Většina stran v regionu své lídry pro podzimní volby teprve hledá, jasno mají Piráti a KSČM

Většina stran v regionu své lídry pro podzimní volby teprve hledá, jasno mají Piráti a KSČM | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KarpíšekPavel Karpíšek

Zastupitel PK, Člen výkonné rady ODS

Více

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Pavel VicariPavel Vicari

Učitel

Více

Většina stran v regionu své lídry pro podzimní volby teprve hledá, jasno mají Piráti a KSČM

Plzeň, 28.03.2017, aktualizováno 11:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zatím jen minimum politických stran v Plzeňském kraji má v současné době zcela jasno v tom, kdo povede jejich kandidátky na pozici lídra do podzimních parlamentních voleb. Své jedničky už má schválené KSČM a Česká pirátská strana. Komunisty povede do voleb poslanec Jiří Valenta, který vystřídá v čele dlouholetého poslance Karla Šidla. Ten bude kandidovat z druhého místa. Lídrem Pirátů se stal předseda krajské organizace, konstruktér a vědecký pracovník z Fakulty strojní v Plzni Lukáš Bartoň. ODS bude o jedničce své kandidátky rozhodovat na regionálním sněmu 30. března, začátkem dubna bude mít lídra i ČSSD.

Ve čtvrtek se uskuteční regionální sněm ODS a největší šance na pozici lídra má poprvé žena a navíc nestranice. Jedná se o bývalou rektorku ZČU a současnou děkanku Fakulty zdravotnických studií Ilonu Mauritzovou, kterou jako volební jedničku nominovala plzeňská oblast a postupně získala podporu i z většiny dalších okresů v regionu.

Na začátku dubna shrne Krajský výkonný výbor ČSSD návrhy z jednotlivých okresů a na základě toho se sestaví kandidátka. O ní pak budou členové strany rozhodovat v korespondenčním hlasování. Všeobecně se předpokládá, že v čele kandidátky bude místopředseda strany, ministr vnitra a předseda plzeňské krajské organizace Milan Chovanec.

Kandidátka je zatím otevřená i u Hnutí ANO, kde by se o lídrovi mělo rozhodnout na jednání krajského sněmu do konce dubna. Ve hře jsou všichni tři současní poslanci Miloslava Rutová, Pavel Šrámek nebo krajský šéf Jan Volný, který je ovšem dlouhodobě nemocný. Nelze ovšem vyloučit, že se do čela kandidátky vyhoupne někdo úplně jiný. Návrh kandidátky pak ještě budou schvalovat ústřední orgány strany.

Hotovou kandidátku má už také TOP 09, ale ještě ji musí schválit celostátní vedení. S největší pravděpodobností by se měl stát lídrem 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.  

Svého lídra zatím hledá STAN a KDU-ČSL, kteří uzavřeli dohodu o volební spolupráci, na základě které by se měl stát volební jedničkou zástupce STAN. Vybírat se bude zřejmě z pěti vytipovaných jmen. Jasno by mělo být v první polovině dubna. STAN bude zřejmě v kraji spolupracovat i s SNK ED. U lidovců se uskuteční nominační konference zřejmě ve druhé polovině dubna, teprve potom se bude sestavovat společná kandidátka všech subjektů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.