Na opravu silnic získal kraj od SFDI celkem 271 milionů, peníze poslouží na opravu minimálně devíti úseků komunikací

Na opravu silnic získal kraj od SFDI celkem 271 milionů, peníze poslouží na opravu minimálně devíti úseků komunikací | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KresaPavel Kresa

Lékař

Více

Jaromír KalivodaJaromír Kalivoda

Zastupitel, předseda Finančního výboru Klatov

Více

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Na opravu silnic získal kraj od SFDI celkem 271 milionů, peníze poslouží na opravu minimálně devíti úseků komunikací

Plzeň, 23.03.2017, aktualizováno 27.04.2017 15:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Z dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nakonec Plzeňský kraj získal na opravu nejvíce poškozených silnic II. a III. třídy 271 milionů. Peníze hejtmanství rozdělí mezi devět projektů na kompletní opravy krajských silnic. SFDI letos vyčlenil pro kraje tři miliardy korun, peníze si kraje dělí podle délky silnic. Plzeňský kraj spravuje přes 4600 kilometrů silnic a 958 mostů. Za peníze z fondu se v kraji letos komplexně opraví zhruba 36 kilometrů silnic. Po jednání rady kraje o tom informoval novináře náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

„Peníze od SFDI lze použít především na ty horší silnice III. třídy. Jejich oprava se bude dělat prostřednictvím té nejkvalitnější technologie. Jedná se o kompletní rekonstrukci komunikace, nikoliv o pouhou opravu poškozeného povrchu,“ uvedl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Kraj zatím připravil devět akcí do výše dotace 271 milionů korun. V záloze má ale celou řadu dalších připravených projektů, protože lze předpokládat, že výběrová řízení na zhotovitele oprav ještě stlačí cenu směrem dolů.

„Jako náhradní projekty jsme vybrali další čtyři opravy silnic v odhadované hodnotě 159 milionů korun. Věříme, že díky úsporám při výběrových řízeních nakonec budou peníze i na všechny záložní akce. Hejtmanství nemá problém hned se pustit do oprav. K téměř okamžité realizaci má připravené projekty oprav silnic za 600 milionů korun,“ uvedl náměstek Pavel Čížek. Příspěvek ze SFDI pokryje sto procent nákladů, kraj musí obhájit, že je oprava potřebná a že u těchto projektů nemůže kraj získat dotaci z EU. Opravy tak zahrnují odvodnění komunikace, propustky, vyrovnávky, aby silnice byla podélně rovná. Na vyrovnanou silnici se potom položí silná vrstva koberce. Životnost silnice po takové opravě by měla být minimálně 20 let.

Za peníze ze SFDI by se měl letos kraj opravit například 7,6 kilometru silnice ve Zhůří na Šumavě za 58 milionů korun, stejně dlouhý úsek silnice mezi Hradištěm a obcí Chrastavice na Domažlicku má přijít na 46 milionů. Sedmikilometrový úsek se opraví také na komunikaci II. třídy v úseku Klatovy – Ostřetice – Petrovičky. V tomto případě se jedná o opravu za 53 milionů korun. Kromě peněz ze SFDI kraj letos opraví silnice i z vlastních prostředků. Na víc než 50 staveb a oprav silnic druhé a třetí třídy hejtmanství připravilo 600 milionů korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.