Do slavného domu na Klatovské 19 by se mělo přestěhovat Pattonovo muzeum

Do slavného domu na Klatovské 19 by se mělo přestěhovat Pattonovo muzeum | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Pavel BaxaPavel Baxa

ekonom, soukromý zemědělec

Více

Ladislava KopalováLadislava Kopalová

sociální pracovnice, speciální pedagog – Domov pro seniory, vedoucí Letního dětského tábora

Více

Do slavného domu na Klatovské 19 by se mělo přestěhovat Pattonovo muzeum

Plzeň, 21.09.2017, aktualizováno 16:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nový záměr, jak využít objekt Klatovská 19, jehož součástí jsou i památkově chráněné Loosovy interiéry má město Plzeň. Zpřístupnit by se měly cenné interiéry ve druhém patře, dále se počítá s tím, že se do objektu přesune muzeum Patton Memorial Pilsen. Pro obě tyto aktivity vznikne v budově návštěvnické centrum. K tomuto účelu navrhuje záměr dále také využít kancelářské prostory, a to příspěvkovou organizací Plzeň – TURISMUS i jinými subjekty. Další prostory pak poskytne město pro případné komerční využití. Záměr schválila Rada města Plzně, nyní bude zadána ověřovací studie. Ta by měla stanovit, jak finančně náročná bude rekonstrukce a jaký je odhad provozních výdajů.

„Přestože jde zatím jen o ideový záměr, považuji to za velký posun v řešení funkčního využití Klatovské 19. Od ministerstva vnitra jsme tento objekt převzali v roce 2005, původně v něm měl být umístěn úřad, tedy agendy občanských průkazů a dalších dokladů. Bohužel pro tyto účely se objekt ukázal jako nevyhovující,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Proto v roce 2008 Plzeň požádala o změnu využití objektu a v roce 2010 se zavázala využít jej pro kulturní, společenské a vzdělávací účely a zavázala se pro případ provedení rekonstrukce plně zprovoznit objekt do 1. ledna 2015. Město si za tím účelem nechalo zpracovat projekt, na základě kterého zjistilo, že by muselo zrekonstruovat celý objekt. Náklady v roce 2009 činily dle propočtu projektanta 77,7 milionu korun.

Záměry města ale zkomplikovala krize, kdy Plzeň od roku 2009 ztratila na podílu na daních příjem téměř 650 milionů korun během jednoho roku. Městu se tak přes veškeré úsilí nepodařilo splnit základní podmínku vyplývající z uzavřených smluvních vztahů. Od roku 2014 Plzeň intenzivně jednala o dalším nakládání s objektem se zástupci ministerstva obrany a ministerstva financí, nakonec se zchátralý dům na Klatovské 19 podařilo městu získat. V objektu se nachází nejen cenné Loosovy interiéry, má i svoji velmi temnou historii. V minulosti v domě úřadoval a při osvobození města se v roce 1945 zastřelil velitel německé posádky v Plzni Georg von Majewski.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 24.09.2017 06:42, Reagovat

Tak nejdříve k osobě architekta Loose: Pracoval pro ty nejzazobanější vykořisťovatele a zloděje 1. republiky. Platili ho ze svých špinavých peněz. Takže bych jeho jméno nějak moc nevyzdvihoval. Byl to poskok a kolaborant. A Patton? Velitel armády, co zničila Plzeň, a nejen tu, více než fašisti. Kolik při svých náletech zabili českých civilistů!!! Takže ani jeho bych nějak nevyzdvihoval, natož mu stavět ještě muzeum. A když muzeum, tak maximálně vitrýny s troskami a šrapnely z amerických bomb.

MrDacz 24.09.2017 09:23, Reagovat

Vem si prášky,co sis zapomněl vzít bolševicko-nicistický poskoku ☺

skMYwV 21.09.2017 19:45, Reagovat

Všechno dobrý - ve srovnání s armádou. Město by se také mělo "postarat" o dům naproti Mrakodrapu - v roce 2005 se musel narychlo vyklidit pro Magistrát - a od té doby chátrá.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.