Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu

Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr CvalínPetr Cvalín

Bez funkce

Více

Bohumila MatouškováBohumila Matoušková

podnikatelka, vychovatelka

Více

Jiří HrozaJiří Hroza

důchodce, bývalý VŠ učitel, trenér

Více

Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu

Plzeň, 06.07.2017, aktualizováno 22:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Slavnostním podpisem stvrdili náměstek hejtmana Martin Baxa (ODS) a biskup plzeňský Tomáš Holub darovací smlouvu mezi Plzeňským krajem a Biskupstvím plzeňským. Jedná se o předání finančního daru ve výši tří milionů korun na rekonstrukci trojice významných kulturních památek v Plzeňském kraji.

„Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni, Jezuitský kostel v Klatovech a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích jsou významné kulturní stavby v našem kraji, které mají nadregionální význam. Proto se Plzeňský kraj rozhodl podpořit třemi miliony korun jejich opravu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Martin Baxa. Celkové náklady na všechny tři projekty představují částku 275 milionů korun, přičemž velkou část by měly pokrýt evropské peníze. I tak znamená financování oprav velkou finanční zátěž pro vlastníka objektů, kterým je Římskokatolickou církev. Finanční pomoc proto poskytla i města, na jejichž území se památka nachází, zatím Klatovy a Plzeň, v Plasích se o podpoře jedná.

„Velmi mě těší, že je možné nechat znovu vyniknout krásám našeho kraje, a to díky společnému úsilí Evropy, církve i Plzeňského kraje,“ říká biskup plzeňský Tomáš Holub. Plzeňská katedrála sv. Bartoloměje se bude opravovat do konce roku 2019, přičemž celkové náklady jsou vyčísleny na 103 milionů korun. V katedrále vznikne nová expozice v podkroví, opravovat se bude interiér katedrály, osvětlení, lavice, restaurováním projdou malby, omítky, mobiliář a varhany. Novinkou bude také vytápění.

Důvodem stavebních úprav a restaurátorských prací kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech, obvykle označovaného jako Jezuitský kostel, je především nevyhovující až havarijní stav vnějšího pláště i interiéru kostela. Rovněž i zde se opravy plánují do konce roku 2019, celkové náklady představují částku 102 milionů korun. Nejvíce peněz bude stát kompletní oprava venkovní fasády. V kostele se rozšíří prohlídková trasa, zrestaurují vzácné nástěnné malby, kostelních lavice a také zde se opraví varhany.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích je součástí komplexu národní kulturní památky kláštera v Plasích, ve kterém vzniklo Centrum stavitelského dědictví. Kostel patří mezi nejstarší budovy celého komplexu a nachází se v téměř havarijním stavu. Románský portál, který je v současnosti zakrytý barokní nástavbou, představuje architektonický unikát celoevropského měřítka. Obnova kostela by měla být ukončena v roce 2020, celkové náklady představují částku 70 milionů korun. V rámci projektu se počítá především s obnovou vnějšího pláště, restaurováním vstupního románského portálu a interiéru kostela. V sakristii vznikne nová expozice pro návštěvníky.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 07.07.2017 22:11

Komentář byl odstraněn

Noe 09.07.2017 08:39, Reagovat

A co jsi ty, když se neumíš slušně vyjádřit? Vidím, že tě ve škole nic nenaučili (pokud jsi vůbec do nějaké chodil). A jen na okraj, Vosák je sice pako, ale tady má pravdu.

MrDacz 09.07.2017 22:43, Reagovat

Sorry jako, ale umím se vyjadřovat jen jako ten největší chlív!
To jediné mi je vlastní...

Vosí Hnízdo 06.07.2017 22:38, Reagovat

Tak ono frátelníkům nestačí, že dostali restituce. Ještě budou hrabat z městského rozpočtu. Nechť jim peníze na kostel dávají jejich ovečky, jak je to třeba v Německu. Anebo ještě lépe, ať vypasení kněžouři přiloží ruku k dílu. To by se ale dřív z jalové krávy vymámilo tele. Asi tak!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.