Novela zákona o zaměstnanosti by se mohla stát bičem na pracovní agentury

Novela zákona o zaměstnanosti by se mohla stát bičem na pracovní agentury | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František PodlipskýFrantišek Podlipský

Zastupitel PK

Více

Ladislav LegoLadislav Lego

technik

Více

Zdeňka LiškováZdeňka Lišková

Náměstkyně hejtmana pro správu majetku a investice, zastupitelka PK, zastupitelka Rokycan

Více

Novela zákona o zaměstnanosti by se mohla stát bičem na pracovní agentury

Plzeň, Praha, 01.08.2017, aktualizováno 14:22 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bičem na pracovní agentury by se mohla stát novela zákona o zaměstnanosti, která právě nabyla účinnosti. Zpřísňuje pravidla agenturního zaměstnávání, umožní mimo jiné postih skrytého zaměstnávání a agenturám ukládá mimo jiné povinnost zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby.

„Jde nám zejména o to, aby zprostředkování zaměstnání prováděly seriózní agentury práce, které mají potřebné zázemí a splňují určité standardy. Proto budou muset agentury, a to i ty, které už povolení k agenturnímu zaměstnávání mají, složit kauci ve výši 500 tisíc korun. Agenturní zaměstnanci také už nesmí mít nižší platy a horší pracovní podmínky v porovnání s běžnými zaměstnanci,“ uvedl náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek.

Kauce má eliminovat účelové zakládání agentur práce, jejichž prostřednictvím se obcházejí zákony v oblasti zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení. Agentura práce a firma, která využívá její služby, musí zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky agenturního zaměstnance nebyly horší než u kmenového zaměstnance.

Novela dále zavádí definici zastřeného zprostředkování zaměstnání tedy zajišťování pracovních sil bez respektování zákonných podmínek. Za to bude nově hrozit pokuta až pět milionů korun. Nová úprava má také odstranit nedodržování zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek dočasně přidělovaného zaměstnance. Zabránit by měla také obcházení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a záloh na daň z příjmu.

Novela také zvýší sankce za pochybení agentur. Od změn si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje to, že na trh budou vstupovat pouze agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.

V České republice funguje kolem dvou tisíc pracovních agentur, což je naprosto neúnosná situace. Některé zanikají a místo nich vznikají další. Na tuto skutečnost upozorňoval i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Terčem kritiky byly i špatné pracovní podmínky agenturních zaměstnanců a jejich nízké mzdy. Ministr poukazoval i na to, že se agentury nijak dál nestarají o své zaměstnace, kteří pak páchají trestnou činnost. „Chceme, aby o cizince bylo postaráno i v době, kdy má osmihodinové volno, aby nechodil jen po barech,“ uvedl před časem Chovanec na konferenci v Plzni, která se zabývala problematikou agenturního zaměstnávání.

Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o téměř dvě třetiny. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171 800 lidí, loni to bylo přes 277 tisíc osob. Agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Podle Asociace pracovních agentur se v ČR kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních zaměstnanců pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 14.08.2017 12:58, Reagovat

Protentokrát souhlas s rudým bolševickým nokem, Vosím Hnízdem, pracovní agentury zakázat. Stačilo by se držet platných norem a zákonů a vyžadovat jejich dodržování.

Vosí Hnízdo 02.08.2017 05:18, Reagovat

Agentury zakázat. Je to novodobé otrokářství. Firmy donutit, aby platili lidi důstojně - na současné poměry by měl být minimální plat alespoň 25.000Kč/měs, a nebyla by potřeba sem vozit gastarbaitery. A gastarbaitery ještě takové, co jsou odpadem a parazity ve vlastních zemích. Kdo sem tohle vozí navíc zavřít za vlastizradu!! Protože to je škodění své vlasti.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.