Město vyhlásilo výběrové řízení na firmu, která obnoví památník Díky Ameriko! problém je sehnat neporušené žulové monobloky

Město vyhlásilo výběrové řízení na firmu, která obnoví památník Díky Ameriko! problém je sehnat neporušené žulové monobloky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiřina RippelováJiřina Rippelová

Advokátka

Více

Jaroslav BauerJaroslav Bauer

1. náměstek hejtmana PK pro oblast dopravy, zastupitel PK

Více

Jan KučeraJan Kučera

Více

Město vyhlásilo výběrové řízení na firmu, která obnoví památník Díky Ameriko! problém je sehnat neporušené žulové monobloky

Plzeň, 06.04.2017, aktualizováno 10:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Výběrové řízení na firmu, která obnoví památník Díky, Ameriko! vypsala plzeňská radnice. Předpokládá, že stavební práce na památníku věnovaném americké armádě za osvobození Plzně v květnu 1945 se zahájí během letošních prázdnin. Termín město zvolilo s ohledem na nižší dopravní zatížení Americké třídy v letních měsících. K obnově pomníku ovšem zatím chybí městu to podstatné a nejdůležitější, tedy dva neporušené žulové monobloky. A sehnat je není rozhodně jednoduché, vhodné kameny prostě nejsou.

Prasklina v jednom pylonu těsně před jeho odstraněním byla nepřehlédnutelná | Autor: Richard BenešPrasklina v jednom pylonu těsně před jeho odstraněním byla nepřehlédnutelná | Autor: Richard Beneš

Obnova památníku spočívá v osazení dvojice kamenných pylonů stejné velikosti i materiálu, jakou měly ty původní. Dva žulové pylony muselo město nechat odstranit loni v dubnu z důvodu špatného stavebně-technického stavu. V pylonech se objevily praskliny a podle statika hrozilo vážné nebezpečí, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit. „Vypsali jsme jednokolové výběrové řízení, což znamená, že stejná firma nejdřív dodá kámen a pak z něj památník postaví,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Technologické postupy při osazování pylonů zároveň vyžadují demontáž a položení žulových desek v celém rozsahu památníku. „Dále bude opraveno slavnostní osvětlení památníku včetně repase vlajkových stožárů. Do záhonů na okrajích památníku budou nově zavedeny rozvody kapénkové závlahy, které zlepší údržbu okrasné zeleně,“ přiblížil Pavel Grisník, vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně. Součástí stavebních prací bude i položení trakčních kabelů v úseku zhruba 70 metrů v prostoru mezi památníkem a přilehlými budovami. Na nový památník zastupitelé schválili sumu 14 milionů korun.

Památník na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká byl vybudován v letech 1994 – 1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku do nedávna tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.04.2017 10:44, Reagovat

O víkendu jsem na chalupě boural staré zdivo, cihly mám na přívěsném vozíku. Odprodal bych to městu za řekněme 5000Kč vč. složení. Asi by to bylo lepší nebo ne?? Proti desetimilionovým zbytečným investicím. Památník by znázorňoval trosky po náletech, naplnila by se pravda arealita a tak by to mělo být! Asi tak.

Vosí Hnízdo 08.04.2017 11:37, Reagovat

Já bych návrh měl. Navozte tam zbytky zdiva z nějaké demolice. Nestálo by to vcelku nic a připomělo by to, jak ti slavní američtí "osvoboditelé" rozbombardovali město týden před koncem války. Zahynulo při tom možná více civilistů, než stačili povraždit fašisté ve městě za celou válku. Bylo by to memento zvrhlého a chamtivého činu této imperialistické země, která vždy jen roznáší války, zlo a neštěstí se smrtí. Ostatně naposledy nyní v Sýrii. I kdyby byla pravda, že Assad použil chemické zbraně, osobně tomu nevěřím a zastávám názor, že únik plynu byl z porušeného skladu, bylo velmi zajímavé jek rychle USA zaútočily. Zaútočili vlastně proti největšímu bojovníkovi proti IS. Přitom USA zřejmě nevadí podstatně krvavější praktiky IS, kdy lidi vyří ve vodě, rozpouští v kyselině, stínají a podřezávají. To zřejmě je podle USA normální a proti IS nezakročí!! Myslím si, že kdyby chtěli (oni však nechtějí), tak zatočí s IS za 2 odpoledne, při dnešní technice. Špína jedna americká.

San 06.04.2017 15:48, Reagovat

Neshánějte monobloky, ale udělejte komornější pietní místo, účel to splní, ušetříte peníze a uslyšíte kladné uznání od občanů. Pokud vás občané zajímají, nebo je tomu tak jen před volbami?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.