Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje

Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Jan KučeraJan Kučera

Více

Nad bezpečnostní v Plzni aktuálně dohlíží 131 kamer, na další etapě rozšíření systému město pracuje

Plzeň, 05.04.2017, aktualizováno 12:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Další vylepšení svého kamerového systému, který už nyní patří mezi nejlepší v republice, plánuje město Plzeň. Systém se buduje od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2008. Město v loňském roce dokončilo čtvrtou etapu jeho rozšiřování a zahájilo etapu pátou. Díky tomu je mimo jiné na jedné z nejvytíženějších křižovatek v Plzni speciální panoramatická kamera. Umožňuje trvale monitorovat prostor v lokalitě sady Pětatřicátníků, a to pod úhlem 360 stupňů. Kamery tohoto typu ohlídají i další křižovatky.

„Aktuálně je v Plzni v provozu 131 kamer a 11 klientských pracovišť. Kamery máme na křižovatkách, v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů i na dalších vytipovaných místech, stejně tak i na základních školách a sportovištích. Každoročně je pomocí kamer ze strany městské policie zjištěno několik tisíc událostí, většina se týká dopravy,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který má oblast bezpečnosti ve své gesci. Z rozpočtu jde na kamerový systém ročně kolem pěti milionů korun.

V loňském roce dokončená čtvrtá etapa pomohla rozšířila kamerový systém v městské části Doubravka, kam se umístilo devět nových kamer. Samostatnou akcí bylo osazení dvou kamer v nedávno vybudovaném parku v Lobzích u tamních vodních ploch. Mimo čtvrtou etapu loni město instalovalo dvě kamery také na území obvodu Plzeň 1 v ulici Na Roudné a v parku U Bazénu. Jejich pořízení město částečně financovalo z dotace z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra a na financování se podílel i MO Plzeň 1. Novou kameru monitorující okolí má také areál 13. základní školy v Habrmannově ulici.

„V listopadu 2016 jsme zahájili realizaci 5. etapy, jež má být dokončena v roce 2018. Zatím je částečně hotová obnova centrálního monitorovacího pracoviště a rozšířeno je úložiště záznamů, tedy diskové pole. V současné době se záznamy ukládají po dobu 30 dnů. Pátá etapa bude obsahovat rozšíření kamerového systému na území MO Plzeň 1 včetně dvou panoramatických kamer, dále pak rozšíření o jednotlivé kamery v různých městských částech,“ uvedl Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, která kamerový systém zajišťuje.

Zároveň se zahájila také projektová příprava kompletní rekonstrukce lokálního kamerového systému v rozsahu 13 kamer, který bude spravovat přímo ÚMO Plzeň 1. „Tento systém svým technickým stavem již nevyhovuje dnešním požadavkům. Při rekonstrukci se počítá s jeho začleněním do městského kamerového systému,“ doplnil Josef Brůha.

Při projektování kamerového systému vycházelo město Plzeň z požadavků městské a státní policie i úřadů městských obvodů. Záznamy se sledují z jedenácti pracovišť. Centrální středisko, kde jsou dostupné všechny kamery a kde pracuje městská policie spolu se státní policí, je v objektu Policie ČR na Klatovské třídě. Klíčový pro rozvoj městského kamerového systému bylo vybudování optické sítě, kterou pro město zajistila Správa informačních technologií města Plzně. Součástí systému v Plzni jsou i dvě kamery na Rokycanské ulici sloužící k identifikaci registračních značek u automobilů, dále také pět webových kamer a 27 kamer umístěných na základních školách. Od roku 2014 se všechny nové kamery pořizují ve vysokém, tedy HD rozlišení.

Etapy rozšiřování kamerové systému:

0. etapa: stav k prosinci 2008 – počet kamer 31

1. etapa: rok 2009 – digitalizace systému s využitím stávajících 31 kamer

2. etapa: rok 2010 až 2011 – rozšíření systému o 13 kamer

3. etapa: rok 2012 až 2014 – rozšíření systému o 18 kamer

4. etapa: rok 2015 až 2016 – rozšíření systému o 9 kamer

5. etapa: rok 2016 až 2018 – rozšíření systému o 20 kamer (samotná 5. etapa 17 kamer, současně probíhá realizace tří kamer v různých městských částech jako samostatná akce v rámci jedné veřejné zakázky)

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.