob, byli to zastupitelé, byli to úředníci,“ řekl soudce Špeta.

Jezírko ve sportovním areálu Škodaland slavnostně otevřel v roce 2011 tehdejší starosta MO Plzeň 3 Jiří Strobach (tehdy ODS). Později vyšlo najevo, že má areál celou řadu chyb a zakázkou na stavbu jezírka se začala zabývat policie. Podle projektu měl v areálu vzniknout bazén s ohřívanou vodou a atrakcemi, za který radnice zaplatila ve finále 20 milionů korun. Místo toho se vybudovalo jen koupací jezírko s fólií, jehož cenu vyčíslil soudní znalec přizvaný policií na pět milionů korun. V pozici obviněných a následně i obžalovaných se ocitly úřednice Zdeňka Anýžová, Renáta Hádková a Eva Hubená. Podle žaloby stavební firmě předem proplatily faktury v hodnotě téměř celé zakázky v rozporu se smlouvou o dílo.

Obžalovaná Zdeňka Anýžová se před soudem hájila tvrzením, že nijak nepochybila a firmu, které měla podle obžaloby pomoci k zisku, dříve vůbec neznala. Z popisu práce úřednice prý pouze plnila pokyny svých nadřízených. Jednalo se o výše postavené úředníky i politiky z obvodu. U soudu mimo jiné zaznělo, že firmu vybrala jednomyslně ve výběrovém řízení pětičlenná komise, kde kromě Anýžové, která měla úlohu řadové členky, seděli i dva radní obvodu. „Sama jsem o ničem nerozhodovala, neměla jsem rozhodovací pravomoc,“ uvedla Anýžová. Při výběru stavitele bazénu obvod oslovil pět firem, rozhodla nejnižší cena. Konečné slovo ve výběru měla rada. Anýžová také řekla, že pokyn k proplacení vysokých záloh na stavbu musel dát někdo z vedení obvodu, ona ho pak jako úředník pouze splnila.

Podle Anýžové měl tehdejší starosta Jiří Strobach pozici, že bez jeho souhlasu se nemohly faktury proplatit. Před policejního vyšetřovatele se dostal i Strobach. Odmítl ale vypovídat s tím, že by si mohl způsobit trestní stíhání.

V průběhu vyšetřování se změnilo vedení radnice centrálního obvodu a na postu starosty vystřídal Strobacha jeho tehdejší místostarosta Radislav Neubauer (ČSSD). Nové vedení radnice si nechalo zpracovat nový posudek na hodnotu jezírka ve sportovním areálu v Českém údolí, který svědčil v jeho prospěch, Podle radních totiž nebyl posudek, který si původně nechala zpracovat policie, dostatečný. „Znalec, kterého přibrala policie, není znalcem pro všechny obory, nemá charakter znaleckého posudku a nebude moci být adekvátně použit v rámci trestního řízení,“ uvedl Neubauer.

Z posudku, který si nechala vypracovat radnice vyplynulo, že je cena za zhotovení jezírka adekvátní. Vedení třetího městského obvodu podle nového posudku tedy mohlo sedmnáct milionů za jezírko opravdu utratit. „Určitě žádné miliony nezmizely. Naopak, jak jsem říkal, ušetřili jsme dva a půl milionu korun při soutěži a to, že se takto kriminalizují zaměstnanci úřadu to mě velmi mrzí,“ konstatoval letos v lednu bývalý starosta Jiří Strobach.

Obžalované, které už měsíce procházejí soudním martyriem, se nechtěly k verdiktu vyjadřovat. Jejich advokáti jsou ale spokojení a kauzu berou jen jako vyvrcholení neshod mezi politiky ve třetím plzeňském obvodu. „Považuji za zcela nepřípustné, aby se těmito způsoby nebo prostředky trestního práva vyřizovala jakási politická konkurence,“ uvedl advokát Robert Kaše. A v podobném duchu se vyjádřila i obhájkyně Soňa Žourková. „Musím říct, že nás soud zásadním způsobem nepřekvapil a v podstatě jenom dospěl ke stejným závěrům, které jak samotní obhájci i obžalovaní, tvrdí od začátku,“ řekla Žourková.

Proti rozsudku se naopak na místě odvolal žalobce. „Odůvodnění rozsudku na mě moc přesvědčivě nepůsobilo, proto jsem také podal odvolání v neprospěch všech tří obžalovaných,“ dodal státní zástupce Václav Průcha. Rozhodnutí soudu tak není pravomocné.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 28.10.2017 06:01, Reagovat

A vzhledem k návštěvnictvu převážně cikánského etnika si tam člověk musí i setsakra bystře hlídat své věci na břehu....

Vosí Hnízdo 28.10.2017 05:57, Reagovat

Nevím kdo, kde s kým a jak se u koryta sešli a společně tyli ze stavby tučné prebendy. Faktem ale je, že celé slavné jezírko ve Škodalandu je totální zprzněnina, k tomu ještě zdraví a životu nebezpečná. Byl jsem se tam 1x podívat, zatnul jsem zuby, když jsem za tu ubohost ještě musel zaplatit jakýsi vstup a při vstupu do vody se nestačil divit. Dno u vstupů kluzké, po obvodu šutráky, byl jsem svědkem několika krkolomných pádů a i já měl co dělat, abych s sebou nepraštil. Voda studená, neohřátá, špinavá, zapáchající. Divím se, že se tam ještě někdo nepřizabil.

to je dobře 27.10.2017 10:16, Reagovat

... jenom mstivá maříková asi skřípe zubama.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.