Plzeň přispěje 600 tisíc na opravu unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše a sgrafit na domu ve Veleslavínově ulici

Plzeň přispěje 600 tisíc na opravu unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše a sgrafit na domu ve Veleslavínově ulici | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel LiškaPavel Liška

Výtvarník

Více

Miroslav DoležalMiroslav Doležal

Technik

Více

Radoslav ŠkardaRadoslav Škarda

První místostarosta MO Plzeň 3

Více

Plzeň přispěje 600 tisíc na opravu unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše a sgrafit na domu ve Veleslavínově ulici

Plzeň, 27.03.2017, aktualizováno 11:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvě dotace, každou ve výši 300 tisíc korun, odsouhlasila rada města Plzně pro opravu dvou významných nemovitých kulturních památek. První částku získá Řeckokatolická farnost na dokončení restaurování unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše v Plzni. Druhý příspěvek půjde na odborné opravy sgrafitové výzdoby fasády domu U Matky Boží čp. 56 ve Veleslavínově ulici. Poskytnutí dotace ještě musí schválit zastupitelé, informoval náměstek primátora pro kulturu a památky Martin Baxa (ODS).

V kostele sv. Mikuláše zachraňuje Řeckokatolická farnost velmi cenné pozdně gotické a renesančních výmalby objevené před časem v presbytáři. Po jejich zrestaurování uvidí tento nález nadregionálního významu i široká veřejnost. „V minulém roce jsme stejnou částkou podpořili první etapu restaurování těchto fresek. Pro Plzeň jde o zcela unikátní nález, od doby nálezů renesančních maleb v budově plzeňské radnice při její úpravě v počátku 20. století nebyl následně na území města učiněn nález takového rozsahu a významu,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.

V letech 2012 a 2013 se při průzkumu vnitřních omítek pomocí sondy podařilo zjistit, že pod vrstvami omítek je v nebývalém rozsahu dochována pozdně gotická výmalba. Na ní ve vyšších patrech navazuje malba renesanční. Jedná se o výjevy figurální i dekorativní motivy. „Protože celkové náklady spojené s odborným restaurování nalezené výmalby presbytáře přesahují finanční možnosti vlastníka, obrátil se na město Plzeň s žádostí o možnou finanční podporu vzhledem k tomu, že kostel sv. Mikuláše je nemovitou kulturní památkou,“ uvedl šéf Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič. Náklady na dokončení restaurování fresek včetně statického zajištění klenby a stěn přesahují 600 tisíc korun.

Město přispěje na opravu sgrafit na fasádě domu U Matky Boží ve Veleslavínově ulici, který byl postaven v roce 1907. Uliční průčelí domu s kombinací secesních a goticko-renesančních prvků a s dochovanou unikátní sgrafitovou a sochařskou výzdobou je umělecky a památkově hodnotné. „Stav sgrafitové výzdoby i navazujících ploch omítek je v současné době špatný a vyžaduje odbornou opravu celoplošným restaurováním,“ vysvětlil náměstek primátora Baxa. Náklady na opravy činí přes 645 tisíc korun. Majitelka domu požádala o dotaci Odbor památkové péče Magistrátu města Plzně.

„Odbornou opravou se zachovají původní omítkové vrstvy sgrafit v maximální možné míře. Výrazně se tím zlepší vzhled kulturní památky a zkvalitní historické prostředí na území městské památkové rezervace Plzeň,“ dodal vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

XX 27.03.2017 19:48, Reagovat

Nečasova vláda protlačila zákon o církevních restitucích, s církvemi ihned byly sepsány smlouvy, takže, jednoduše řečeno, se s tím už nedalo nic dělat. A že budou obce a města dál přispívat na církevní památky, to se taky vědělo. Vždyť je v zájmu každého města, aby tam tyto památky byly v dobrém stavu.

DON 27.03.2017 13:07, Reagovat

Řeckokatolická ? :-D
Btw. nevím jak ta, ale ta římskokatolická doslala náhrady v podobě restitucí, tak si mohla přispět sama a veřejné prostředky mohla dát radnice třeba na hřiště pro děti.

KAB 27.03.2017 16:44, Reagovat

Upřesním, že dar od občanů celkem ve výši 150 miliard Kč dostaly všechny církve, paradoxně i ty, které v roce 1948 ani ještě neexistovaly. Šlo tedy o nějvětší tunel v dějinách a nikdo se ani nenamáhal předstírat, že to je snad oprávněné nebo něco.

zase kecáte Vosáku 28.03.2017 14:19, Reagovat

zjistěte si fakta - všechny církve "jak říkáte" dar nedostaly.

KAB 28.03.2017 18:15, Reagovat

Ale ano, dar dostaly rovněž, například Apoštolské církvi se občané povinně složili na 1.056.336.374 Kč anebo Luterské evangelické církvi na 113.828.334 Kč. A stejná vláda, která takto vyhazovala stamiliardy, pak přidala důchodcům 40 Kč a hasičům snížila platy o 20%. To jsou paradoxy mafiánského způsobu vládnutí - já to respektuji, většina si zvolila tohle, tak to máme, ale rozhodně to neznamená, že já s tím budu souhlasit a ještě zlodějům tleskat.

pravdu prosím 28.03.2017 19:01, Reagovat

když jste tak zásadový - tak mluvte pravdu - opakuji, všechny církve se restitucí neúčastnily. Takže lžete - a opakovaně. Připomínáte mi Rudé Právo - jsou fronty na banány, ale v Americe mlátí černochy.

XX 28.03.2017 22:07, Reagovat

Vzpomínám si, že některé církve to odmítly, máte pravdu.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.