Úprava zeleně na území města Plzně přijde letos na zhruba 45 milionů korun, město opět vykvete do barev

Úprava zeleně na území města Plzně přijde letos na zhruba 45 milionů korun, město opět vykvete do barev | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří RezekJiří Rezek

Výzkumný pracovník

Více

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Úprava zeleně na území města Plzně přijde letos na zhruba 45 milionů korun, město opět vykvete do barev

Plzeň, 11.04.2017, aktualizováno 12.04.2017 09:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do údržby zeleně investuje letos Správa veřejného statku města Plzně zhruba 15 milionů korun. Peníze poputují také z rozpočtů městských obvodů, celková částka na zeleň se tak vyšplhá k přibližně 45 milionům korun. V Plzni porostou tulipány, narcisky, modřence, hyacinty, ladoňky a další druhy květin a rostlin. Chybět nebude ani oblíbená datumovka z netřesků ve Smetanových sadech nebo kobercové záhony.

„Kromě standardní péče prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně podporujeme výsadbu zeleně i díky Nadačnímu fondu Zelený poklad a Komise životního prostředí Rady města Plzně,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Nadační fond založilo město před více než 20 lety s cílem pomáhat spolkům, školám a dalším subjektům v péči o životní prostředí.

Podle Petra Náhlíka (KDU-ČSL), náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí, eviduje Plzeň celkem tisíc hektarů zeleně. „Správa veřejného statku obhospodařuje zhruba 420 hektarů zeleně s nejvyššími nároky na údržbu. Zahradnické práce pro nás dělají subdodavatelsky pracovníci soukromých firem na základě výsledků soutěží vypsaných v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Pouze drobné práce na údržbě technických prvků či mobiliáře provádějí pracovníci Správy veřejného statku,“ uvedl Petr Náhlík.

„Barvy květin na záhonech se míchají a v určitém rytmu se prostupují. Pozorný člověk si toho určitě všimne,“ přiblížila vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková. Lidé se mohou také těšit na kobercové záhony neboli květiny hustě pokrývající půdu, kdy záhon vypadá jako koberec. „Tento typ záhonů si oblíbili a přejí v krajské metropoli hlavně starší obyvatelé. Novinkou bude štěrkový záhon, jehož údržba je snazší a levnější než klasické trvalkové záhony anglického stylu,“ doplnila Hana Hrdličková.

Obyvatelé a návštěvníci Plzně nepřijdou ani o oblíbenou datumovku před Studijní vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Aktuální datum vytvořené z netřesků budou obnovovat každé ráno pracovníci firmy zajišťující údržbu sadového okruhu historického jádra. Datumovka bude k vidění zhruba od 20. května u sochy významné plzeňské obrozenecké osobnosti, astronoma a pedagoga Josefa Františka Smetany, bratrance slavného skladatele Bedřicha Smetany.

Péče o zeleň v Plzni je finančně náročná i z toho důvodu, že ceny sadby rok od roku stoupají. Od devadesátých let se zvedly třikrát a v některých případech i více. Pěstební práce jsou manuálně náročné, zvyšují se ceny za energie a vodu. Správa veřejného statku města Plzně každoročně řeší i škody způsobené na městské zeleni, nejčastěji vandalové lámou stromky, trhají a kradou květiny, devastují se i plochy, na nichž tráví čas party lidí bez domova, problémy vznikají také zakusováním psů bojových plemen do vysázených mladých dřevin.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.