V Plzni se bude vzpomínat na odbojáře, kteří pomáhali parašutistům při operaci Anthropoid

V Plzni se bude vzpomínat na odbojáře, kteří pomáhali parašutistům při operaci Anthropoid | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Jakub DolejšíJakub Dolejší

podnikatel v lesnictví a zahradnictví

Více

Stanislav KvasničkaStanislav Kvasnička

středoškolský učitel, zastupitel MěZ Planá

Více

V Plzni se bude vzpomínat na odbojáře, kteří pomáhali parašutistům při operaci Anthropoid

20.04.2017, aktualizováno 16:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň si letos připomene 75. výročí dvou speciálních operací v Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války, Canonbury a Anthropoid. V úterý 25. dubna odhalí spolek Rota Nazdar, Iniciativa „Anthropoid 1942 – 2017“ a město Plzeň tři pamětní desky na počest odbojářů z Plzně, manželům Bejblovým a rodinám Králových, Hrdličkových a Kučerových, kteří pomáhali parašutistům právě v operaci Anthropoid.

„Nově odhalené pamětní desky na domech v Čechově ulici 34, kde žili manželé Bejblovi, na Klatovské třídě 78, společné adrese rodin Hrdličkových a Králových, a v Resslově ulici 4, který byl domovem rodiny Kučerových, mají připomínat především statečnost, odvahu a hrdinství. Všichni zmínění byli za napomáhání parašutistům výsadků Anthropoid, Silver A a Out Distance popraveni v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942,“ přiblížil Martin Baxa (ODS), první náměstek primátora.

Nejznámější je v Plzni adresa Pod Záhorskem 1, kde v činžovním domě žila rodina policejního inspektora Václava Krále, která 30. prosince 1941 a poté ještě několikrát do spáchání atentátu v květnu následujícího roku, poskytla útočiště parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi z výsadku Anthropoid. Stalo se tak předtím, než v květnu 1942 provedli v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. „Spojení s Prahou jim následující den zprostředkoval Králův kolega od policie Jan Bejbl,“ připomíná na události té doby historik Vlastislav Janík. Hrdinský čin Králových připomíná od roku 1997 pamětní deska na domě Pod Záhorskem 1. V červnu 2014 k ní přibyl reliéf s podobou Václava Krále umístěný ve zdi u vstupní branky a v říjnu téhož roku se staly součástí také busty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Kvůli akci Canonbury, jejímž cílem bylo vyřadit nebo alespoň významně omezit provoz jedné z největších muničních továren ve střední Evropě, plzeňskou Škodovku, se do Plzně Gabčík s Kubišem vrátili 17. dubna v doprovodu dvojice parašutistů Adolfa Opálky a Josefa Valčíka. O šest dnů později, 23. dubna, doplnil jejich řady i pozdější zrádce Karel Čurda. „Všichni se tentýž večer sešli u Králových a plánovali detaily celé akce. Během jejich pobytu v Plzni se střídali v bytech rodiny Králových na Roudné, Vojtěcha Kučery v Resslově ulici 4, Jana Bejbla v Čechově ulici 34 a na adrese Klatovská 78 u Aloisie Hrdličkové a Františka Krále,“ doplnil Vlastislav Janík.

Celá operace ale skončila neúspěchem. Akce Canonbury byla předznamenáním konce všech blízkých podporovatelů parašutistů v Plzni jak z výsadku Anthropoid, Silver A i Out Distance. „Důvodem byl Karel Čurda, který se 16. června přihlásil na řídící služebně gestapa v Praze a postupně prozradil všechny, kteří mu v době jeho ilegální činnosti pomohli,“ poznamenává Vlastislav Janík. Den po zradě Karla Čurdy byli všichni zatčeni a na základě verdiktu stanného soudu odsouzeni k trestu smrti. Zavražděni byli v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942.

Na události roku 1941 a 1942 se bude vzpomínat také při besedě, kterou připravuje město Plzeň společně s Iniciativou „Anthropoid 1942-2017“, na úterý 25. dubna od 19:15 hodin v budově Kopeckého sadech 11 (vedle Měšťanské besedy) Magistrátu města Plzně. Účast přislíbili historici Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík, Vojtěch Šustka a plzeňští pamětníci.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 20.04.2017 18:39, Reagovat

Antrophoid byla tak spackaná partyzánština, že bych se za to spíš styděl, než něco oslavovat. Co zbytečných mrtvých to stálo, 2 vypálené vesnice kvůli hloupému rozhodnutí anglického velení dobrodruhů. Bylo varováno sovětským odbojem a stejně si prosadilo svou a jak to dopadlo, víme sami. Pamětníci dokonce říkali, že ty Němci byli gentlemané, když vyhladili "jen" 2 vesnice. Kdyby chtěli, srovnali se zemí celý národ. Takže se ani nedivím, že se nová republika dívala na ty anglické odbojáře skrz prsty a byli později odříznuti od veškerého vlivu v nové české armádě. Co kdyby tam zase něco takto pohnojili. Asi tak!!

San 24.04.2017 22:04, Reagovat

Stydět by ses měl hlavně za svoji češtinu, umělče.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.