Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu

Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří KorešJiří Koreš

Ovčák a manažer neziskové organizace

Více

Lenka ŠímováLenka Šímová

sekretářka Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov

Více

Jiří UhlíkJiří Uhlík

Místostarosta MO Plzeň 1

Více

Plzeňský kraj věnuje biskupství tři miliony korun na opravu trojice významných památek v regionu

Plzeň, 06.07.2017, aktualizováno 22:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Slavnostním podpisem stvrdili náměstek hejtmana Martin Baxa (ODS) a biskup plzeňský Tomáš Holub darovací smlouvu mezi Plzeňským krajem a Biskupstvím plzeňským. Jedná se o předání finančního daru ve výši tří milionů korun na rekonstrukci trojice významných kulturních památek v Plzeňském kraji.

„Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni, Jezuitský kostel v Klatovech a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích jsou významné kulturní stavby v našem kraji, které mají nadregionální význam. Proto se Plzeňský kraj rozhodl podpořit třemi miliony korun jejich opravu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Martin Baxa. Celkové náklady na všechny tři projekty představují částku 275 milionů korun, přičemž velkou část by měly pokrýt evropské peníze. I tak znamená financování oprav velkou finanční zátěž pro vlastníka objektů, kterým je Římskokatolickou církev. Finanční pomoc proto poskytla i města, na jejichž území se památka nachází, zatím Klatovy a Plzeň, v Plasích se o podpoře jedná.

„Velmi mě těší, že je možné nechat znovu vyniknout krásám našeho kraje, a to díky společnému úsilí Evropy, církve i Plzeňského kraje,“ říká biskup plzeňský Tomáš Holub. Plzeňská katedrála sv. Bartoloměje se bude opravovat do konce roku 2019, přičemž celkové náklady jsou vyčísleny na 103 milionů korun. V katedrále vznikne nová expozice v podkroví, opravovat se bude interiér katedrály, osvětlení, lavice, restaurováním projdou malby, omítky, mobiliář a varhany. Novinkou bude také vytápění.

Důvodem stavebních úprav a restaurátorských prací kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech, obvykle označovaného jako Jezuitský kostel, je především nevyhovující až havarijní stav vnějšího pláště i interiéru kostela. Rovněž i zde se opravy plánují do konce roku 2019, celkové náklady představují částku 102 milionů korun. Nejvíce peněz bude stát kompletní oprava venkovní fasády. V kostele se rozšíří prohlídková trasa, zrestaurují vzácné nástěnné malby, kostelních lavice a také zde se opraví varhany.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích je součástí komplexu národní kulturní památky kláštera v Plasích, ve kterém vzniklo Centrum stavitelského dědictví. Kostel patří mezi nejstarší budovy celého komplexu a nachází se v téměř havarijním stavu. Románský portál, který je v současnosti zakrytý barokní nástavbou, představuje architektonický unikát celoevropského měřítka. Obnova kostela by měla být ukončena v roce 2020, celkové náklady představují částku 70 milionů korun. V rámci projektu se počítá především s obnovou vnějšího pláště, restaurováním vstupního románského portálu a interiéru kostela. V sakristii vznikne nová expozice pro návštěvníky.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 07.07.2017 22:11

Komentář byl odstraněn

Noe 09.07.2017 08:39, Reagovat

A co jsi ty, když se neumíš slušně vyjádřit? Vidím, že tě ve škole nic nenaučili (pokud jsi vůbec do nějaké chodil). A jen na okraj, Vosák je sice pako, ale tady má pravdu.

MrDacz 09.07.2017 22:43, Reagovat

Sorry jako, ale umím se vyjadřovat jen jako ten největší chlív!
To jediné mi je vlastní...

Vosí Hnízdo 06.07.2017 22:38, Reagovat

Tak ono frátelníkům nestačí, že dostali restituce. Ještě budou hrabat z městského rozpočtu. Nechť jim peníze na kostel dávají jejich ovečky, jak je to třeba v Německu. Anebo ještě lépe, ať vypasení kněžouři přiloží ruku k dílu. To by se ale dřív z jalové krávy vymámilo tele. Asi tak!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.