Rada kraje rozmetala vedení zdravotnického holdingu i krajských nemocnic, důvodem jsou narůstající ztráty

Rada kraje rozmetala vedení zdravotnického holdingu i krajských nemocnic, důvodem jsou narůstající ztráty | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vlastimil MakovecVlastimil Makovec

Obchodní ředitel

Více

Tereza KarbanováTereza Karbanová

Kavárnice

Více

Karel MaxaKarel Maxa

Radní města Horažďovice

Více

Rada kraje rozmetala vedení zdravotnického holdingu i krajských nemocnic, důvodem jsou narůstající ztráty

Plzeň, 15.05.2017, aktualizováno 07.06.2017 15:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na žalostné výsledky hospodaření krajských nemocnic, jejichž ztráta hrozivě narůstá každým rokem reagovalo razantním personálním opatřením vedení Plzeňského kraje. S definitivní platností ze všech statutárních orgánů nemocnic, tedy z představenstev a z pozic jednatelů odchází politická reprezentace. Společnosti budou řídit pouze profesionální manažeři. Rada kraje odvolala stávající čtyři členy představenstva Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, tři členy dozorčí rady a jmenovala zcela nové vedení.

Ztráty krajských nemocnic neustále narůstají, radní Plzeňského kraje radikálně mění jejich vedení

Předsedou představenstva holdingu bude Marek Kýhos, členy představenstva se stanou Alan Sutnar a Jaroslav Šíma. Zároveň budou zvoleni do statutárních orgánů nemocnic, stanou se tak nově členy představenstev všech čtyř krajských nemocnic. Do dozorčí rady Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje si koaliční strany nominují jednoho svého zástupce. V největších nemocnicích v Domažlicích a v Klatovech se rozšíří počet členů dozorčí rady na pět. O změnách informoval na mimořádné tiskové konferenci hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Kraj si nechal vypracovat velmi podrobnou analýzu o stavu svých nemocnic a na základě jejích výsledků se radní kraje rozhodli jednat. Ztráta šesti krajských nemocnic v roce 2010 byla 70 milionů korun, letos se plánuje ztráta kolem 250 milionů korun, ale zřejmě vyšplhá až na 300 milionů korun. „Když se problém nemocnic nebude řešit, tak se můžeme dostat až na půl miliardy. To už bychom ohrožovali dostupnost zdravotnické péče. Musíme provést restrukturalizaci nemocnic na straně nákladů i výkonů. Za tím účelem jsme najali profesionální tým manažerů, jeden z nejlepších pro oblast zdravotnictví v republice. Někteří z těch, kteří postupují do statutárních orgánů nemocnic a do zdravotnického holdingu, pracovali na podrobné analýze o stavu krajských nemocnic,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

Celá rada kraje se podle slov hejtmana ztotožnila se závěry analýzy. „Důležité je odvést manažerskou práci od politické. Ta politická má dozorovou a kontrolní roli, ta manažerská je profesionální. Proto jsme se dohodli, že v představenstvech holdingu i jednotlivých nemocnic nebudou politici. Často byli představenstvech lidé mimo profesionální management. Analýza nám jednoznačně řekla, že nemocnice mají potenciál na to, aby se staly méně ztrátové. Do roku 2019 by měly ztrátu snížit na polovinu. To nám umožní rozvoj nemocnic do budoucna, zvyšování platů sester a lékařů i další investice do nemocnic. Chceme každý rok schvalovat jasný finanční plán pro následující rok a každý rok aktualizovaný strategický plán na tři roky,“ vysvětlil hejtman.

Stávající ředitelé nemocnic se budou muset o své funkce pořádně poprat. „Co se týká stávajícího vedení nemocnic, začínáme na zelené louce, dáváme každému z ředitelů stejnou šanci. Chceme aby se zapojili do projektů. Velmi tlačíme na to, aby krajské nemocnice spolupracovaly více i s jinými zdravotnickými subjekty v regionu, tedy se soukromými nemocnicemi a zejména pak s fakultní nemocnicí,“ dodal hejtman Josef Bernard. I z tohoto důvodu se stan novým členem dozorčí rady ve Zdravotnickém holdingu Plzeňského kraje také ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. Dalšími členy dozorčí rady budou nově pánové Tomáš Uvízl a Eduard Sohlich.

Nový šéf představenstva zdravotnického holdingu Marek Kýhos je přesvědčen o tom, že nejdůležitější bude nyní první měsíc, aby klíčovým zaměstnancům i vedení nemocnic prezentovali, co je hlavním principem toho, aby je pro myšlenku kraje získali. „Žádné zdravotnické zařízení není složeno jen z vrcholného managementu tří nebo pěti lidí. Je to o lékařích, primářích a vrchních sestrách. Oni musí být připraveni a ochotni přijmout tu myšlenku. Musíme všech zaměstnancům vysvětlit povahu připravovaných změn a nových přístupů v řízení, které chceme realizovat. Nemůžeme říci, že by peníze někde unikaly. Rezervy v hospodaření má každá společnost. Myšlenka zdravotnického holdingu je správná, aby byl jeden koordinující subjekt. To, že celá skupina nemocnic včetně holdingu byla řízena politicky, utvářelo prostor, který managementy zdravotnických zařízení měly. A ne vždy jim to umožnilo chovat se standardně manažersky,“ komentoval situaci Marek Kýhos.

 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (15 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

tomáš 16.05.2017 21:10, Reagovat

Tak ze zakázky depa pro dopravní podnik odteklo 162 milionů. A kdože tehdy 2011-2014 předsedal představenstvu dopravního podniku? V Šlajs ! Vida a V Šlajs má nyní dohlédnout na polepšení nemocnice v Rokycanech, tak se kruh uzavřel .

Jindřich 16.05.2017 20:09, Reagovat

Proč soudruhům z KSČSSD tolik leží v žaludku Agrofert, když našemu kraji vládne Škoda Transportation? Kolik dostala společnost pana Bernarda od státu za to, že mu nedodala lokomotivy? Nějaká ta miliardička to byla, ne? Nemáte co Burešovi vyčítat, jste stejná marškumpačka! Rychlostudent, politruk, bývalí politruci, lampasáci, lháři a na kluky z Armabetonu bych málem zapomněl. Už aby Vás voliči vyhnali od korýtek!!!

Standa 16.05.2017 19:17

Komentář byl odstraněn

Karlík 16.05.2017 18:09, Reagovat

Co bude dělat Fero Lešundák, když odcházel z Klatovské nemocnice, prý do nemocnice do Bratislavy a zatím on liška podšitá byl v dozorčí radě zdravotního holdingu.Vzdělání má ne jedajaké, válečnou školu v Sovětském svazu, na letišti v Ruzyni proslul jako poskok Luftjardy. Bolo by škoda takého kádra!

Paolo 16.05.2017 17:57, Reagovat

Kam čert nemůže, nastrčí komunistu v oranžovém tričku . Za zásluhy.

milan pospíšil 16.05.2017 16:45, Reagovat

Z nemocnic prý odchází politická reprezentace. A hle v Rokycanech zasedl Václav ŠLAJS. Je to snad RSDr V. Šlajs, absolvent Vokovické Sorbony ? Pokud ano, jistě povznese úroveň zanedbané politické práce, jako to již dokázal jako politruk v armádě.
Pokud strana rozhodla, že bude doktor, tak to platí i v nemocnici.

Marie 16.05.2017 20:14, Reagovat

Náš Vašek si potřebuje přivydělat k důchodu. Při návštěvě Kazachstánu za státní peníze viděl, jak funguje jejich zdravotnictví a Kazašské zkušenosti chce přenést do Rokycan. Co je na tom nepochopitelného?? V armádě si při politických školeních mužstva dokázal vždy zjednat pořádek, tak proč by neuměl poladit nemocnici...?

TF 16.05.2017 15:35, Reagovat

Proč se všichni pořád ohánějí úhradovou vyhláškou? A svádějí na ni ztrátu krajských nemocnic? Neplatí stejná vyhláška i pro soukromá zdravotnická zařízení, která vykazují zisk? Ono je to možná tím, že soukromý provozovatel zdravotnického zařízení si nekoupí CT za 23 mil., když se dá koupit za 13 mil... Kolik je asi ve ztrátových zařízeních poschovávaných podobných malých domů a kolik je tam asi na strucích přisáto hladových nenechavců? Něco pro sebe, něco na barevné plakáty, balonky, tužky, čepice, skákací hrady, spoty do TV a zbytek necháme na pivo zdarma při meetincích? Snad udělá nové vedení holdingu ve všem pořádek a určí viníky ztrát!

Milan 16.05.2017 14:57, Reagovat

Ryba smrdí od hlavy. Když krajskému zdravotnictví šéfuje bankovní úřednice, která má povědomí o zdravotnictví pouze ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, tak co chceme???

Lojza 16.05.2017 13:34, Reagovat

Jak může dělat Kýhos člena představenstva holdingu, když vypracovával tu analýzu. Vždyť je tam jasný střet zájmů. Celé tohle je na trestní oznámení a všechno by měla vyšetřit protikorupční policie. Každopádně pokud by byla pravda o tom, že se Kýhos s Bernardem znají již ze Škody transportation, je to kauza jak víno! Myslím si, že Bernard by měl odstoupit, protože tohle podezření je vážný problém.

Standa 16.05.2017 12:40

Komentář byl odstraněn

XX 16.05.2017 13:14, Reagovat

K privatizeci nemocnic nedojde. Na vině dluhů nemocnic jsou v největší míře nespravedlivé úhrady od pojišťoven. Jinými slovy - pokud má nemocnice "nadprodukci" - pojišťovna zaplatí jen zčásti. Řešení vidím v tlaku na pojišťovny.

Lojza 16.05.2017 13:36, Reagovat

Na vině za zadlužení neseou podíl zlodějské pojišťovny. To se ví dávno, ale to propojení Bernarda s tím Kýhosem je alarmující. Za další: Pokud analýzu dělal Kýhos, nemůže být předsedou představenstva, protože je to střet zájmů. A nepřímo řečeno na straně druhé i korupce, protože udělal analýzu, ale dostal za to post - negativní korupce.

Dan 15.05.2017 23:13, Reagovat

Ať žije Agel :-(

http://rejstrik-firem.kurzy.cz/osoby/marek-kyhos/ing-marek-kyhos-mba-2702274/

Xx 15.05.2017 16:24, Reagovat

Tuneláři !!!
Dostane teď Kyhos těch 6-8 dozorčích rad a predstavenstev v rámci krajských firem?

Hanba Bernardovi, takový průhledný tunel.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.