Kraj dostane od státu peníze na platy v sociálních službách, částka však nepokryje požadavky

Kraj dostane od státu peníze na platy v sociálních službách, částka však nepokryje požadavky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Štěpán EsterleŠtěpán Esterle

Více

Jakub JonášJakub Jonáš

student Pedagogické fakulty UK

Více

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Kraj dostane od státu peníze na platy v sociálních službách, částka však nepokryje požadavky

Plzeň, 18.07.2017, aktualizováno 15:52 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Prostředky do sociálních zařízení na zvýšení platů a mezd zaměstnanců v sociálních službách pošle Plzeňský kraj během září. Poskytovatelé sociálních služeb budou muset do té doby zajistit finance na zvýšení platů ze svých zdrojů. Částka, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí kraji poskytlo, ale zdaleka nebude postačovat na pokrytí navýšení odměňování zaměstnanců v sociálních službách o 23 procent, které odsouhlasila vláda v červnu a platí od 1. července 2017.

O přidělení částky 55 890 tisíc korun se Plzeňský kraj dozvěděl v druhé polovině června. Vedení kraje proto neprodleně svolalo mimořádné jednání rady kraje, která rozhodla o odsouhlasení potřebných dokumentů a vyhlášení mimořádného kola dotačního řízení pro poskytovatele sociálních služeb.

Vzhledem k tomu, že se jedná o mimořádné dotační řízení, musí být v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech, vyhlášení dotačního řízení 30 dní uveřejněno na úřední desce, až poté lze zahájit sběr žádostí. Tato zákonná povinnost bohužel způsobí velkou časovou prodlevu, která se odrazí v čase, kdy budou moci být finanční prostředky zaslány žadatelům. Sběr žádostí se uskuteční od 3. do 13. srpna 2017. Poté bude možné žádosti zpracovat, vyhodnotit a spočítat návrhy konkrétních dotací. Rozdělení dotací bude předloženo na jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje dne 11. září 2017.

 „S ohledem na to, že se jedná o takto výrazně skokové navýšení platů, se kterým nemohli poskytovatelé sociálních služeb v říjnu 2016, kdy zpracovávali žádosti o dotaci na rok 2017, počítat, bylo nutné vyhlásit samostatné dotační řízení. Plzeňský kraj chce umožnit poskytovatelům sociálních služeb, aby mohli upravit své původní požadavky o dotaci na rok 2017 tak, aby odpovídaly této změně. Pokud by to neumožnil, mohlo by se stát, že by někteří poskytovatelé nemohli obdržet finanční prostředky jen proto, že by byl naplněn jejich původní požadavek. A nelze nikomu poskytnout vyšší dotaci, než o jakou si požádal,“ vysvětluje náměstek pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz (ČSSD).

Nařízení Vlády ČR se týká jen platových tabulek příspěvkových organizací kraje a obcí, kraj plánuje ovšem v rámci rovného přístupu ke všem poskytovatelům sociálních služeb bez ohledu na jejich právní formu či zřizovatele umožnit i navýšení odměňování i v mzdové sféře. „Částka, kterou poskytlo ministerstvo Plzeňskému kraji, by mohla být dostačující, pokud by se mělo jednat jen o navýšení platů v organizacích, které své zaměstnance odměňují platy, nikoliv mzdami. Ale s ohledem na to, že je třeba upravit odměňování i v mzdové oblasti, aby nedocházelo k odlivu zaměstnanců z těchto organizací, není suma 55 890 tisíc korun zdaleka dostačující,“ říká náměstek Zdeněk Honz a doplňuje, že přesné požadavky bude kraj znát až po sběru žádostí, ale již nyní z kvalifikovaných odhadů je zřejmé, že budou minimálně dvojnásobné.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.