Zastupitelé dali zelenou námluvám Plzeňské teplárenské s holdingem miliardáře Daniela Křetínského

Zastupitelé dali zelenou námluvám Plzeňské teplárenské s holdingem miliardáře Daniela Křetínského | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav LobkowiczJaroslav Lobkowicz

Poslanec PČR, člen krajského předsednictva TOP 09, podnikatel v zemědělství

Více

Jan HutterJan Hutter

Terchnolog

Více

Radek ŠkrdlantRadek Škrdlant

starosta obce Plískov, profesionální voják

Více

Zastupitelé dali zelenou námluvám Plzeňské teplárenské s holdingem miliardáře Daniela Křetínského

Plzeň, 22.06.2017, aktualizováno 16:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V nejdůležitějším hlasování letošního roku se po téměř tříhodinové debatě šestatřicet zastupitelů Plzně vyslovilo pro spolupráci městské společnosti Plzeňská teplárenská (PT) s Plzeňskou energetikou (PE). Proti hlasovali tři zástupci KDU-ČSL a zdrželi se tři komunisté. Druhá plzeňská teplárna patří do holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Ten přijel osobně vysvětlit zastupitelům výhody případného spojení obou společností a vytvoření jednoho silného hráče v oblasti energetiky.

Takto o návrhu námluv s EPH hlasovali zastupitelé města | Autor: Richard BenešTakto o návrhu námluv s EPH hlasovali zastupitelé města | Autor: Richard Beneš

Zastupitelé dali svým hlasováním mandát vedení teplárny, aby mohlo dál vyjednávat a připravovat sloučení obou teplárenských společností. Ve hře byla ještě varianta B, která by pro město znamenala mít sice teplárnu ve stoprocentním vlastnictví, ale za cenu neodkladné investice 1,5 miliardy do modernizace svého zařízení.

Hlasovat pro variantu A, která směřuje ke spojení obou teplárenských společností doporučil svým kolegům technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Vysvětlil, že město se musí vypořádat se skutečností, že kotle v Plzeňské teplárenské nebudou po roce 2022 splňovat emisní limity EU. „Máme návrh od společnosti EPH na vytvoření společného podniku. Pokud se vydáme touto cestou, tak na přelomu letošního roku bychom mohli rozhodovat o tom, zda je tato varianta správná. Pokud se tak nestane, budeme muset pracovat na druhé variantě a investovat nemalé peníze do modernizace našich kotlů. Pojďme udělat správné rozhodnutí pro občany našeho města i pro Plzeňskou teplárenskou,“ vyzval zastupitelstvo Pavel Šindelář.

Před zastupitelstvo předstoupil miliardář Daniel Křetínský, který zdůraznil, že nabídka jeho společnosti není nabídkou nevyžádanou, ale vychází ze současné spolupráce Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky. Obě firmy zásobují Plzeň teplem a v případě potřeby nebo poruchy zařízení se vzájemně vykrývají. „Na základě výzvy PT jsme provedli analýzu situace a přišli s nabídkou na spojení těchto firem. S majoritním podílem města a minoritním podílem EPH. Žádné klíčové otázky nemohou být rozhodnuty bez účasti města. Pokud se rozhodnete jít vlastní cestou, budete investovat 1,5 miliardy korun do modernizace, budete mít menší společnost než máte dnes a společnost nebude mít možnost vyplácet vyšší dividendy. Společný podnik bude mít oproti tomu větší kapacitu, než má PT dnes i jakou by měla po inovaci. Město získá mnohem větší zařízení a mnohem větší podnik, který bude mít lepší možnosti a bezpečnější dodávky tepla do sítě,“ vysvětlil Křetínský.

Miliardář Křetínský zmínil i další výhody, které by městu přinesl společný podnik. „Můžeme využít společně i naše kontrakty EPH na dodávky uhlí od Sokolovské uhelné. Kontrakt na uhlí představuje jistotu, kterou umíme nabídnout. Je významně pod cenou uhlí, za jakou ji teď má město Plzeň. Zajistíme výrazně levnější dodávky uhlí než mají všichni. Dokážeme každou činnost nakontraktovat lépe než PT. Objemy se kterými pracujeme my, jsou odlišné než objemy, se kterými pracuje PT. Možnosti, které nám to dává jsou dramaticky odlišné. Máme k dispozici obrovskou páku, kterou můžeme využívat,“ dodal Křetínský.

Pokud se firmy nespojí, budou dál fungovat samostatně, Křetínský uvedl, že vedení města Plzně nedává žádné ultimátum a PE se bude dál chovat přátelsky k PT. Pokud se teplárny nespojí, budou fungovat samostatně. I po případném spojení obou společností by zůstala ve stoprocentním majetku města Plzně nová spalovna v Chotíkově.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.