U andělíčka protestovali Plzeňané proti politice šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana

U andělíčka protestovali Plzeňané proti politice šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Eva HerinkováEva Herinková

Náměstkyně primátora (pro oblast školství a sociálních věcí)

Více

Jakub DolejšíJakub Dolejší

podnikatel v lesnictví a zahradnictví

Více

Dagmar TerelmešováDagmar Terelmešová

Senátorka PČR, 1. místostarostka Dobřan

Více

U andělíčka protestovali Plzeňané proti politice šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana

Plzeň, 10.05.2017, aktualizováno 11.05.2017 10:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na protestní akci proti šéfovi Hnutí ANO a strážci státní kasy Andreji Babišovi dorazilo ve středu na plzeňské náměstí Republiky kolem 400 Plzeňanů s transparenty v rukou, nespokojených s jeho politikou. Připojili se tak k dalším českým městům kde se na základě facebookové výzvy ve stejnou dobu uskutečnila stejná protestní shromáždění pod názvem Proč? Proto! Vedle Plzně se protestovalo také v Praze, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích ve Zlíně a v Brně.

Demonstranti si s sebou přinesly transparenty s různými hesly | Autor: Richard BenešDemonstranti si s sebou přinesly transparenty s různými hesly | Autor: Richard Beneš

Účastníci antibabišovské a antizemanovské demonstrace se v Plzni začali scházet před 18. hodinou a podle odhadu policejních expertů v průběhu akce dav postupně narostl možná až do pěti stovek lidí. Mnozí demonstranti měli v rukou transparenty s hesly s podobiznou ministra financí. Texty se nesly především v duchu různě upravených hesel Hnutí ANO nebo výroků Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Nechyběl rozvinutý toaletní papír s nápisem „Ústava není toaletní papír,“ dále plakát s hláškou „Všetci tuná kradnú, iba ja čerpám,“ a také zlidovělý výrok „Sorry jako.“ Většina účastníků akce byla mladšího a středního věku.

Před mikrofonem se na malém pódiu střídali řečníci společně se zpěvákem břitkých protestsongů. Projevy se točily kolem vládní krize, většina lidí před mikrofonem kritizovala jednání a kauz Babiše i Zemana z posledních týdnů. Mezi prvními vystoupil například pedagog a divadelník Roman Černík, který zmínil důležitost shromáždění. „Ukazuje se, že uvažujeme v souvislostech a jsme schopni jednotného činu. Nemusíme si připadat ztraceni. Sešli jsme se tady a to je dobře. Nic jiného nemá ani smysl říkat,“ řekl Černík a sklidil potlesk.

Další muž citoval ze tří zdravic adresovaných účastníkům demonstrace od známých osobností, od Jana Kryla, bratra dnes již nežijícího legendárního zpěváka Karla Kryla, Fedora Gála nebo od cyklisty Leopolda Königa. „Pokud by dnes bratr ještě žil, asi by ho trefil šlak. To co dnešní politici předvádějí je hanba,“ prohlásil Jan Kryl a citoval z některých písňových textů svého bratra, které podle jeho slov odrážejí i současnou situaci v Česku. „Děsí scénář vlády jednoho muže. Stejně jako dopingoví hříšníci v oblasti sportu budou odhaleni i ti, kdo dělají politiku za účelem dosažení svých mocenských cílů,“ vzkázal zase cyklista König.

Před oligarchizací společnosti zase varoval řečník Petr Šimon. „Nedopusťme, aby se u nás stalo to samé jako v Polsku a Maďarsku. Nejsme poddaní nedůvěryhodného staříka z Hradu s úzkými vazbami na Rusko. Nejsme zaměstnanci prolhaného oligarchy, který si chce koupit celou tuto zemi,“ prohlásil Petr Šimon. Před mikrofon se postavila i další známá plzeňská osobnost z polistopadové politiky, Vladimír Líbal. „Naposledy jsem tady na náměstí mluvil v listopadu 1989 a nikdy bych nevěřil, že tady ještě někdy budu stát a řečnit. Premiér Bohuslav Sobotka podáním demise učinil krok, kterým vstoupil do neznáma a ohrozil tak celou svoji politickou kariéru. Přesto to učinil, na naše poměry nevídaně odvážné gesto. Postavme se premiéra,“ vyzval přítomné Líbal a položil všem otázku, zda je možné budovat společnost na lži?

Mezi lidmi sledoval na náměstí demonstraci například první náměstek primátora Martin Baxa (ODS), další náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL), krajský zastupitel Jan Šašek (ODS) nebo městští zastupitelé Ilona Jehličková, Ondřej Ženíšek a Michal Vozobule (všichni TOP 09) a také místostarosta Slovan Jan Fluxa (TOP 09). Původně byla demonstrace nahlášena a povolena do 19.00 hodin. Organizátoři se spojili telefonem s policií a ta povolila akci prodloužit ještě o dalších deset minut. Zazněly poslední dvě písně a demonstranti se pokojně rozešli. Policie nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (19 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

líbal 15.05.2017 12:26, Reagovat

- jak může člověk, který veřejně zhanobil státní vlajku vůbec na magistrátu pracovat - a navíc něco kecat o Ústavě.

San 12.05.2017 12:28, Reagovat

Ten, kdo dlouhodobě sleduje výsledky práce vlády, nemá důvod k protestům v této oblasti. Státní dluh se snížil, různé skupiny dříve opomíjených zaměstnání dostávají přidáno (učitelé, policisté, hasiči a pod.) Zlodějům EET uzavřelo kohouty. V Evropě běžná věc, u nás se zloději bouří. Jediné mínus vidím v tom, že když chtěl ministr Babiš pro malé prodejce paušální platby, aby je EET nezatěžovalo, tak Sobotka to shodil ze stolu. Zřejmě už si tím připravoval půdu k útokům na Babiše. Je to pouze mocenský boj, protože socanům ujíždí vlak a tak se snaží, ač mají někteří značně máslo na hlavě, všemožně útočit na ty úspěšné. Nedokážou uznat, že je někdo momentálně úspěšnější. To, že se zveřejňují odposlechy, není nic nového. I v minulosti se tato možnost využívala proti nepohodlným. Co se dá za kouzla dělat s nahrávkami potvrdí každý, kdo jen trochu ovládá příslušné aplikace, nebo prográmky v PC. Vykřikují hlavně ti, kteří nepřemýšlí, ale jen se nechávají ovlivnit různými dalšími neúspěšnými, např. Kalousek, Fiala, Chovanec a pod.

Vosí Hnízdo 14.05.2017 18:01, Reagovat

Lituji vašeho mdlého rozoumku. EET není běžná v Evropě. Co vím je v Chorvatsku, na Slovensku, asi v Itálii, možná ještě někde, ale rozhodně ne v celé Evropě. A že by to zlodějům zavřelo kohouty? Fakt se musím smát. Ti si cestu ke svým zlodějnám vždycky najdou. Tipuji vychozená 6. třída pomocné s dostatečným prospěchem. JInak byste takové ubohé bláboly nenapsal. A co se týče přidávání, nežijí mezi námi jen policisté, učitelé a hasiči. KOnkrétně třeba učitele bych hodnotil dle toho, co děti naučí. Pokud bych zjistil na inspekci, že tam má někdo znalosti jako vy, případně že děti ve třídě neví, jaké je hlavní město Rakouska a jako osvoboditele ČSR uznávají US Army, dal bych učiteli minimální mzdu a pokud by se mu to nelíbilo, poslal bych ho kopat kanály či uklízet veřejné hajzlíky. Asi tak mistře!!

San 14.05.2017 18:57, Reagovat

S nějakým vosím, zakomplexovaným cvokem, který vše pozitivní okamžitě neguje nemá smysl ztrácet čas. Zřejmě vše, co není z tvé vymaštěné hlavy je špatně.

Vosí Hnízdo 16.05.2017 06:54, Reagovat

Otázkou mistře je, co je pro koho pozitivní a co ne. Tupá ovce jako ty bude vždy hrbit hřbet za ohlodanou kost a kýhat, jak Nova a mainstream bude vymývat mozečky. Hlavně, že všemu rozumí jak koza petrželi. Asi tak!

Dagmar 14.05.2017 16:40, Reagovat

Do písmene souhlasím s tímto názorem.Moje řeč.Měl by jít od válu Sobotka,ten šoupe botama před Merkelovou.

Vosí Hnízdo 14.05.2017 17:49, Reagovat

Od válu by paní Chytrá měli jít všichni. Dokud to nevezme nová krev - pronárodní strany, darebácí budou dělat darebákoviny pořád. A je dnes už úplně jedno, jestli z leva nebo z prava. V těch tzv. zavedených stranách tam darebák na darebákovi sedí a darebákem je poháněn. Na Slovensku předvedl ing. Marián Kotleba se svojí ĹSNS (14 poslanců ve SNR), že to jde, Slováci halt mají asi větší pud sebezáchovy nebo více rozumu.

Vosí Hnízdo 13.05.2017 23:57, Reagovat

MOžná byste se poskoku měl zabývat také tím, jak Babiš k majetkům přišel a jak studoval ve Švajcu, kdy mnozí měli problém studovat doma. Tato vláda se snaží osekat další svobody jednotlivce. Babiš je součást socanů a socani jsou součástí Babiše, nemají si co vyčítat. Prostě jedna žumpa, ale to vymaštěný mozek vaší ráce nepochopí.

San 14.05.2017 17:23, Reagovat

Kdo kde studoval je úplně jedno, důležité je něco se naučit. A co ti ty chudinko kdo osekává. Dokážeš pouze nadávat na vše pozitivní. Tvůj mozek by potřeboval promazat, aby začal fungovat, zůstal zadrhnutej někde před r. 1989.

Vosí Hnízdo 14.05.2017 17:43, Reagovat

Jedno to je možná tupým ovcím jako ty, co se nedokážou normálně zamyslet nad temnou minulostí toho člověka. On tady s úsměvem zlikvidoval živnostenské podnikání a kobliháři, kterým halt stačí zadarmo kobliha v předvečer voleb mu tleskají, že zatočil se zloději. Se zloději (jako on) nezatočil!! Ti budou krást dál a přizpůsobí se, mají na to si pořídit podvodné systémy, převést své účty do daňových rájů atd. Ale zničil drobného živnostníka, který možná každou korunu nepřiznal, ale žil si svým životem, na nikom nic nechtěl, nic od nikoho nepotřeboval. Teď halt tu svou hospůdku, krámek, provozovnu.... zavře a postaví se do fronty na pracáku. Myslím si, že mozek by se měl promazat zejména tupým ovcím tvé ráce, ale je také možné, že na této situaci profitují. Co se vyrojilo podvodníčků a podvodníků s EET, kteří po vzoru podomních prodejců s hrnci objíždějí rajoń a na těch chudácích chtějí ještě vydělat.

Muf 12.05.2017 10:16, Reagovat

Jaká to náhoda, že všechny transparenty mají stejnou rukojeť. ;-)

Vosí Hnízdo 12.05.2017 05:02, Reagovat

Pěkní "ptáčkové" za ještě "lepší" strany akci sledovali. To jako chtěli říci, že by to vedli líp? Tím se rozhodně nechci zastávat Babiše, jež kázal vodu (EET) a pil víno (jeho pochybný původ majetku). Stejně, jako všichni jemu podobní. V té suitě, co akci sledovala chyběl snad jen další povedenec, mistr Herman se svým povedeným sionistickým bratránkem a mohl jim tam k tomu i zlostně pobrukovat samozvaný profesor Halík. Je jasné, že tyto akce svolává především KDU-ČSL, která cítí příležitost lizu a věří, že tupý sklerotický volič jim dá hlas, protože ostatní, například menší národní strany jsou nálepkovány mnohdy jako nacisté, mnohdy jako xenofobové a rasisté či radikálové. V kostce je to však jediná neděje na změnu v této současné politické žumpě, kdy už došlo na má slova vyřčená před pár lety, že až už nebude co krást, tak grázl začne požírat grázla a darebák darebáka. A k tomu právě v těchto dnech dochází. Děkuji za pozornost.

Muf 11.05.2017 22:39, Reagovat

Je dobře, že autor článku vyjmenoval strany jejíž zástupci byli přítomni. Alespoň každý vidí, komu jde o další kolo českého majdanu. Kdo podporuje nestabilitu, a kdo je zaprodán lumpům, kteří už v minulosti hrozili červenými kartami.

XX 11.05.2017 11:49, Reagovat

Dobře, že lidem není lhostejné, co předvádějí vrcholní politici. Mravokárce Babič lže a zneužívá své peníze a politický vliv v boji proti politických konkurentům. Zeman? Zdráhá se dodržet Ústavu, snaží se ponižovat Sobotku a straní Babišovi. Ale moc mu to nevychází, na Hradě zesměšnil sám sebe, když chtěl Sobotku obelstít, ten se ale nedal. Věděl dopředu, co prezident chystá.

dejte si teplý nápoj 13.05.2017 14:15, Reagovat

- to uklidní. Babiš má 40% preferencí, Zubatá Pleš 12%. Těch 200 lidí za katedrálou to nezmění.

XX 15.05.2017 05:27, Reagovat

Sakra, on už má 40%? Že o tom nevím! No, vidíte, ještě chvilku likvidovat politické konkurenty a budeme tady mít neomezeného vládce!

Holub 11.05.2017 15:45, Reagovat

Babič, konkrétně Primoštenský babič, je vynikající dalmatské červené víno, místní specialita.
Prosím, nezaměňovat s ani s Babišem, ani s Burešem.

Dotaz 11.05.2017 14:47, Reagovat

Kde se kupuje ta křišťálová koule, ze které čtete??

XX 11.05.2017 15:40, Reagovat

Sledovat to v posledních dnech je napínavé jako detektivka...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.