Měsíční předplatné jízdné v plzeňské MHD podraží od ledna 2018 o čtyři koruny, mladé rodiny s dětmi město naopak zvýhodní příznivější cenou

Měsíční předplatné jízdné v plzeňské MHD podraží od ledna 2018 o čtyři koruny, mladé rodiny s dětmi město naopak zvýhodní příznivější cenou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel HajšmanKarel Hajšman

podnikatel v oboru lesnictví, předseda mysliveckého sdružení

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Kamila CíslerováKamila Císlerová

místostarostka a učitelka ZŠ

Více

Měsíční předplatné jízdné v plzeňské MHD podraží od ledna 2018 o čtyři koruny, mladé rodiny s dětmi město naopak zvýhodní příznivější cenou

Plzeň, 11.05.2017, aktualizováno 07.06.2017 15:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Levněji budou jezdit od ledna 2018 plzeňskou MHD osoby na mateřské a rodičovské dovolené, přepravu kola budou mít zdarma držitelé ročního předplatného. Mírně se naopak zvýší cena předplatného jízdného o výši inflace, tedy o 0,7 procenta. To znamená, že například cena měsíčního předplatného vzroste o čtyři koruny na 452 korun. Ceny jednotlivého jízdného zůstanou beze změn. Rozhodli o tom ve čtvrtek radní města na svém jednání.

„Osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek budou mít nárok na předplatnou jízdenku se slevou v úrovni 50 procent. V Plzni již asi 10 let mohou výše uvedené osoby jezdit za poloviční jednotlivé jízdné, pokud doprovází své dítě ve věku do šesti let. Jinak tyto osoby jezdí za plnou cenu, pokud nemohou využít jiný druh výhod plynoucích z tarifu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL). Od příštího roku už mohou tito pasažéři využít zlevněné jízdné i když s sebou nebudou mít dítě ve věku do šesti let. „Chce tak podpořit mladé rodiny, které v Plzni zakládají studenti středních a vysokých škol, nebo mladí lidé, kteří do Plzně přichází za prací,“ vysvětlil náměstek Náhlík.

Další novinkou je zvýhodnění ročního předplatitele při přepravě kola, ten bude mít právo přepravit při jízdě v MHD jedno kolo zdarma. Výhoda se má vztahovat i na koloběžku. „V ČR je uvedené zvýhodnění ojedinělé, cílem je podpořit takového předplatitele, který si pořídí roční předplatné. Znamená to, že jednorázově vynaloží vyšší peněžní částku než ostatní cestující,“ doplnil náměstek Náhlík.

V minulosti se jízdné v plzeňské MHD zdražovalo skokově jednou za čtyři roky. Město se však loni rozhodlo jít cestou postupné valorizace cen předplatného jízdného. Ceny tak kopírují vývoj inflace. „Tímto principem se plynule a téměř nepatrně zvyšují ceny. Pro cestující to pak není nepříjemné překvapení, neboť i jim se na obdobném principu zvyšují jejich zdroje příjmů, jako jsou mzdy, důchody,“ dodal Náhlík. Ceny jednotlivého jízdného se budou v Plzni měnit pouze v případě, kdy kumulovaná inflace za několik let dosáhne 10 procent.

V porovnání cen předplatného v MHD v dalších větších městech naší republiky stojí Plzeň asi uprostřed tohoto žebříčku. Do konce tohoto roku bude stát roční předplatné v Plzni 3974 korun, od ledna pak podraží na 4002 korun. Nejdražší roční předplatné mají například v Liberci (5520) nebo v Brně (4750). Levnější je naopak v Praze (3650), Olomouci (3200) nebo v Hradci Králové (3700). Srovnatelná s Plzní je Ostrava, kde stojí roční předplatné jízdného 3999 korun.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

radim 16.05.2017 13:15, Reagovat

Pokud jde o dopravu, tak Náhlík patří mezi zločince, který se vrazně negativně podílel a podílí na dopravě v Plzni. Na akcích ve městě ho člověk vidí opilého apak tento nýmand řídí dopravu v Plzni. Kolapsy dopravy a i zhoršené prostředí bych mu jednoznačně dával za spoluvinu. Už se těším, až tento člověk vypadne z plzeňské politiky.

Vosí Hnízdo 12.05.2017 05:23, Reagovat

NO, to nám to pan Náhlík vysvětlil. S jeho platem 100.000Kč, možná více si halt myslí, že tolik berou i ostatní. Zvýhodnění jsou velice výmluvná, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Co si volič zvolil, to ve městě má a ať se nediví. BUde mít ctěný volič dostatek rozumu na volbu jiných. Budoucnost je v národních stranách.

Vosí Hnízdo 12.05.2017 05:17, Reagovat

Sečteno a podtrženo, má Plzeň dražší jízdné než v Praze. Místo toho, aby se šlo cestou jízdné snižovat a posilovat MHD, aby se město uvolnilo od aut, tak se zdražuje a škrtají se intervaly spojů.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.