Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií

Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaromír SýkoraJaromír Sýkora

referent sociálního zabezpečení

Více

Vladimír RýdlVladimír Rýdl

svařovací technik, člen Rady OZ Hromnice

Více

Martin BaxaMartin Baxa

1. náměstek primátora (pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evrop

Více

Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií

Plzeň, 04.04.2017, aktualizováno 15:49 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Memorandum, ve kterém provozovatelé městské hromadné dopravy žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií, podepsali v Plzni zástupci Sdružení dopravních podniků ČR, výrobců a provozovatelů elektrických vozů veřejné dopravy. Peníze by místo toho rádi investovali do elektromobility. Memorandum podepsali provozovatelé MHD na plzeňské konferenci Chytrá a zdravá doprava ve městech. Vedle toho Sdružení dopravních podniků, kde je 19 největších městských dopravních podniků v ČR, také deklarovalo připravenost rozvíjet ekologický způsob dopravy. Do roku 2040 se ČR zavázala postupně vyřadit z MHD vozidla na naftu.

Memorandum na podporu elektromobility ve veřejné dopravě adresují signatáři ministerstvům průmyslu, dopravy, životního prostředí a místního rozvoje, obdrží jej také výbory Poslanecké sněmovny. V memorandu stojí, že odpuštění plateb příspěvků na obnovitelné zdroje by pro firmy znamenalo významné částky. Jen pro pražský dopravní podnik by se jednalo o téměř 190 milionů korun ročně, pro plzeňský pak 11,5 milionu korun. Podle předsedy sdružení Michala Krause, který je šéfem Plzeňských městských dopravních podniků, je odpuštění příspěvků běžné v Německu a Rakousku. Plzeňská firma by dala ušetřené peníze například do stavby trolejové trati k fakultní nemocnici na Lochotín. Města provozující vozy MHD na elektřinu, mají připravené rozvojové projekty. Jedná se o 13 měst s trolejbusy a sedm měst, která provozují tramvajovou dopravu.

Memorandum také upozorňuje na skutečnost, že jsou dosud jako ekologický způsob dopravy vnímány plynové vozy na CNG. Jejich emise jsou ale podle Michala Krause v některých aspektech škodlivější než u autobusů s dieselovými motory odpovídající normě Euro 6. Přesto je podle něj nákup CNG vozů významně podporován dotacíemi z EU. V současné době je elektromobilita opakovaně prezentovaná téměř výhradně v oblasti osobních automobilů. Signatáři memoranda proto navrhují ministerstvům a poslancům přesměrovat podporu z CNG na elektromobilitu, která je z pohledu ochrany životního prostředí skutečným přínosem právě v oblasti veřejné dopravy. Jednou z překážek rozvoje je ovšem například elektrických autobusů MHD vyšší cena elektřiny.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.