Do soutěže na obnovu památníku Díky, Ameriko! se přihlásili dva zájemci, musí doložit špičkovou kvalitu kamenných bloků

Do soutěže na obnovu památníku Díky, Ameriko! se přihlásili dva zájemci, musí doložit špičkovou kvalitu kamenných bloků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PapežJiří Papež

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje

Více

Václav PetrusVáclav Petrus

Starosta Švihova

Více

Miloslav ZemanMiloslav Zeman

lídr ANO 2011

Více

Do soutěže na obnovu památníku Díky, Ameriko! se přihlásili dva zájemci, musí doložit špičkovou kvalitu kamenných bloků

Plzeň, 10.05.2017, aktualizováno 13:44 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Těsně po oslavách osvobození Plzně přichází vedení města s dobrou zprávou. Do soutěže na veřejnou zakázku obnovy památníku Díky, Ameriko! se přihlásili dva zájemci. Obě nabídky posoudí městský odbor investic do 12. května 2017. Do konce května by pak mohlo město uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení. Ten by měl vztyčit oba chybějící pylony na pomníku a vrátit mu jeho původní podobu nejpozději do konce října.

Těsně před zbouráním byly v obou pylonech pomníku velké praskliny a hrozilo nebezpečí zřícení | Autor: Richard BenešTěsně před zbouráním byly v obou pylonech pomníku velké praskliny a hrozilo nebezpečí zřícení | Autor: Richard Beneš

„Obě obálky s nabídkami jsme otevřeli v úterý. Hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky, která bude posouzena podle výše nabídnuté ceny,“ připomněl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Město bude v různých fázích přípravy a zhotovení pylonů památníku velmi důkladně hlídat zejména kvalitu kamene, mimo jiné požaduje v různých fázích obnovy pomníku ultrazvukové zkoušky celistvosti materiálu.

Předmětem veřejné zakázky je kompletní obnova stávajícího památníku Díky, Ameriko! A jeho uvedení do původního stavu. „Součástí předmětu veřejné zakázky je rovněž zajištění dodání vhodného kamene respektive kamenných bloků nejen pro oba pylony, ale i pro navazující kamennou dlažbu,“ řekl pro server regionpodlupou.cz vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavel Grisník.

Kamenné bloky pro oba pylony musí ještě před opracováním projít ultrazvukovými zkouškkami celistvosti. Na základě výsledku provedených zkoušek pak město odsouhlasí, zda je materiál vhodný na obnovu pomníku. V případě, že město neodsouhlasí kvalitu kamene, smluvní strany od smlouvy odstoupí a vypořádají vzájemná práva a povinnosti. Teprve na základě odsouhlasení protokolu o kvalitě kamenných bloků může firma zahájit práce na výrobě pylonů, vytesání textů a ornamentů na pylonech. „Pylony před osazením i po osazení opětovně necháme podrobit zkouškám celistvosti,“ doplnil Pavel Grisník.

Památník připomínající osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945 nechalo město před rokem odstranit z bezpečnostních důvodů, protože se v obou žulových pylonech objevily trhliny a hrozilo jejich zřícení. V současné době jsou na místě památníku jen torza odříznutých pylonů, které provizorně kryje nerezový plech s nápisy. Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká vznikal v letech 1994 – 1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 14.05.2017 01:04, Reagovat

A nebo bych tam vykopal díru - kráter po americké destrukční bombě shozené na město taky by to moc nestálo a bylo by to ještě výstižnější. Prokletí američtí bombometčíci!!!!

Vosí Hnízdo 11.05.2017 21:58, Reagovat

Jen škoda, že nebyl vyslyšen můj návrh pomníku, jaký jsem tu nedávno navrhoval. Halda sutí, nevybuchlá puma, nějaké to harampádí z bouraček a bylo by to. Nestálo by to téměř nic a jako memento a vzpomínka na rozmlácené město "osvoboditeli", škody a mrtvé by to znělo výstižně. Šikovně to naaranžovat a město by ještě ušetřilo. A bylo by to pravdivé.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.