Oblíbená služba Senior Expres získala už čtvrtý automobil, měsíčně služba přepraví 900 Plzeňanů starších 70 let

Oblíbená služba Senior Expres získala už čtvrtý automobil, měsíčně služba přepraví 900 Plzeňanů starších 70 let | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír BarnášVladimír Barnáš

OSVČ, učitel autoškoly

Více

Vlastimil JežíkVlastimil Ježík

středoškolský učitel

Více

Jaroslav KlímaJaroslav Klíma

Radní města Tachov

Více

Oblíbená služba Senior Expres získala už čtvrtý automobil, měsíčně služba přepraví 900 Plzeňanů starších 70 let

Plzeň, 16.05.2017, aktualizováno 16:20 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Čtvrtým vozidlem posílilo město Plzeň službu Senior Expres, která je unikátním a nesmírně populárním systémem dopravy pro seniory a zdravotně postižené. Díky tomu se podaří uspokojit větší množství zákazníků, odhadem o několik tisíc ročně. Měsíčně službu využívá na 900 Plzeňanů starších 70 let. Jen za tři roky jejího provozu obsloužila postupně přibývající stávající vozidla přibližně 22 tisíc klientů, najela s nimi přes 220 tisíc kilometrů. Projekt západočeské metropole už inspiroval i další radnice v České republice. Senior Expres smluvně zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky.

Nové vozidlo služby Senior Expres si vyzkoušel primátor Martin Zrzavecký v roli řidiče a jeho náměstkyně Eva Herinková jako pasažérka | Autor: Plzen.euNové vozidlo služby Senior Expres si vyzkoušel primátor Martin Zrzavecký v roli řidiče a jeho náměstkyně Eva Herinková jako pasažérka | Autor: Plzen.eu

Oblíbená služba Senior Expres získala už čtvrtý automobil, měsíčně služba přepraví 900 Plzeňanů starších 70 let

„Senior Expres, který nabízí plzeňským seniorům flexibilní řešení v podobě dopravy na zavolání, se osvědčil. Zájem byl tak velký, že jsme každý měsíc museli z kapacitních důvodů odmítnout v průměru až 250 požadavků,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Město se proto rozhodlo na situaci zareagovat zprovozněním čtvrtého vozu. Městem nyní jezdí jednotně označené vozy VW Caddy. Součástí služby je nonstop dispečink pro objednání přepravy zákazníka na telefonu.

Podle slov Evy Herinkové (ČSSD) náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí, se díky službě města stávají senioři soběstačnější. „Nadále platí, že Plzeňané ve věku 70 let a více se díky této službě dostanou kamkoliv po městě za 30 korun. Při jízdě do vzdálenosti 30 kilometrů mimo Plzeň pak zaplatí 11 korun za kilometr. Sami senioři si službu nemohou vynachválit, řada z nich ji využívá opakovaně, mnozí pak pravidelně. Velmi pozitivní reakce zákazníků pak máme na řidiče všech vozidel Senior Expres. Lidé chválí jejich vstřícnost a ochotu, to vše jsou pro nás atributy, které hrají roli při posilování dané služby o další vozy,“ řekla Eva Herinková.

Senior Expres inicioval a zároveň zajišťuje Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který mapuje spokojenost zákazníků, vytíženost vozů, efektivitu přepravy a na základě pravidelných rešerší navrhuje posilování vozového parku. „V rámci republiky jsme byli prvním velkým městem, které se rozhodlo provozovat tuto službu prostřednictvím vlastních útvarů. Původní úvaha byla, aby Senior Expres mohli využívat občané města starší 65 let. Ale v momentě, kdy počet seniorů ve městě atakuje hranici 36 tisíc a k dispozici byl v dubnu 2014 pouze jeden vůz, byla věková hranice 70 let nezbytným parametrem. Od tohoto věku mají v Plzni senioři zdarma hromadnou dopravu,“ přiblížila Alena Hynková, vedoucí sociálního odboru. Služba vystřídala neefektivní, minimálně využívanou autobusovou linku Z 72.

Jedno z vozidel služby Senior Expres je v provozu od 6 hodin ráno do 22 hodin večer. Další tři v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Pořízení čtvrtého vozu, který zaplatily Plzeňské městské dopravní podniky, stálo zhruba 400 tisíc korun. Za provoz jednoho vozu platí město prostřednictvím svého odboru sociálních služeb ročně 1,4 milionu korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.