Zastupitelé Plzně posvětili novou územní studii, dali tak najevo, že díru vedle Americké nechtějí

Zastupitelé Plzně posvětili novou územní studii, dali tak najevo, že díru vedle Americké nechtějí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miloš VolfMiloš Volf

zámečník, letecký mechanik

Více

Roman ČerníkRoman Černík

kandidát na hejtmana, člen RKO SZ Plzeňského kraje

Více

Petr KopačPetr Kopač

místopředseda kraje

Více

Zastupitelé Plzně posvětili novou územní studii, dali tak najevo, že díru vedle Americké nechtějí

Plzeň, 26.10.2017, aktualizováno 15:29 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jednohlasně odsouhlasilo všech 42 přítomných zastupitelů Plzně novou územní studii, která se zabývá tím, jak by měl vypadat prostor na místě zbouraného DK Inwest i jeho přilehlé okolí. Vedle zmíněné obří díry se jedná celkově o území od hlavního vlakového nádraží, ohraničené ulicemi Americká – Sirkova – Denisovo nábřeží. Schválenou územní studií s přísnými podmínkami by se měl řídit investor, který se v této lokalitě neúspěšně snažil vybudovat obří OC Corso. To ovšem veřejnost odmítla v referendu. Investor, který se přejmenoval z Amádea na Ameside má v plánu celé území zastavět a vybudovat tam byty, kanceláře, obchody i prostory pro kulturu a odpočinek. Nové podmínky stanové městem zcela vylučují vybudování původně navrženého obřího obchodního monobloku.

Zatím vypadá toto území jako obří díra, ale to by se mohlo už brzy změnit | Autor: TV ZAKZatím vypadá toto území jako obří díra, ale to by se mohlo už brzy změnit | Autor: TV ZAK

Schválení nové územní studie předcházela na jednání zastupitelstva debata, ve které zastupitelé vyjádřili spokojenost s její podobou i se způsobem, jakým se chce město vypořádat s obří dírou hyzdící centrum. Ještě před samotným hlasováním si ovšem někteří zastupitelé vymínili, že vedení města do konce letošního roku seznámí s podobou územní studie veřejnost tak, aby se k tomu mohla vyjádřit. Zástupci investora už v pondělí uvedli, že čekají na to, jak se zastupitelstvo k územní studii vyjádří.

 

„Jsem rád, že taková studie vznikla. Dává to pro mě velký smysl, líbí se mi, že se čtyři bloky musí postavit najednou. Mělo to být už dříve a ušetřili bychom si spoustu starostí,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09). „Ten projekt se mi líbí. Je perfektní a byl by přínosem pro město. Investor s tím prý souhlasí,“ konstatoval zastupitel a místostarosta Doubravky Michal Chalupný (ČSSD). Zároveň si položil otázku, zda by tento krok mohl vést k urovnání soudního sporu, který vede město s investorem odmítnutého obchodního centra. Ten totiž město zažaloval o 1,8 miliardy korun za zmařenou investici a soud v této záležitosti ještě pravomocně nerozhodl.

 

„Území musí být polyfunkční a členěné do více bloků. Bez projednání s veřejností projekt nemůže být úspěšný. Teď odsouhlasíme studii a věcí investora je pak projednat projekt s veřejností. Město dá základní podmínky a mantinelym jak by to mělo vypadat. Pak si to musí investor obhájit u lidí, jestli tomu budou fandit. Ve sporu s investorem to samozřejmě městu může pomoci. My nikomu nechceme bránit zastavět to území. Máme pouze podmínky, jak to má vypadat. Územní studii zveřejníme, by se k ní mohl každý dostat. Je třeba vést o tom veřejnou debatu. Díru v Americké nechceme,“ prohlásil technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

 

A jak by mělo území kolem současné obří díry do budoucna vypadat? Podle slov technického náměstka musí být členité a měly by tam vzniknout alespoň dvě ulice široké minimálně 12 metrů. Auta budou parkovat jen pod zemí a chybět by neměla veřejná prostranství a zeleň. Namísto původně plánovaného monobloku obchodního centra mají vzniknout dva bloky budov omezené osmi tisíci čtverečními metry. Objekty budou rozpůleny na úrovni Pařížské ulice, kde vznikne křižovatka pro pěší a jen jeden vjezd pro auta ve směru od nádraží doprava do nové zástavby. Veškeré zásobování by se mělo zajišťovat od Denisova nábřeží.

 

Celková plocha pro obchod, služby nebo galerii by neměla přesáhnout 65 tisíc čtverečních metrů. Studie také počítá s výstavbou dvou budov s výškou 40 metrů u podchodu v Sirkové ulici. Podmínka územní studie je taková, že do celého území budou začleněny funkce jako byty, administrativa, obchod a služby. Obchod nikde nesmí přesáhnout 60 procent plochy. Někteří zastupitelé vyjádřili obavy z druhé stavební fáze na zmíněném území, kdy se plánuje zúžení Sirkové ulice na dva pruhy a posunutí komunikace blíže k policejní budově. V důsledku toho může vzniknout velký tlak na dopravu v dané oblasti.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.