Tajná elektronická volba je novinkou v jednacím řádu krajského zastupitelstva, někteří zastupitelé se obávají možného zneužití

Tajná elektronická volba je novinkou v jednacím řádu krajského zastupitelstva, někteří zastupitelé se obávají možného zneužití | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav BoučekVáclav Bouček

Vědecký pracovník

Více

Iveta PohořeláIveta Pohořelá

Vedoucí terapeutické dílny

Více

Petr JunekPetr Junek

Více

Tajná elektronická volba je novinkou v jednacím řádu krajského zastupitelstva, někteří zastupitelé se obávají možného zneužití

Plzeň, 13.04.2017, aktualizováno 27.04.2017 15:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Změnu jednacího řádu plzeňského krajského zastupitelstva probírali na svém zasedání zastupitelé a rozhodně nebyla nouze o dramatické okamžiky. Opozičním zastupitelům z řad KSČM se totiž nelíbila novinka umožňující tajnou volbu prostřednictvím elektronického hlasovacího zařízení. Vyslovili obavu z toho, zda by nebylo možné prostřednictvím elektronické stopy zjistit, jak který ze zastupitelů v tajné volbě hlasoval. Z toho důvodu žádali komunisté Karel Šidlo a Václav Štekl stažení tohoto bodu z jednání zastupitelstva. Nakonec zastupitelé o změnách jednacího řádu hlasovali a pro se vyslovilo 26 z 41 hlasujících.

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) na úvod představil ty nejpodstatnější změny v jednacím řádu zastupitelstva, které už předtím schválil příslušný odbor ministerstva vnitra. Jednalo se například o to, že elektronické materiály se nově nebudou předávat zastupitelům jen na DVD, ale budou mít i možnost stáhnout si je v elektronické verzi. „Zjednodušujeme volby konané zastupitelstvem, doplňujeme úpravy tajné volby prostřednictvím elektronického hlasování. To v minulém jednacím řádu rovněž nebylo. Upřednostňujeme veřejnou volbu před tajnou, stále je ale možné navrhovat i tajnou volbu,“ informoval hejtman.

Zastupitel Václav Štekl vyslovil své pochybnosti, zda je tajné elektronické hlasování opravdu anonymní. „Nejsem odborník, ale mám určité pochybnosti o tom, zda nelze zjistit následným dotazem a odborným provedením, jak se u konkrétního stolku zastupitele hlasovalo? Proto žádám o stažení tohoto bodu, eventuálně o projednání těchto technických záležitostí, aby to šlo případně do červnového zastupitelstva,“ uvedl Štekl.

Na to reagoval hejtman Bernard tím, že existuje i nadále možnost hlasovat tradiční formou prostřednictvím hlasovacích lístků. Zároveň odmítl jakékoliv zneužití tajné elektronické volby. „Nikdy by mě nenapadlo, abych tímto způsobem podváděl a zjišťoval v případě tajného elektronického hlasování, kdo jak hlasoval,“ zdůraznil hejtman.

„Ubezpečení pana hejtmana je hezké, na druhé straně jednací řád krajského zastupitelstva musí být plně funkční z hlediska jednotlivých druhů voleb. Jestliže zavádíme elektronickou tajnou volbu, musí zcela adekvátně a plně nahrazovat standardní tajnou volbu. To znamená absolutní anonymitu toho, kdo jde k hlasování a jakým způsobem hlasoval. Jestliže nemůžeme technicky vyloučit tu variantu, že existuje možnost kdykoliv hlasujícího zpětně identifikovat díky technice, není možné tento institut dát do jednacího řádu krajského zastupitelstva. My ve Sněmovně provádíme tajné hlasování standardně papírovou formou. Jediná evidence je, zda jste se tajné volby zúčastnil a zda jste dostal hlasovací lístky. Všechno ostatní už je anonymní,“ řekl Šidlo.

Dále poslanec a zastupitel Šidlo zmínil, že pokud se má elektronická tajná volba dostat do jednacího řádu zastupitelstva, musí to být technicky propracováno tak, aby se zcela vyloučila zpětná identifikace volitele. „Nemohu se připojit k hlasování o této podobě jednacího řádu ohledně pasáží k tajné volbě. Vidím to jako zneužitelnou záležitost,“ dodal Karel Šidlo.

Zastupitel Jiří Šneberger (ODS) navrhl připravit do příštího zastupitelstva technickou zprávu o zabezpečení tajné elektronické volby. „Budeme tak mít v ruce dokument, který jasně zpracuje někdo, kdo vyloučí zneužití. Dokument, který se bude jmenovat technické zabezpečení tajné elektronické volby. Pokud by došlo ke zneužití, tak máme přímo člověka, který to provedl,“ konstatoval Šneberger. Podle jeho slov, za posledních šest let, kdy je členem krajského zastupitelstva, nepamatuje tajné hlasování a ani nepředpokládá, že by se do konce letošního roku mělo tajně hlasovat o některém z bodů.

Hlasovat o změnách jednacího řádu bez zmíněné technické zprávy o zabezpečení tajné elektronické volby odmítl i další opoziční zastupitel Richard Pikner (TOP 09). „Dokud nebude technická zpráva, tak nemáme jistotu, že se volba nedá zneužít. Do té doby bych o tom nehlasoval. Nicméně co vím, tak se tajná volba na zastupitelstvu používá zcela výjimečně. V případě nutnosti si myslím, že můžeme postupovat i klasickým způsobem tajné volby. Je zbytečné to asi řešit,“ řekl Pikner, který při hlasování změnu jednacího řádu nepodpořil.

Jako zcela nadbytečnou pak vyhodnotil diskusi o tajném elektronickém hlasování náměstek hejtmana Martin Baxa (ODS). „V jednacím řádu máme stanoveno, že je možné provést tajnou volbu i klasickým způsobem. Nechme si opravdu na příštím jednání zastupitelstva předložit tu zprávu o anonymním zabezpečení tajné volby. Dnes by bylo dobré ten nový, vylepšený a přehledný jednací řád odhlasovat,“ vyzval své kolegy Martin Baxa. A tak se nakonec také stalo.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Luk 16.04.2017 22:44

Komentář byl odstraněn

Xxx 13.04.2017 16:08, Reagovat

Za tajné hlasování se krásně schová cely OPAT v čele s Michalkem a jeho rozkrádánim veřejných zakázek z výboru,kam posadil Ebermana jako předsedu a muže si ho krásně vodit.

rozhodčí 14.04.2017 14:18, Reagovat

Tak kluci modří, to zas chcete zavřít u článku diskusi? Nebo ji zavíráte sami , když se Vám nelíbí?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.