Zastupitelé kraje odsouhlasili záměr postavit v Plzni novou budovu galerie výtvarného umění, stát musí ale zaplatit 60 procent nákladů

Zastupitelé kraje odsouhlasili záměr postavit v Plzni novou budovu galerie výtvarného umění, stát musí ale zaplatit 60 procent nákladů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav HrdinaMiroslav Hrdina

vedoucí provozovny, podnikatel

Více

Světlana BudkováSvětlana Budková

Asistentka radního PK

Více

Richard BayerRichard Bayer

reprezentant v rychlostní kanoistice

Více

Zastupitelé kraje odsouhlasili záměr postavit v Plzni novou budovu galerie výtvarného umění, stát musí ale zaplatit 60 procent nákladů

Plzeň, 13.06.2017, aktualizováno 21:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Záměr postavit v Plzni v lokalitě U Zvonu novou krajskou galerii výtvarného umění v ceně 820 milionů korun podpořili na svém jednání po tříhodinové diskusi zastupitelé Plzeňského kraje. Ovšem za podmínek, že 480 milionů na nový objekt poskytne ministerstvo kultury. Vyplývá to z memoranda, které odsouhlasili zastupitelé. Město Plzeň vkládá do projektu pozemek v centru a infrastrukturu. Ministerstvo kultury podepíše memorandum poté, co bude mít ve svém rozpočtu peníze z investičního programu na podporu regionálních kulturních institucí. Peníze tam musí nasypat ministerstvo financí. A zatím není jasné, zda se tak stane.

Zastupitelé kraje odsouhlasili záměr postavit v Plzni novou budovu galerie výtvarného umění, stát musí ale zaplatit 60 procent nákladů

„Ještě nestavíme. Memorandum nám ale otevírá cestu k dalšímu jednání na ministerstvu financí,“ uvedla ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS) s tím, že ekonomický náměstek z ministerstva kultury předběžně přislíbil Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů, což představuje podíl státu ve výši 480 milionů korun. Hejtman Josef Bernard (ČSSD) je přesvědčen o tom, že projekt nové galerie překračuje hranice kraje a bylo by chybou nevyužít možnosti státní podpory a galerii nepostavit. „Myslím si, že takovou šanci už nikdy do budoucna nedostaneme,“ řekl hejtman. Zdůraznil však, že pokud kraj peníze od státu nezíská, projekt se opět pošle k ledu.

Podobné memorandum podepsaly také Ostrava a Moravskoslezský kraj ve věci nové knihovny za miliardu korun, kteří už mají i písemný příslib peněz od ministra financí Andreje Babiše. Plzeňský kraj má na stavbu galerie projekt, který už před lety vzešel z architektonické soutěže. A od loňského roku také existuje platné stavební povolení. Části veřejnost se ovšem nelíbí moderní budova galerie, která by měla vzniknout podle zmíněného projektu na místě domu poškozeného v roce 2002 povodněmi. Město tehdy nechalo starý objekt odstřelit, od té doby je tam provizorní parčík.

V nové galerii by byla stálá expozice. V současné době má Západočeská galerie asi 95 procent ze svých 10 tisíc exponátů v hodnotě přesahujíc jednu miliardu korun uloženo v depozitářích. Plzeňská galerie přitom vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny, kterou by stálo za to trvale vystavovat v reprezentativních prostorách. Stísněné depozitáře v Masných krámech, původně středověkém objektu bez klimatizace, porušují zákon o ochraně muzejních sbírek a nenaplňují povinnost sbírky prezentovat. „Jsme s Ostravou jedinou galerií v ČR, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici,“ uvedl ředitel galerie Roman Musil. Ministerstvo kultury počátkem roku kontrolovalo galerii Obě výtky zapsalo do protokolu, ale sankci zatím neuplatnilo.

Sám ředitel galerie si projekt nové budovy, který vzešel z 89 architektonických návrhů, velmi pochvaluje. „Měli jsme skvěle sestavenou komisi z mimořádných odborníků, která rozhodovala tři dny a všechny návrhy, které byly anonymní, velmi pečlivě zvažovala,“ dodal Roman Musil.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Martin 19.06.2017 08:15, Reagovat

Je to ošklivá stavba, která se sem vůbec nehodí.

Vosí Hnízdo 16.06.2017 11:15, Reagovat

Až v Plzni budoe dostatek bytů pro řádné mladé rodiny (ne pouze pro cikány a jiné parazity), až se Plzeň dokáže bezplatně postarat o své staré a nemocné občany, až MHD bude zadarmo, až vše bude vzkvétat a vše bude pro prospěch občana za dostupné ceny pro každého.... a pokud ještě budou peníze, tak budou rozdávány řádným občanům města jako nezávislý podmíněný příjem.... a pořád zbydou peníze, pak možná bych souhlasil se stavbou nějaké nesmyslné galérie. Ale za stávajícího stavu, kdy se skučí, že není na nic je stavba podobné stavby, ještě se státní dotací doslova zločin hodný tvrdého trestu!!

Vosí Hnízdo 16.06.2017 11:08, Reagovat

To si zase zamnuli ruce zlodějští a zkorumpovaní developeři. Já na bráchu, brácha na mne, stejně jako u předražené a okradené stavby plzeňské ostudy - Nového divadla. Milion sem, milion tam, hlavně že se budou sypat do soukromých kapes vyvolených. A to vše pod požehnáním vedení města, potažmo "EKONOMKY" Marcely Krejsové. Kolik ta toho už zprznila. To je závdavek na pořádný průser. Tomu věřte, jako, že to tady 16.6.2017 v 11:08 píšu!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.