Plzeň chystá projekt Bezpečná cesta, lidé by mohli procházet centrem města výhradně pod dohledem kamer

Plzeň chystá projekt Bezpečná cesta, lidé by mohli procházet centrem města výhradně pod dohledem kamer | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ladislav LegoLadislav Lego

technik

Více

Lucie MoravcováLucie Moravcová

Sociální pracovnice a ochránkyně zvířat

Více

Alena ŠůmováAlena Šůmová

Místostarostka Horní Břízy

Více

Plzeň chystá projekt Bezpečná cesta, lidé by mohli procházet centrem města výhradně pod dohledem kamer

Plzeň, 25.05.2017, aktualizováno 11:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Využít unikátním způsobem bezpečnostní kamery v centru Plzně ve spojení s novým softwarem plánuje vedení města. Do konce letošního roku by se mohl spustit projekt nazvaný „Bezpečná cesta.“ Lidé by se pohybovali centrem města po předem stanové cestě, která vede v záběru bezpečnostních kamer. Chodce by pak postupně předávala jedna kamera druhé. Lidé by se po městě mohli procházet s vědomím, že nad jejich bezpečnost po celou dobu dohlíží policisté obsluhující kamery. O projektu „Bezpečná cesta informoval server TV ZAK primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD), který má na starost i bezpečnostní situaci ve městě.

„Viděl jsem na prezentaci špičkový izraelský software, který umí vyhodnocovat video z našeho kamerového systému. Nasadilo by se to na stávající kamerový systém. Jedinou vadou je, že my máme otočné kamery, nikoliv statické. A to funguje jen na statické kameře, která se dívá do jednoho místa a nesmí se pohnout,“ vysvětlil primátor Martin Zrzavecký. Osmihodinové video pak dokáže software dostat do dvou minut. „Díváte se na jedno místo, ty osoby se tam míhají, překrývají. Vyhledáváte si podle filtrů předmět vašeho zájmu. Samozřejmě, že mnozí namítnou, že je to „Velký bratr,“ ale tak to rozhodně není. Používá se to, když potřebujete někoho vyhledat, vyřešit nějaký konflikt,“ řekl primátor.

Klady systému vidí primátor v tom, že umí detekovat zájmové osoby, porovnává je například s databází hledaných osob. Umí rozlišovat a předvídat agresivní chování. Vidí člověka a podle toho jak se chová, umí vyslat signál, že se divně chová a že může dojít k nějakému konfliktu. „To vše může sloužit k bezpečí. Jestli se bavíme o Velkém bratru, tak toho máme každý v kapse a jedná se samozřejmě o chytrý mobilní telefon,“ uvedl Martin Zrzavecký.

Město by nemuselo kupovat drahý software od izraelské firmy, ale mohlo by v případě zájmu využít podobný software od společnosti Bosch, který je dodavatelem většiny kamerového systému pro Plzeň. „Od firmy Bosch bychom jako významný klient, který odebral 140 kamer, mohli získat tento software zdarma nebo za nějakou nízkou cenu v rámci celého balíčku. Na zkoušku ho necháme nainstalovat na jednu ze statických kamer a zapojit do systému. Zkusíme to jako pilot, vyhodnotíme a uvidíme, jestli se nám to osvědčí. Pokud bychom se ale chtěli skutečně vydat bezpečnou cestou, musí se trasa osadit statickými kamerami,“ informoval primátor.

Systém ovšem pracuje s obrovským množstvím dat, které je třeba někam uložit, což také něco stojí. Nashromážděná data se pak musí vyhodnotit a v případě stanovení bezpečné cesty by musel v centru sedět člověk, který by dohlížel na to, zda se někde něco neděje. Bezpečná cesta by měla vést centrem města, kamery by se měly objevit na místech, kde je největší koncentrace lidí, jedná se například o významné přestupní uzly.

Zdaleka ne všichni v Plzni jsou ovšem projektu „Bezpečná cesta“ nakloněni. Jedním z kritiků je například opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09). „Projekt bezpečná cesta mi připadá jako úplně nesmyslný v tom, že město bude radit, kudy například vede cesta do školy pod kamerami. Aby se rodiče nebáli vyslat svoje děti do školy, protože půjdou pod dohledem kamer. A těm ostatním lidem, kteří budou posílat děti do školy jinudy, budeme říkat, že je tato cesta nebezpečná? Nebo, že zbytek města, který není pod kamerami je nebezpečný? To vůbec nedává smysl z tohoto pohledu,“ prohlásil Michal Vozobule.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 26.05.2017 17:00, Reagovat

StB byla proti dnešnímu sledovacímu a špehovacímu systému sbor víděňských slečínek. Ať žije demokratůra, jak by řekl Karel Kryl se kterým jsem se osobně několikrát sešel. Vyčůráš se za rohem nebo si zapálíš cigáro, kde nemáš? Okamžitě budeš identifikovám, přijde ti tučná pokuta a pokud nezaplatíš, tak exekuce třeba na tvůj dům kvůli pár stovkám. Ale pokud tě tam okrade a zeřeže cikán, tam systém bude velmi opatrný, aby ho soukmenovci z EU nekrritizovali za rasismus, pravděpodobně to odskáčeš sám, neměls cikána provokovat vybíráním svých peněz z bankomatu. Asi tak vážení!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.