Správa NP Šumava se chystá na to, jak bude fungovat po schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny

Správa NP Šumava se chystá na to, jak bude fungovat po schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ondřej ŽeníšekOndřej Ženíšek

zastupitel města Plzně

Více

Karel ZajíčekKarel Zajíček

zastupitel MěZ Rokycany

Více

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Správa NP Šumava se chystá na to, jak bude fungovat po schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny

Plzeň, 05.04.2017, aktualizováno 16:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po vetu prezidenta Miloše Zemana schválila Sněmovna novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která tak začne platit už od 1. června 2017. Správa NP Šumava (NPŠ) ale už teď pomalu začíná s přípravou dalších koncepčních materiálů, které chce mít hotové nejpozději do dvou let od platnosti novely zákona. Naopak Svaz obcí Národního parku Šumava hodlá proti novému zákonu podat ústavní stížnost. Obávají se tohoto, že novela omezí rozvoj obcí a turistiku v šumavském parku. Podle ředitelů národních parků a představitelů ministerstva životního prostředí prý přinese parkům stabilitu a lepší ochranu přírody.

„Tím prvním krokem, který učiníme, bude svolání Rady Národního parku. To už máme naplánované zhruba na polovinu května, kde všechny členy seznámíme s novelou zákona a sladíme budoucí postupy a harmonogram prací na těch důležitých materiálech, tedy na nové zonaci, vytýčení klidových území, nebo na přípravě zásad péče,“ informuje o nejbližším programu ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Nová zonace počítá pro NPŠ se čtyřmi zónami namísto současných tří. V zóně přírodní, budou probíhat především přírodní procesy, následovat bude zóna přírodně blízká, která by se v budoucnu měla stát zónou přírodní. Zóna soustředěné péče bude zahrnovat veškeré lokality, kde bude dlouhodobě nezbytné provádět opatření k ochraně druhů, chráněných stanovišť a k udržení či zlepšení strukturálních charakteristik lesních ekosystémů. V posledním případě se jedná o zónu kulturní krajiny tvořenou zastavěnými a zastavitelnými územími obcí.

„Současně se budou projednávat také klidová území, tedy území, kde je nutné omezit vstup veřejnosti především z důvodu ochrany citlivých, zvláště chráněných živočichů nebo rostlin. Klidová území se mohou vyhlásit jak celoročně, tak třeba jen na část roku, což opět zvýší turistickou atraktivitu,“ vysvětluje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

„Jsem přesvědčený o tom, že nový zákon, který plně otevírá národní parky všem návštěvníkům a jen na části bude vyhlášeno klidové území, přiláká takové tuláky krajinou, kteří budou chtít poznávat jedinečnost a sílu přírody. Navíc, novela nepřináší žádné zavírání nebo rušení cest či turistických stezek a nezamezí ani údržbě běžeckých stop v zimě,“ uklidňuje Pavel Hubený. Po tu dobu, než tyto dokumenty vejdou v platnost, se podle ředitele NPŠ pro návštěvníky parku prakticky nic nezmění. Národní parky budou stále z drtivé většiny přístupné a volně prostupné. Klidová území budou zatím kopírovat současné I. zóny, kam bude vstup i tak možný po značených stezkách.

„Předpokládáme, že s prvními návrhy zonace a vytýčením klidových území nejprve seznámíme Radu Národního parku Šumava a to ještě v tomto roce. Tím začne proces projednávání. K tomu se ještě přidají zásady péče a také návštěvní řád, který nově nebude mít funkci regulační, ale informativní. Věříme, že nejpozději v polovině roku 2019 budeme mít hotovo,“ říká Jan Dvořák.

„Jsem velmi rád, že tato moderní novela zákona, která je jistým kompromisem mezi dobrou ochranou přírody a rozvojem regionu i turistického, byla schválena. Jsem optimista a tak věřím, že dává jedinečnou šanci, udělat pomyslnou tlustou čáru za všemi těmi rozmíškami a že si sedneme k čistému stolu a budeme pracovat. Jisté je jedno, všem jde o zachování úžasné šumavské přírody, rozvoj šetrné turistiky a rozvoj regionu i spokojený život obyvatel. Jsem si jistý, že v tom najdeme shodu nebo dobrý kompromis,“ dodal ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Nespokojeností s novými pravidly pro národní parky se netají představitelé některých Šumavských obcí. Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta obce Modrava Antonín Schubert (BEZPP) uvedl, že chystají co nejdříve podat ústavní stížnost, kterou už předjednal s advokátními kancelářemi. Starosta Schubert již dříve kritizoval, že novela zpřísňuje ochranu přírody a přitom zapomíná na to, že v šumavském parku žijí lidé. Dále tvrdí, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.

Prezident Miloš Zeman se přimlouval za přijetí senátních úprav pravidel pro parky. Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Sněmovna ale setrvala na svém znění normy.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.