Plzeň kraluje žebříčku 13 krajských měst v ČR, hodnotící kvalitu života

Plzeň kraluje žebříčku 13 krajských měst v ČR, hodnotící kvalitu života | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan LeopoldMilan Leopold

Starosta Rabí

Více

Pavel KašíkPavel Kašík

Logistik

Více

Tomáš HirtTomáš Hirt

Sociální a kulturní antropolog, vysokoškolský učitel

Více

Plzeň kraluje žebříčku 13 krajských měst v ČR, hodnotící kvalitu života

Plzeň, 16.08.2017, aktualizováno 16:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na prvním místě celorepublikového žebříčku kvality života v roce 2016 se umístilo město Plzeň. Ukazují to data získaná ze Systému hodnocení kvality života ve městě. Výsledné údaje zohledňují řadu faktorů, porovnání se týkalo 13 krajských měst. Kvalita života se porovnává na základě sedmi hlavních kategorií, územní rozvoj, zdravotnictví, finance, životní prostředí, obyvatelstvo, podnikatelské a sociální prostředí.

„Dohromady se jedná o 50 srovnávacích indexů. Celkové umístění je průměrem hodnot ze všech zmíněných oblastí,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která systém technicky zajišťuje. Mezi jednotlivými indexy nechybí například dlouhodobá nezaměstnanost, procento zastavěné plochy, zemědělské půdy, lesů a vod, průměrný důchod, trestné činy na 1000 obyvatel, počet lékařů a lůžek na 1000 obyvatel, emise oxidu siřičitého nebo polétavého prachu, výdaje na ochranu životního prostředí na obyvatele a další. Nejlepší průměrné hodnoty vykazuje město Plzeň v oblasti financí a podnikatelského prostředí. Velmi dobře je na tom také z hlediska obyvatelstva nebo územního rozvoje.

„Samozřejmě je skvělé sledovat, že se vývoj západočeské metropole ubírá tím správným směrem. Nashromážděné údaje ale poukazují i na témata, kterým musíme více věnovat pozornost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň si například uvědomuje, že ve srovnání s ostatními krajskými městy na tom nebyla nejlépe, co se týká výdajů na vzdělávání. „Proto se v tomto snažíme výrazně posunout. Na podporu vzdělávání se nyní aktivně zaměřujeme, máme Centrum robotiky, spustili jsme jedinečný koncept Smart Edu Plzeň, zavádíme výuku robotiky na základní školy, vybavujeme školy interaktivní výukovou technikou a podobně,“ doplnil primátor.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) se město snaží soustředit také na další oblasti, jako je třeba oblast životního prostředí. „Přestože si ve srovnání měst v tomto nevedeme úplně nejlépe, z údajů je možné vysledovat, že se nám všechny sledované indexy v roce 2016 vyjma jednoho začaly zlepšovat. Týká se to například emisí polétavého prachu i třeba emisí oxidu siřičitého,“ řekl Pavel Šindelář. Podle něj jsou získaná data velmi cenná pro další rozvoj města. Aktivně je využívá třeba Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, zejména při tvorbě strategického plánu.

Data, se kterými systém pracuje, jsou ověřitelná a průkazná. „Čerpáme je z Českého statistického úřadu, Ministerstva financí České republiky a z Českého hydrometeorologického ústavu, přičemž je průběžně aktualizujeme. Systém hodnocení kvality života ve městě je umístěn na stránkách https://opendata.plzen.eu, momentálně jsou dostupné hodnoty z let 2010 až 2016. Jednotlivá města jsou v grafu vyznačena křivkami, čím nižší hodnotu daná křivka má, tím lépe,“ vysvětlil Tomáš Benedikt, vedoucí Úseku rozvoje Správy informačních technologií města Plzně.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radim 23.08.2017 12:34, Reagovat

Z hlediska turistiky je naopak nejhorší.

Vosí Hnízdo 16.08.2017 18:14, Reagovat

Tak o té kvalitě života velice výstižně vypovídá píseň špičkové, pronárodní kapely ORTEL s názvem Plzeň. Příjemný poslech:
https://www.youtube.com/watch?v=SADE5B_6iZo

MrDacz 17.08.2017 14:49, Reagovat

To jsou věci, Vosáku seš nácek!
Komunismus a fašismus jedno jest a ty jsi toho jasným důkazem.
A navíc nemáš vůbec hudební vkus, posloucháš buď německou dechovku a potom Hnídka, kterej si začal říkat Ortel, protože svoje vlastní příjmení nevydejchal a navíc neumí zpívat ani náhodou. A o něm ajeho posluchačích si každej trochu slušnej občan myslí své.
Ale zas proti gustu...
Prdel ke sračce přece patří :-)

Vosí Hnízdo 19.08.2017 02:02, Reagovat

Už jsme si zvykli od sluníčkářů a jiného multikulti odpadu pasovat vlastenectví na náckovství a dle toho i tvůj bezmozečný pa-názor. Názor poskocké ovce, co jen kopíruje meinstreemovou šablonu. Zřejmě ty nejsi nácek, protože ti nevadí roztahování cigošů, přilezlíků a gastarbeiterů. To tě tedy upřímě lituji. Ale pokud ti to taky vadí, nácek jsi také, protože tak meinstreem označuje všechny, kterým se nelíbí prznění společnosti multikulturelismem. A co se týče kapely ORTEL, líbí se mi pro její pravdivé texty, nicméně o mne nejde, to je šuma fuk, stejně jako tvůj názor na ně. Důležité je, že ta kapela bourá sály a k nelibosti rappujících cigošů a sluníčkového multikulti meinstreemu se umístila i v Českém slavíkovi. Asi tak!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.