Nad bezpečností účastníků Slavností svobody budou dohlížet stovky policistů, zásahová jednotka i odstřelovači

Nad bezpečností účastníků Slavností svobody budou dohlížet stovky policistů, zásahová jednotka i odstřelovači | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František KončelFrantišek Končel

starosta města Mýto

Více

Jaroslava MaříkováJaroslava Maříková

Místostarostka MO Plzeň 3

Více

Václav DuffekVáclav Duffek

Starosta Koutu na Šumavě

Více

Nad bezpečností účastníků Slavností svobody budou dohlížet stovky policistů, zásahová jednotka i odstřelovači

Plzeň, 02.05.2017, aktualizováno 16:24 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Stovky policistů a strážníků městské policie v ulicích, zásahová jednotka v akci, ostřelovači na střechách, zátarasy, uzavírky a kontroly podezřelých osob i zavazadel. I tak budou vypadat letošní Slavnosti svobody. Snahou je uchránit „měkké cíle“ před případnými útoky teroristů. V centru Plzně se bude v nejexponovanějších okamžicích oslav pohybovat najednou až 100 tisíc lidí. Jedná se o největší oslavy konce války v Evropě a před bezpečnostními složkami stojí nelehký úkol, jak zajistit bezpečnost všech účastníků. Zvláště, když se na akci očekává i účast sedmi chráněných osob z řad ústavních činitelů. Situaci v Plzni navíc ještě komplikuje fakt, že se v těchto dnech koná mistrovství Evropy ve fotbale dívek do 17 let, které přivedlo do města dalších deset tisíc návštěvníků. Rovněž i dohled nad tato sportovní akcí zajišťuje stovka policistů.

Policie musí zajistit bezpečnost účastníků oslav i po celé trase konvoje historické vojenské techniky | Autor: Richard BenešPolicie musí zajistit bezpečnost účastníků oslav i po celé trase konvoje historické vojenské techniky | Autor: Richard Beneš

„Bereme v úvahu všechna možná nebezpečí. Nasazen bude i specialista, jenž prošel výcvikem v Izraeli, který druh cílů a útoků dokáže specifikovat a může nás na základě analyticky sebraných dat upozornit na hrozící nebezpečí,“ informoval krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Návštěvníci slavností musí podle jeho slov prioritně počítat s omezením v dopravě v centru města. Zájmu policistů v uniformách nebo v civilu by nemělo uniknout například ani nezvykle velké zavadlo účastníka slavností. Bezpečnostní bariéry zabraňující vjezdu vozidel trvale chrání vstup do synagogy na Klatovské třídě. „Další se objeví u pomníku generála Pattona a také na náměstí Republiky, kde se osvědčily už loni během vánočních trhů. Jedná se o vhodný doplněk ochrany občanů,“ uvedl policejní ředitel Krákora.

Policie podrobí kontrole také aktivní účastníky oslav, kteří pojedou v konvoji historické vojenské techniky a také ty, kteří budou v různých vojenských kempech, kde používají repliky různých zbraní. „Budeme kontrolovat, zda mají povolení k nošení zbraní. Věnujeme tomu maximální pozornost,“ dodal Krákora. V podobném duchu mluvil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Kdybychom těm military klubům zakázali nosit atrapy zbraní, tak znehodnotíme celé oslavy, což je to, čeho by chtěli teroristé dosáhnout. Ti lidé se mezi sebou znají, oni ohlídají sami sebe, aby se mezi ně nevklínil někdo, kdo tam nepatří. Policisté se už několik týdnů na akci připravují, jsme v kontaktu s jednotlivými představiteli military klubů,“ řekl Chovanec.

„Nemáme žádné informace o tom, že by Plzni hrozilo nějaké konkrétní nebezpečí. Ale již několik měsíců zde prosazujeme projekt ochrany měkkých cílů i podle toho, co se děje v Evropě. V Plzni bude během oslav velká koncentrace lidí a z toho důvodu zde musí být řada preventivních opatření. A to se bude týkat i dalších míst v Plzeňském kraji, kde se chystají oslavy osvobození,“ komentoval opatření policie ministr Chovanec.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) si pochvaloval při přípravě bezpečnostních opatření dobrou spolupráci všech bezpečnostních složek a magistrátu. „Ve městě je už teď obrovské množství lidí v souvislosti s oslavami a fotbalovým mistrovstvím. Nesmíme rozhodně otázku bezpečnosti podcenit,“ dodal primátor Zrzavecký.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.