Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje

Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk HonzZdeněk Honz

Radní PK pro oblast sociální věci

Více

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje

Plzeň, 05.04.2017, aktualizováno 12:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Další vylepšení svého kamerového systému, který už nyní patří mezi nejlepší v republice, plánuje město Plzeň. Systém se buduje od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2008. Město v loňském roce dokončilo čtvrtou etapu jeho rozšiřování a zahájilo etapu pátou. Díky tomu je mimo jiné na jedné z nejvytíženějších křižovatek v Plzni speciální panoramatická kamera. Umožňuje trvale monitorovat prostor v lokalitě sady Pětatřicátníků, a to pod úhlem 360 stupňů. Kamery tohoto typu ohlídají i další křižovatky.

„Aktuálně je v Plzni v provozu 131 kamer a 11 klientských pracovišť. Kamery máme na křižovatkách, v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů i na dalších vytipovaných místech, stejně tak i na základních školách a sportovištích. Každoročně je pomocí kamer ze strany městské policie zjištěno několik tisíc událostí, většina se týká dopravy,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který má oblast bezpečnosti ve své gesci. Z rozpočtu jde na kamerový systém ročně kolem pěti milionů korun.

V loňském roce dokončená čtvrtá etapa pomohla rozšířila kamerový systém v městské části Doubravka, kam se umístilo devět nových kamer. Samostatnou akcí bylo osazení dvou kamer v nedávno vybudovaném parku v Lobzích u tamních vodních ploch. Mimo čtvrtou etapu loni město instalovalo dvě kamery také na území obvodu Plzeň 1 v ulici Na Roudné a v parku U Bazénu. Jejich pořízení město částečně financovalo z dotace z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra a na financování se podílel i MO Plzeň 1. Novou kameru monitorující okolí má také areál 13. základní školy v Habrmannově ulici.

„V listopadu 2016 jsme zahájili realizaci 5. etapy, jež má být dokončena v roce 2018. Zatím je částečně hotová obnova centrálního monitorovacího pracoviště a rozšířeno je úložiště záznamů, tedy diskové pole. V současné době se záznamy ukládají po dobu 30 dnů. Pátá etapa bude obsahovat rozšíření kamerového systému na území MO Plzeň 1 včetně dvou panoramatických kamer, dále pak rozšíření o jednotlivé kamery v různých městských částech,“ uvedl Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, která kamerový systém zajišťuje.

Zároveň se zahájila také projektová příprava kompletní rekonstrukce lokálního kamerového systému v rozsahu 13 kamer, který bude spravovat přímo ÚMO Plzeň 1. „Tento systém svým technickým stavem již nevyhovuje dnešním požadavkům. Při rekonstrukci se počítá s jeho začleněním do městského kamerového systému,“ doplnil Josef Brůha.

Při projektování kamerového systému vycházelo město Plzeň z požadavků městské a státní policie i úřadů městských obvodů. Záznamy se sledují z jedenácti pracovišť. Centrální středisko, kde jsou dostupné všechny kamery a kde pracuje městská policie spolu se státní policí, je v objektu Policie ČR na Klatovské třídě. Klíčový pro rozvoj městského kamerového systému bylo vybudování optické sítě, kterou pro město zajistila Správa informačních technologií města Plzně. Součástí systému v Plzni jsou i dvě kamery na Rokycanské ulici sloužící k identifikaci registračních značek u automobilů, dále také pět webových kamer a 27 kamer umístěných na základních školách. Od roku 2014 se všechny nové kamery pořizují ve vysokém, tedy HD rozlišení.

Etapy rozšiřování kamerové systému:

0. etapa: stav k prosinci 2008 – počet kamer 31

1. etapa: rok 2009 – digitalizace systému s využitím stávajících 31 kamer

2. etapa: rok 2010 až 2011 – rozšíření systému o 13 kamer

3. etapa: rok 2012 až 2014 – rozšíření systému o 18 kamer

4. etapa: rok 2015 až 2016 – rozšíření systému o 9 kamer

5. etapa: rok 2016 až 2018 – rozšíření systému o 20 kamer (samotná 5. etapa 17 kamer, současně probíhá realizace tří kamer v různých městských částech jako samostatná akce v rámci jedné veřejné zakázky)

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.