U památníku 2. pěší divize Armády Spojených států v Plzni uctili veteráni památku svých spolubojovníků, nechybělo ani vedení města a kraje

U památníku 2. pěší divize Armády Spojených států v Plzni uctili veteráni památku svých spolubojovníků, nechybělo ani vedení města a kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tereza KubalíkováTereza Kubalíková

studentka FF ZČU

Více

Evžen MencEvžen Menc

technik ČD

Více

Jan VyskočilJan Vyskočil

Ekonom

Více

U památníku 2. pěší divize Armády Spojených států v Plzni uctili veteráni památku svých spolubojovníků, nechybělo ani vedení města a kraje

Plzeň, 06.05.2017, aktualizováno 10:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na osvobození Plzně v květnu 1945 zavzpomínal při pietním aktu u památníku 2. pěší divize Americké armády na Chodském náměstí její příslušník, válečný veterán Earl Ingram. Společně s dalšími veterány pak uctil památku svých spolubojovníků, kteří se zúčastnili osvobozovacích bojů na různých místech Evropy. Legendární je i jejich znak, ve kterém mají hlavu indiána v bílé pěticípé hvězdě na černém štítu. Nikdo jim neřekne jinak, než „Indianhead.“ Věnce k pomníku příslušníků 2. pěší divize položili také představitelé Plzeňského kraje, radní města Plzně i centrálního obvodu.

Veterán Earl Ingram u památníku | Autor: Richard BenešVeterán Earl Ingram u památníku | Autor: Richard Beneš

„Na území tehdejšího Československa jsme vstoupili 4. května 1945 a naše 2. pěší divize postupovala na Plzeň od jihozápadu. Do Plzně ovšem vstoupili jako první příslušníci 16. obrněné divize. My dorazili až 7. května a kluci ze 16. se nám smáli, že jsme se někde plazili a přijeli pozdě. Moc dobře ale věděli, že bez naší pomoci by se do Plzně tak rychle nedostali,“ vzpomínal na osvobození Plzně Earl Ingram, který dodal, že on sám je téměř stejně starý jako 2. pěší divoze, která vznikla v roce 1917.

 V roce 1943 byla divize odeslána do Severního Irska. V červnu roku 1944 se podílela na vylodění v Normandii. Osvobodila město Trévières a v září 1944 se účastnila bitvy o Brest. V březnu roku 1945 dorazila k Rýnu, kde chránila slavný remagenský most. Po osvobození Československa se počítalo i s účastí této divize ve válce v Tichomoří, avšak kapitulace Japonska přišla dříve, než plánovaný přesun. Od roku 2009 si hokejový klub HC Plzeň zvolil Indiána podobného symbolu 2. pěší divize do svého loga.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Veterán Earl Ingram u památníku | Autor: Richard Beneš
  • Uctítt památku příslušníků 2. pěší divize přišel i primátor Martin Zrzavecký | Autor: Richard Beneš
  • Veterán Earl Ingram u památníku | Autor: Richard Beneš
  • Pomník 2. pěší divize na Chodském náměstí v Plzni | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 07.05.2017 18:36, Reagovat

A trizna za mrtvé zabité Americkými nálety také byla??????!!!! Pár dní před koncem války např. byla svržena americká letecká puma na základní školu (dnes LŠU) v Lobzích. Zahynulo tam mnoho nevinných dětí. Alespoň ty nevinné mrtvé děti, které nemohly za zištné zájmy amerických dobrodruhů byste měli uctít, když už nic jiného. Fuj hamba, musel bych si pětkrát odplivnout, kdybych se na tu šaškárnu do Plzně jel podívat. Fuj, Fuj a ještě jednou fuj!!!!

Petr Tolar 12.05.2017 22:37, Reagovat

Vážený pane,
pokud byste se o vzpomínkové akce v Plzni skutečně zajímal, pak byste musel vědět, že se každý rok konají pietní akty k uctění památky obětí spojeneckých náletů na Plzeň. Osobně se jich účastním, vím o čem mluvím.
Propříště se těchto Vašich výkřiků zdržte a raději sám něco udělejte pro uctění válečných obětí. Já si je připomínám bez rozdílu.

Vosí Hnízdo 16.05.2017 14:21, Reagovat

Určitě si nenechám od kdejakého hej počkej radit čeho se mám zdržet a čeho na. To za prvé, mistře. A za druhé, pokud se nějaké akce podobného charakteru konají, jsou v poloutajení, rozhodně ne před objektivy kamer jako uctívání destruktérů a vrahů nejen z Plzně. A tudíž, jako by se ani nekonaly, já a celé mé okolí o ničem takovém neví. Asi tak!

MrDacz 08.05.2017 11:01, Reagovat

Tak ty nejsi curacku ani z Plzne a tolik tady tomu rozumis!
Ty si sasek krterymu neni rovno...

Vosí Hnízdo 07.05.2017 18:32, Reagovat

Měli tam přivést tu americkou bombu z bombardování Plzně, kterou našli včera na nádraží jako memento toho slavného destrukčního osvobození. Aby připomněla, jak Američané na samém konci války schválně zničili nejen Plzeň, ale i jiná naše města. Schválně, ze zištných a mocenských důvodů. Ani fašisté tak nerozmlátili naši zem, jak Američané. A tupci tuhle destrukci ještě slaví. Tady není důvod k oslavě, ale k pláči. Pro mne naši zemi osvobodila výhradně Rudá armáda - SSSR !!!!

MrDacz 08.05.2017 11:04, Reagovat

A ty mas v hlave vyhradne hovno,
schovej zenu a deti aby ti je nevojeli rusaci, az te budou osvovozovat ;-)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.