U pomníku generála George S. Pattona sklidil bouřlivé ovace americký veterán Earl Ingram, lidé přivítali potleskem i premiéra Bohuslava Sbotku

U pomníku generála George S. Pattona sklidil bouřlivé ovace americký veterán Earl Ingram, lidé přivítali potleskem i premiéra Bohuslava Sbotku | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Roman JurečkoRoman Jurečko

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje, člen výkonné rady ODS

Více

Václav KrsVáclav Krs

důchodce

Více

Vítězslav BrodyVítězslav Brody

Podnikatel

Více

U pomníku generála George S. Pattona sklidil bouřlivé ovace americký veterán Earl Ingram, lidé přivítali potleskem i premiéra Bohuslava Sbotku

Plzeň, 08.05.2017, aktualizováno 18:01 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vrcholem čtyřdenních Slavností svobody je Plzni hlavní pietní akt, kterým vždy 6. května připomíná osvobození Plzně americkou armádou z roku 1945. Už podruhé se vzpomínalo na osvoboditele u Pomníku generála George S. Pattona před budovou Divadla J.K.Tyla protože obvyklému dějišti tohoto pietního aktu, pomníku Díky, Ameriko! popraskaly žulové pylony a čeká se na jeho rekonstrukci. Do Plzně na slavnost si i přes velké státnické problémy našel cestu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), stejně jako řada dalších vysoce postavených ústavních činitelů a regionálních politiků. Bouřlivý potlesk ovšem sklidili u pomníku američtí veteráni, přímí účastníci osvobození Plzně.

Premiér Bohuslav Sobotka u pomníku generála Pattona | Autor: Richard BenešPremiér Bohuslav Sobotka u pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš

U pomníku generála George S. Pattona sklidil bouřlivé ovace americký veterán Earl Ingram, lidé přivítali potleskem i premiéra Bohuslava Sbotku

Za všechny veterány vystoupil se svým poselstvím čtyřiadevadesátiletý Earl Ingram, který do Plzně přijel jako příslušník slavné 2. pěší divize, přezdívané „Indianhead.“ Ten v úvodu poděkoval organizátorům oslav a především pak obyvatelům Plzně za skvělou pohostinnost a vřelé přijetí, kterého se veteránům dostává od od roku 1990, kdy mohli poprvé po změně politického režimu opět přijet do Plzně na oslavy osvobození. „Když jsme sem přijeli poprvé před 72 lety byli jsme příliš mladí na to, abychom si plně uvědomili rozsah té obrovské tragédie, jíž jsme se stali součástí. Tragédie, ke které nemělo nikdy dojít a která stála miliony lidských životů. Přijeli jsme do země, o níž jsme možná něco málo slyšeli ve školách při hodinách zeměpisu a dějepisu. Setkali jsme se zde s lidmi, kteří sdílejí stejné hodnoty jako my a které máme v našich srdcích,“ řekl Earl Ingram.

„Je jasné, že nás ubývá, postupně odcházíme, ale nemáme strach. Až se na tu dlouhou cestu vydáme, budeme vědět, že v této zemi jsou lidé vděční za to, co jsme pro ně kdysi udělali. Nenechte si od nikoho vzít svoji svobodu a volnost, buďte bdělí,“ prohlásil pevným hlasem válečný veterán a několik stovek přítomných ho za tato slova odměnilo bouřlivým potleskem.

Potlesku se v Plzni dočkal i premiér Bohuslav Sobotka, který řekl, že si velice váží tradic, kterými se v Plzni připomínají události z konce II. světové války. „Za německé okupace nám šlo o všechno. Reálně hrozilo vyhlazení našeho národa. Nezapomeňme na ty, kteří se dokázali nacistům postavit. Važme si toho, že žijeme v míru a v zemi, kde je demokracie a svoboda slova,“ uvedl Sobotka, který připomněl také vojáky na východní i západní frontě, v domácím odboji nebo při květnovém povstání.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) vyzval zase všechny přítomné ke vzpomínce na konkrétního amerického vojáka, stíhacího letce Virgila Paula Kirkhama. „Byl posledním americkým stíhacím letcem, který zemřel v Evropě, padl při osvobozování naší země kdy byl sestřelen poblíž Trhanova na Domažlicku. Je naší povinností, abychom všem hrdinům poděkovali za to, že přinesli do naší vlasti svobodu. A že uprostřed Evropy žijí lidé, kteří nikdy nezapomenou na to, co pro nás američtí vojáci udělali,“ zmínil hejtman Bernard.

Druhým vrcholem Slavností svobody bude v neděli dopoledne konvoj 200 vojenských historických vozidel, které se vydají po Klatovské třídě na náměstí Republiky.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Premiér Bohuslav Sobotka u pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš
  • Veteráni u pomníku generála Pattona | Autor: Plzen.eu

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Sobotkovi? Hnus. 10.05.2017 10:56, Reagovat

No nevím, tleskat šmejdovi Sobotkovi, co má v hlavě přesně to samé jako na hlavě, to už svědčí o jisté formě demence těch, co tam na místě byli :)

Vosí Hnízdo 09.05.2017 07:13, Reagovat

V 10.45h našeho času je sovětský film Stalingrad. Oslavme důstojně dnešní Den Vítězství.

Vosí Hnízdo 09.05.2017 07:11, Reagovat

Slušní lidé slaví Den Vítězství dnes 9. května. Na Rudém náměstí v Moskvě dnes od 9h našeho času (10.00 moskevského času) je velká vojenská přehlídka. Přímý přenos na kanále Rossija 1 (http://live.russia.tv/). Oslavme společně a důstojně s našimi osvoboditeli - Rudou armádou Den Vítezství.

MrDacz 10.05.2017 00:42, Reagovat

Schovejte matky, zeny a dcery, Rusove jedou!!!
Pozor take na hodinky, konec hlaseni...

Vosí Hnízdo 16.05.2017 07:13, Reagovat

Fotografie a filmový materiál například z osvobozené Prahy Rudou armádou o ničem takovém nevypovídá, ba naopak. Kdepak takové hlášení hlásili, co pane Chytrej? Takže příště nemelte kraviny z poskockých proamerických brožur. Asi tak!

Aha 10.05.2017 10:58, Reagovat

Vtipné, ovšem Američané znásilnili mnohem víc žen při jejich tažení Evropu a to osvobodili pouze zlomek toho, co Rusové. Jen se o tom nesmí mluvit a psát.

MrDacz 14.05.2017 11:55, Reagovat

Tak koukam, ze nebyly...
Priste nemelte nesmysly a kraviny s prirucek komousu!

Vosí Hnízdo 16.05.2017 07:07, Reagovat

Ona se po válce, v té euforii, statistika znásilnění asi nedělala, takže ty důkazy nikde oficiálně napsány nejsou. Ale byli zde pamětníci, co o tom vypovídali. Navíc se američtí "osvoboditelé" dopustili mnoha trestných činů jiných, např. pod dnes zbořeným mostem u nádraží přimáčkli opilí američtí vojáci jeppem mladou dívku a usmrtili ji, když v opilosti vyjeli na chodník. A takových případů bylo více. O čem všek statistiky jsou, ač se to nerado píše je to, kolik lidí zabili nesmyslnými nálety na česká města. A za to je tady někteří tupci ještě oslavují. Žádní osvoboditelé to nebyli. Historická pravda o osvobození Plzně je asi tato: Plzeň od fašistů osvobodila vlastní domobrana vedená KSČ. Německé velení odmítalo předat kapitulaci do rukou civilistů, proto byla povolána spojenecká armáda, aby ve vycházkových uniformách a v bílých rukavičkách kapitulaci převzala. Toť vše! A co se týče zbytku republiky, ten osvobodila Rudá armáda.

MrDacz 11.05.2017 17:27, Reagovat

Nějaké důkazy by nebyly, co o tom víte nebo jedna paní povídala že zná paní, která ví jak to bylo???

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.