Kraje vyrážejí do boje za zachování regionálních operačních programů

Kraje vyrážejí do boje za zachování regionálních operačních programů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Věra PavlíčkováVěra Pavlíčková

chirurg, lékařka FC Viktoria Plzeň, lékařka národního družstva LH

Více

Jan BuriánekJan Buriánek

Místostarosta města Horažďovice, zastupitel PK

Více

Jiří AnderleJiří Anderle

zastupitel městyse Klenčí pod Čerchovem, předseda Demokratické strany zelených /DSZ/

Více

Kraje vyrážejí do boje za zachování regionálních operačních programů

Plzeň, 05.05.2012, aktualizováno 12:22 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O regionální operační programy (ROP), ze kterých lze úspěšně čerpat evropské dotace nechtějí přijít kraje z České republiky. Za zachování ROP hodlají zástupci krajů bojovat v příštím plánovacím období u Evropské komise i u naší vlády. Podle plánů vlády by měly operační programy v létech 2014 až 2020 zaniknout. Zástupci krajských samospráv se na svém jednání v Plzni dohodli, že Asociace krajů ČR (AKČR) osloví eurokomisaře Johanese Hahna, který je odpovědný za regionální rozvoj a předloží argumentaci pro zachování ROP.

ROP Jihozápad | Autor: Archiv Televize ZAKROP Jihozápad | Autor: Archiv Televize ZAK

„Kraje se rozhodly vydat vlastní cestou, pokud bude vláda trvat na tom, že zruší ROP. Eurokomisaři Hahnovi chceme předložit vlastní alternativu toho, jak by měly vypadat regionální priority a podoba ROP do roku 2020. Při všech příležitostech, které v Bruselu máme k dispozici, budeme dávat najevo, že máme jiný pohled na problematiku, než centrální vláda," uvedl pro Regionpodlupou.cz předseda AKČR, jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle jeho slov mají nyní kraje silnější pozici pro vyjednávání než před rokem 2006.  

Hejtman Hašek v Plzni uvedl, že se kraje už několik měsíců snaží marně dohodnout s vládou na budoucí podobě operačních programů v letech 2014 až 2020. „ROP dokážou v ČR nejlépe čerpat fondy EU. Vláda chce nyní kraje za tuto úspěšnost potrestat tím, že operační programy hodlá zrušit. Tento trest by pak reálně postihl obce, města, neziskový sektor a konkrétní občany,“ řekl šéf AKČR.

Kraje vyzývají premiéra i ministra financí k tomu, aby peníze z fondů EU, které neumí ve státem spravovaných fondech vyčerpat, převedla vláda do krajů. V opačném případě hrozí nebezpečí, že je vrátí EU. Pokud by se změna alokace fondů vysvětlila v Bruselu, EU by nebyla proti, což potvrdil eurokomisař Hahn při své březnové návštěvě v ČR, kdy řekl, že EK obecně není proti přesunu peněz mezi operačními programy. Dodal, že přísun dotací z EU v letech 2014 až 2020 se bude odvíjet od toho, jak bezchybné a zdravé je jejich nynější získávání. „V krajích máme připravenou celou řadu projektů nejen z kraje, ale i z měst a obcí, neziskového i podnikatelského sektoru. Mohou znamenat nová pracovní místa a investice do regionů," podotkl Hašek.

Vláda plánuje pro programové období 2014 až 2020 snížit celkový počet operačních programů ze současných 20 na pět až šest operačních programů. Zatímco AKČR nebo Svaz měst a obcí volá po zachování ROP, pro jejich zrušení je například protikorupční organizace Transparency International, činnost operačních programů opakovaně kritizovalo také Sdružení místních samospráv. S čerpáním peněz z ROP a následným zneužíváním evropských peněz je ovšem spojeno i několik korupčních kauz, které v současné době vyšetřuje policie, nebo už se dostaly k soudu.

Výjimkou není ani operační program Jihozápad, ze kterého čerpaly dotace Jihočeský a Plzeňský kraj. U pražského městského soudu pokračuje hlavní líčení v případu zřejmě největšího dotačního podvodu v Česku. Obžalobě čelí dva manažeři úřadu rady soudržnosti Jihozápad v Českých Budějovicích Jiří Trnka a Martin Půlpytel. Při rozhodování o evropských dotacích za 3,75 miliardy korun měli prý manipulovat s hodnocením výběru přihlášených projektů. Vinu Trnka i Půlpytel odmítají. Hájí se tím, že jako jedni z mála úředníků se naopak snažili rozdělovat dotace nezávisle a čelili neustálému tlaku politiků, aby vybrali projekty z obou krajů ve stejné hodnotě. V případě uznání viny jim hrozí až dvanáctiletý trest vězení.

Autor: Ben, redakce

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.