Slavnosti svobody budou letos s oficiálním konvojem historických vozidel, ale bez bojových ukázek

Slavnosti svobody budou letos s oficiálním konvojem historických vozidel, ale bez bojových ukázek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav KrsVáclav Krs

důchodce

Více

Josef ČervenýJosef Červený

Starosta obce Bezděkov

Více

Martin FojtíčekMartin Fojtíček

ředitel neziskové organizace Ledovec

Více

Slavnosti svobody budou letos s oficiálním konvojem historických vozidel, ale bez bojových ukázek

Plzeň, 30.03.2017, aktualizováno 27.04.2017 15:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hlavní blok oslav 72. výročí osvobození americkou armádou v Plzni se uskuteční od pátku 5. do pondělí 8. května. Účastníci se mohou těšit na řadu tradičních akcí, jako jsou vojenské dobové kempy, vzpomínkové akty, chybět nebude setkání s veterány. Na program oslav se letos vrací Convoy of Liberty a samozřejmostí je prezentace Armády ČR. Součástí programu bude i rodinná soutěž Operace Anthropoid, výstava snímků z nasazení českých vojáků v zahraničních misích a DEPO Street Food Market. Stejně jako loni se i letos oslavy obejdou bez bojových ukázek a rekonstrukcí bitev.

Ani letos nebudou při oslavách osvobození chybět oblíbení veteráni | Autor: Richard BenešAni letos nebudou při oslavách osvobození chybět oblíbení veteráni | Autor: Richard Beneš

„Co se týká veteránů, tedy nejvzácnějších hostů našich slavností a přímých účastníků bojů, dosud nám potvrdili účast čtyři američtí veteráni a šest veteránů z Belgie. V současné době čekáme na vyjádření i dalších veteránů, ale bohužel i s ohledem na jejich vysoký věk a zdravotní stav se dá předpokládat, že jich letos do Plzně přijede méně než v minulých letech. Nicméně opět jsme se velmi snažili připravit pro ně takový program, při němž budou mít mnoho příležitostí setkat se s Plzeňany a vyslechnout si slova díků za jejich činy. Osobně obdivuji vitalitu veteránů, každé takové setkání s nimi je vždy velmi emotivní,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Mezi těmi, kteří přijedou z USA, by měli být Earl Ingram, George Thompson, Herman Geist nebo Richard Pieper. Pozvání přijal opět vnuk generála G. S. Pattona pan George Patton Waters. Z Belgie pak jako každý rok přijede například Louis Gihoul, Marcel Appeltants, Emile Godard nebo Arthur Otto. Příležitost setkat se s nimi budou mít lidé při hlavním vzpomínkovém setkání u Pomníku generála Pattona pod divadelními terasami v sobotu 6. května v 16 hodin, při přehlídce vojenských historických vozů Convoy of Liberty a při autogramiádě v Měšťanské besedě.

„Tradičním zážitkem bude jistě průjezd kolony vojenských historických vozidel Convoy of Liberty po Klatovské třídě. Jeho organizace se ujalo město a konvoj zůstane na programu oslav už natrvalo,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Po Klatovské třídě pojede 7. května na 200 vojenských vozidel, bojové čelo konvoje bude tvořit americká těžká technika, čestné místo budou mít džípy s veterány. Asi 60 aut z konvoje přejede pak na náměstí. Populární přehlídka historických vojenských vozidel s přeletem armádních letounů se uskuteční v době od 11.00 do 12.30 hodin.

O doprovodný kulturní program se při oslavách postará Vojtěch Dyk a B-Side Band, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jaroslav Samson Lenk, kapela Kamelot, Láďa Kerndl nebo zpěvačka Dasha.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.