Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií

Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr ŠebestaPetr Šebesta

Přípravář výroby

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta

Více

Josef KutilJosef Kutil

Starosta Hrádku u Sušice

Více

Provozovatelé MHD z České republiky žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií

Plzeň, 04.04.2017, aktualizováno 15:49 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Memorandum, ve kterém provozovatelé městské hromadné dopravy žádají stát, aby nemuseli odvádět platby na obnovitelné zdroje energií, podepsali v Plzni zástupci Sdružení dopravních podniků ČR, výrobců a provozovatelů elektrických vozů veřejné dopravy. Peníze by místo toho rádi investovali do elektromobility. Memorandum podepsali provozovatelé MHD na plzeňské konferenci Chytrá a zdravá doprava ve městech. Vedle toho Sdružení dopravních podniků, kde je 19 největších městských dopravních podniků v ČR, také deklarovalo připravenost rozvíjet ekologický způsob dopravy. Do roku 2040 se ČR zavázala postupně vyřadit z MHD vozidla na naftu.

Memorandum na podporu elektromobility ve veřejné dopravě adresují signatáři ministerstvům průmyslu, dopravy, životního prostředí a místního rozvoje, obdrží jej také výbory Poslanecké sněmovny. V memorandu stojí, že odpuštění plateb příspěvků na obnovitelné zdroje by pro firmy znamenalo významné částky. Jen pro pražský dopravní podnik by se jednalo o téměř 190 milionů korun ročně, pro plzeňský pak 11,5 milionu korun. Podle předsedy sdružení Michala Krause, který je šéfem Plzeňských městských dopravních podniků, je odpuštění příspěvků běžné v Německu a Rakousku. Plzeňská firma by dala ušetřené peníze například do stavby trolejové trati k fakultní nemocnici na Lochotín. Města provozující vozy MHD na elektřinu, mají připravené rozvojové projekty. Jedná se o 13 měst s trolejbusy a sedm měst, která provozují tramvajovou dopravu.

Memorandum také upozorňuje na skutečnost, že jsou dosud jako ekologický způsob dopravy vnímány plynové vozy na CNG. Jejich emise jsou ale podle Michala Krause v některých aspektech škodlivější než u autobusů s dieselovými motory odpovídající normě Euro 6. Přesto je podle něj nákup CNG vozů významně podporován dotacíemi z EU. V současné době je elektromobilita opakovaně prezentovaná téměř výhradně v oblasti osobních automobilů. Signatáři memoranda proto navrhují ministerstvům a poslancům přesměrovat podporu z CNG na elektromobilitu, která je z pohledu ochrany životního prostředí skutečným přínosem právě v oblasti veřejné dopravy. Jednou z překážek rozvoje je ovšem například elektrických autobusů MHD vyšší cena elektřiny.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.