Václav Hrabě a babyboxy

Václav Hrabě a babyboxy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Václav Hrabě a babyboxy

Plzeň, 04.09.2012, aktualizováno 07.09.2012 03:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

   Je vám nad padesát? Tak to jste, hádám tak před třiceti lety, četli básničky Václava Hraběte opsané na psacím stroji. Pro ty mladší – psací stroj byl něco, jako mechanický předchůdce notebooku. Po roce 1989 už jeho básně vyšly konečně tiskem, ale se svobodou a demokracií se na tohoto básníka zvolna zapomíná.

   Škoda. Kromě skvělých básní psal i zajímavé reportáže pro legendární časopis šedesátých let – tehdy jediný nesocialistický – s názvem Tvář. Psali do něj tehdy i budoucí prezidenti – Václav Havel či Václav Klaus…

   Václav Hrabě patřil v 60. letech k českým beatnikům, kteří se inspirovali svými americkými vzory, jako byli Jack Kerouac, Ken Kesey, Lawrence Ferlinghetti či Allen Ginsberg. Hrabě své básně publikoval především v časopise

Divoké víno a v něm spolu se svým přítelem Ludvíkem otiskli i rozhovor s Allenem Ginsbergem. Ten v roce 1965 navštívil Prahu a mimo jiné se stal králem Majálesu.

   Ptáte se co má básník Václav Hrabě společného s babyboxy? No právě přítele Ludvíka Hesse, redaktora, spisovatele a publicistu. Ludvík Hess je totiž ona dobrá duše, která babyboxy už řadu let v Česku buduje.

   Přes dílo Václava Hraběte jsem se s ním před pár lety seznámil i já. Když jsme se trochu oťukali, zeptal se na férovku: Nešlo by v Plzni zřídit babybox? Snažil jsem se. Celý rok 2010, ale marně. Fakultní nemocnice neměla zájem, zkoušeli jsme krajskou záchranku, radnici na Plzni 1 a jinde... Až na jaře 2011 se povedlo babybox

zřídit na poliklinice na Denisově nábřeží. Velké poděkování patří Michaele Kunešové a především Norbertu Plchovi. Byl to druhý babybox v Plzeňském kraji, neboť primát má od roku 2009 nemocnice v Klatovech. Letos získal svůj primát i ten Plzeňský – první zachráněné dítě se v něm našlo 21. srpna a nese jméno Norbert.

   Plzeňský kraj je zakladatelem nemocnic nejen v Klatovech, ale i v Domažlicích, Stodě, Rokycanech. Tam všude by podle mého názoru měly být babyboxy. Ale také v Plané, Sušici… Já se o to chci pokusit. Když se to povedlo v Klatovech a Plzni, tak by to mělo jít i jinde. Každý dětský život za to stojí… Přidáte se ke mně?

 

Petr Náhlík

Autor: Petr Náhlík

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.