Soud začal rozplétat složitou kauzu kolem stavby jezírka ve Škodalanu, na lavici obžaovaných usedly tři úřednice MO Plzeň 3

Soud začal rozplétat složitou kauzu kolem stavby jezírka ve Škodalanu, na lavici obžaovaných usedly tři úřednice MO Plzeň 3 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan KůrkaJan Kůrka

olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce Nadace

Více

Tomáš PrunerTomáš Pruner

Provozní střediska ekologické výchovy

Více

Michal ŠnebergrMichal Šnebergr

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje, starosta Železné Rudy

Více

Soud začal rozplétat složitou kauzu kolem stavby jezírka ve Škodalanu, na lavici obžaovaných usedly tři úřednice MO Plzeň 3

Plzeň, 19.04.2017, aktualizováno 21:29 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Trojice úřednic plzeňského centrálního městského obvodu usedla u krajského soudu na lavici obžalovaných, kde se zpovídají v kauze týkající se koupacího jezírka v areálu Škodaland. Podle obžaloby se měly dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku, když pochybily při přípravě zakázky téměř za 17,5 milionu korun, uzavření smlouvy i při vyplácení faktur stavební firmě. V případě prokázání viny jim hrozí různé tresty v rozmezí od tří do 12 let. Nehrozí jim naopak žádný finanční postih, protože obvod nepožaduje náhradu škody vzhledem k tomu, že radnice nedokáže případnou škodu vyčíslit. Všechny tři úřednice od začátku řízení odmítají jakoukoliv pochybení a jsou přesvědčeny o tom, že se nic nespáchaly.

Trojice úřednic plzeňského centrálního městského obvodu usedla u krajského soudu na lavici obžalovaných, kde se zpovídají v kauze týkající se koupacího jezírka v areálu Škodaland | Autor: TV ZAKTrojice úřednic plzeňského centrálního městského obvodu usedla u krajského soudu na lavici obžalovaných, kde se zpovídají v kauze týkající se koupacího jezírka v areálu Škodaland | Autor: TV ZAK

Případ je velmi složitý, jen samotné čtení obžaloby zabralo více než půl hodiny. Žaloba viní bývalou vedoucí oddělení investic obvodu Zdeňku Anýžovou, její tehdejší nadřízenou, vedoucí odboru výstavby Evu Hubenou a další úřednici Renátu Hádkovou z toho, že vypracovaly podklady, návrh usnesení a důvodové zprávy, v nichž radě obvodu navrhly přidělit zakázku firmě Aqua Varia. Tím jí měly poskytnout neoprávněnou výhodu. Úřednice si podle obžaloby měly být vědomy, že firma nesplňovala všechny podmínky veřejné zakázky a že zakázka nebyla připravena v souladu se zákonem. Žalobce klade úřednicím za vinu také to, že se podílely na vyplacení více než patnáctimilionových záloh na stavbu jezírka jen pár dní po uzavření smlouvy, když firma ještě nic nepostavila, a na proplacení závěrečného doplatku. Všechny tři úřednice od začátku řízení odmítají jakoukoliv vinu.

Obžalovaná Zdeňka Anýžová se před soudem hájila tvrzením, že nijak nepochybila a firmu, které měla podle obžaloby pomoci k zisku, dříve vůbec neznala. Z popisu práce úřednice prý pouze plnila pokyny svých nadřízených. Jednalo se o výše postavené úředníky i politiky z obvodu. U soudu mimo jiné zaznělo, že firmu vybrala jednomyslně ve výběrovém řízení pětičlenná komise, kde kromě Anýžové, která měla úlohu řadové členky, seděli i dva radní obvodu. „Sama jsem o ničem nerozhodovala, neměla jsem rozhodovací pravomoc,“ hájila se Anýžová. Při výběru stavitele bazénu obvod oslovil pět firem, rozhodla nejnižší cena. Konečné slovo ve výběru měla rada. Anýžová také řekla, že pokyn k proplacení vysokých záloh na stavbu musel dát někdo z vedení obvodu, ona ho pak jako úředník pouze splnila.

Současné vedení obvodu si nechalo zpracovat poměrně obsáhlý znalecký posudek na ostatní etapy stavby, aby tak rada získala doklad o tom, co vše se při stavbě proinvestovalo. Zatímco podle obžaloby vznikla škoda ve výši celkové ceny, protože smlouva nebyla uzavřena v souladu se zákonem, jiný odhad hovoří o tom, že na koupacím jezírku bylo prostavěno jen asi pět milionů korun. Další posudek, který si dal obvod udělat, oceňuje investice na jezírku zhruba na 17 milionů.

Sportovní a rekreační areál Škodaland vybudovaný za 90 milionů korun je předmětem sporů od samotného otevření v roce 2011. Před soudem budou v dalších dnech vypovídat i mnozí politici z centrálního městského obvodu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 26.04.2017 23:13, Reagovat

Nevím sice, jestli firma něco splňovala nebo ne, ale to jezírko bylo doslova životu nebezpečné. Byl jsem tam 1x před léty, pominu li špinavou vodu se žabincem, tak umělohmotné dno klouzalo, že to bylo vážně o život si tam rozbít hlavu o kameny. A na tohle se vyhodilo tolika peněz. Hnus!!

Jan 23.04.2017 16:29, Reagovat

Loutkovodič z obliga.

X 20.04.2017 08:28

Komentář byl odstraněn

X 19.04.2017 22:22

Komentář byl odstraněn

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.