Budou zachraňovat lidské životy, Plzeň nakoupila deset moderních defibrilátorů

Budou zachraňovat lidské životy, Plzeň nakoupila deset moderních defibrilátorů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal ČernýMichal Černý

Starosta Volduch

Více

Lukáš TýnovskýLukáš Týnovský

Předseda plzeňského krajského sdružení Strany svobodných občanů

Více

Jiří BisJiří Bis

Senátor PČR

Více

Budou zachraňovat lidské životy, Plzeň nakoupila deset moderních defibrilátorů

Plzeň, 22.08.2017, aktualizováno 16:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Lidské životy bude zachraňovat deset nových moderních defibrilátorů, které zakoupilo město Plzeň v rámci konceptu Smart City Plzeň v sekci Bezpečnost. Pět z těchto přístrojů dostala k dispozici Městská policie Plzeň, zbytek je rozmístěn v budovách s větší koncentrací lidí. Použít defibrilátor zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit život. Dosud byly tyto přístroje na území Plzně dostupné ve velmi omezené míře. Náklady na pořízení nových defibrilátorů představují zhruba 450 tisíc korun.

„Spádový dispečink zdravotnické záchranné služby již vede přehled o umístění těchto přístrojů a při tísňovém volání personálu je schopen k němu zachránce z blízkého okolí nasměrovat. Do budoucna počítáme s rozšířením počtu defibrilátorů a rozmístěním v dalších exponovaných lokalitách. Ve světě jsou tyto přístroje k dispozici na většině míst, kde se shromažďuje větší počet lidí. Plzeň chce s tímto trendem držet krok,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Přístroj není ve skutečnosti pouhý defibrilátor. Vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce postiženého tak, aby byla účinná,“ řekl vedoucí odboru krizového řízení Jiří Karas.

„Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže stokrát za minutu i správnou hloubku masáže. Hlasově vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí pěti až šesti centimetrů, napoví mu: přitlač více, když je potřeba, a když provádí masáž správně, sdělí mu: dobrá masáž,“ uvedl Jiří Jakoubek z odboru krizového řízení. Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,“ dodal Jakoubek.

Kromě vozidel městské policie jsou defibrilátory umístěny ve vrátnicích Velkého a Nového divadla, ve vrátnici plzeňské radnice na náměstí Republiky 1, v budově dopravních agend Magistrátu města Plzně v Koterovské ulici a přímo u vnitřního bazénu na Slovanech. Strážníci, vrátní, plavčíci i zaměstnanci divadla už absolvovali náležitá školení od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, aby uměli přístroj v případě potřeby správně použít.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.