Kraj rozdělí na opravy památek ve dvou dotačních programech rekordních 26,5 milionu korun

Kraj rozdělí na opravy památek ve dvou dotačních programech rekordních 26,5 milionu korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel DostálPavel Dostál

Jaderný inženýr, člen Republikového výboru Svobodných

Více

Petr NáhlíkPetr Náhlík

Náměstek primátora (pro oblast dopravy a životního prostředí)

Více

Miroslav HejzekMiroslav Hejzek

Sezónní promotér, barman, MC a DJ

Více

Kraj rozdělí na opravy památek ve dvou dotačních programech rekordních 26,5 milionu korun

Plzeň, 29.03.2017, aktualizováno 11:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ve dvou dotačních programech rozdělí letos Plzeňský kraj na opravy památek, drobných staveb v krajině a na stavby v památkových rezervacích rekordních 26,5 milionu korun. Jedná se o zatím nejvyšší částku a dvojnásobek loňských dotací. Zvláštní kapitola je například určena na opravu varhan. Rekonstrukce se tak dočkají vzácné barokní varhany z kostela svaté Barbory v Manětíně, na které kraj poskytne 450 tisíc korun. Informoval o tom náměstek hejtmana pro památkovou péči Martin Baxa (ODS). Dotace ještě musí projít krajským zastupitelstvem.

Na kulturní památky půjde v rámci letošních dotací 22 milionů korun, na objekty v památkových zónách a rezervacích nebo kapličky, boží muka a další stavby drobné architektury ve volné krajině 4,5 milionu. Zatímco v menším programu mohl kraj uspokojit všechny žádosti, na kulturní památky byl však velký převis žádostí. „Velká část žadatelů přesto získá citelnou podporu. Stanovili jsme horní výši podpory poměrně vysoko, aby bylo možno jednorázově podpořit větší akce, které si ochranu zaslouží,“ vysvětlil náměstek Baxa.

Významnou sumu ve výši 970 milionů korun by měl na doporučení radních kraje získat klášter v Chotěšově, který je národní kulturní památkou. Další stovky tisíc by měl dostat na opravu majitel zámku v Lažanech Defurových, kraj dá peníze také pro letní sídlo plaských opatů v Nebřezinech nebo na opravu kostela svatého Mikuláše v Plzni. Kraj v programu podle náměstka nijak neomezoval ani nezvýhodňoval určité vlastníky. Dotaci mohli dostat soukromí majitelé i obce, spolky nebo církve. Program je ale nastaven tak, že každý vlastník musí vložit část svých prostředků.

Stranou zájmu nezůstanou ani varhany, které kaj do programu vrátil po osmi létech, kdy se na hejtmanství sešlo hned několik žádostí o příspěvek na opravu historických nástrojů. Podobnou sumu, kterou kraj vyčlenil pro manětínské varhany mají získat i varhany v Mýtě. V regionu existuje i několik dalších jedinečných nástrojů, na jejichž nutnou opravu a mnohdy i záchranu je třeba získat miliony korun, což je ovšem velmi obtížné. Peníze tak shání prostřednictvím různých sbírek nebo benefičních koncertů různé spolky, farnosti i další nadšenci.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.