Na stabilizaci a obnovu venkova dá Plzeňský kraj 110 milionů korun, jde o rekordní sumu pro malé obce

Na stabilizaci a obnovu venkova dá Plzeňský kraj 110 milionů korun, jde o rekordní sumu pro malé obce | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav SmihrodskýVáclav Smihrodský

finanční poradce, člen Rady MZ Tachov

Více

Michaela MoravcováMichaela Moravcová

učitelka základní umělecké školy

Více

Pavel KresaPavel Kresa

Lékař

Více

Na stabilizaci a obnovu venkova dá Plzeňský kraj 110 milionů korun, jde o rekordní sumu pro malé obce

Plzeň, 21.03.2017, aktualizováno 14:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rekordně vysokou částku 110 milionů korun rozdělili radní Plzeňského kraje malým obcím prostřednictvím nejúspěšnějšího krajského dotačního titulu. Ten je určen na stabilizaci a obnovu venkova. Přidělení dotací ještě musí schválit krajské zastupitelstvo. Loni hejtmanství rozdělilo v programu 100 milionů korun a příští rok by se měla částka zase ještě o něco navýšit. Na obnovu venkova dává Plzeňský kraj nejvíce ze všech regionů v České republice. Kromě toho obcím kraj pomáhá dotacemi na odstraňování havarijních stavů, na opravy drobných památek či na obnovu vodohospodářské infrastruktury, informoval po jednání rady kraje hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

Program je určen především pro nejmenší obce. Z 501 obcí v Plzeňském kraji má asi 470 z nich méně než 1500 obyvatel. Z celkového počtu 580 tisíc obyvatel jich kolem 190 tisíc žije v Plzni a okolí. „Za posledních zhruba deset let se díky dotacím kraje a třicetiprocentní spoluúčasti obcí investovalo do venkovských oblastí kolem 1,5 miliardy korun,“ uvedl náměstek hejtmana Grüner.

Plzeňský kraj letos přijal celkem 395 žádostí od obcí, které chtěly pro své projekty získat 143 milionů korun. Nejvíce žádostí přišlo v kapitole projektů obcí, program nabízí dotace i na územní plány a na integrované projekty. Radní rozdělili peníze mezi 378 žadatelů, z toho 337 příspěvků za 101 milionů korun půjde na projekty obcí. „Nejvíc peněz jde na opravy místních komunikací, škol, školek, jídelen, na výměnu oken v obecních budovách, snižování provozních nákladů,“ vysvětlil Grüner. Na opravy obecních budov bylo 39 procent žádostí, 21 procent bylo na místní komunikace.

Prostřednictvím zmíněného dotačního titulu mohou o dotaci na nový územní plán také žádat obce do dvou tisíc obyvatel. V letošním roce byly navíc zvýhodněny obce na území bývalého vojenského újezdu Brdy, Tyto obce mohly žádat bez ohledu na počet obyvatel a měly možnost žádat o vyšší částku než „běžní“ žadatelé. Této možnosti však využily letos jen tři obce. Na územní plány rozdělí kraj 25 žadatelům 4,36 milionu korun a na integrované projekty 16 žadatelů 4,66 milionu korun.

Při rozdělování dotací kraj přihlíží také k aktivitě obcí. Větší naději na získání dotace mají obce, které se například účastní soutěží Vesnice roku, Zlatý erb nebo o nejlepší kroniku. Pro malé obce je krajský program se snadným systémem žádostí i vykazování dotací často jediná možnost, jak na nějakou dotaci dosáhnout. Obce vědí, že dotaci mohou dostat nejvýše tři roky po sobě, po roční pauze mohou žádat znovu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 22.03.2017 08:14, Reagovat

Tady je třeba bohužel říct, že venkovu už není pomoci a že současný systém venkov zlikvidoval.

Žil jsem na venkově jako dítě, kdy tam jezdil 4x denně autobus (jeden do práce, druhý do školy a odpoledne oba zase zpět), kdy tam byla Jednota a kdy tam byla hospoda.

Dnes tam jede jeden autobus a to ještě jen když nejsou prázdniny, takže pracující člověk bez auta tam žít nemůže. Obchod tam není žádný a jediný přežívající Vietnamec teď zavřel kvůli EET a zmizel, takže kdo nemá auto nebo řidičák, tak tam už taky žít nemůže. Hospoda už zavřela před několika lety, ale v jiných vesnicích skončí část kvůli EET a zbytek až se nebude smět u piva kouřit.

Na jedné straně lidem z venkova závidím tu přírodu, ale žít dnes na českém venkově je složitější než žít na Sibiři nebo na Aljašce. Důchodci co nemají auto nebo peníze na jeho provoz (to je každou chvíli samá evidenční kontrola, STK, emise, povinné ručení drahé jako za raketoplán, měnění pneumatik 2x ročně, každou chvíli nová lékárnička atd. atd. - vše zbytečné a drahé) anebo kvůli zdravotnímu stavu nemají ani řidičák, jsou odkázáni na děti, pokud bydlí poblíž anebo musí odejít do města či domova důchodců. Mladí tam zase nemají co dělat, protože už tam nefunguje vůbec nic, tu a tam někde dobrovolní hasiči a konec.

Spíš by se měli zamyslet, jestli tyhle podmínky nezlepšit - uvolnit život a ne stále utahovat byrokratickou oprátku kolem lidí.

že jste vosí-hnízdo 22.03.2017 19:32, Reagovat

názory máte totožné. Já vidím pravý opak - jak se obce okolo Plzně rozrůstají. A pokud obchodník, který doposud neplatil daně - nyní nehodlá pokračovat, je to pro stát a jeho občany jenom dobře. Vaš kecy o důchodcích co nemají auta - tomu sám nevěříte, stačí se po těch vesnicích projet, co všechno tam parkuje.

KAB 23.03.2017 07:47, Reagovat

Proboha, probuďte se a vylezte z ulity ! Obce okolo Plzně jsou Plzeň, tam jezdí MHD a ČSAD a další firmy, ty jsou součástí města a nejde už reálně o venkov. Navíc se tam stěhují různí zbohatlíci a podobně, proto se tyhle obce rozrůstají - to je jiný svět než venkov.

Je vidět, že jste na venkově nikdy nebyl, ale já tam žil a mám tam rodiče, vím velmi dobře, jak se tam žilo a jak se tam žije dnes. Dnes tam nejsou školy, nejsou tam obchody, není tam práce, nejsou tam kulturní domy, nejsou tam lékaři - není tam nic.

A stát to stále jen víc a víc zhoršuje. Když stát chce, abyste si vyměnil občanku a bydlíte v Nýrsku, musíte jet do Klatov - tohle jeden můj příbuzný řešil před měsícem, je o holi a dva dny pak nemohl chodit - a to si ji ještě musí jet za měsíc vyzvednout. Takže kecy zbohatlíka, který si myslí, že všichni jezdí limuzínami jako on a mají mega měsíčně na taxíky (ne 8000 jako ten důchodce) si strčte za klobouk.

Holub 23.03.2017 13:36, Reagovat

Ten "ze jste vosi-hnizdo" ví prd jak vypadá opravdový venkov, někde ze Horažďovicemi, třeba....

kabovi 23.03.2017 10:41, Reagovat

To co popisujete je neschopnost volených zastupitelů Nýrska se postarat o své občany. V Nýrsku teda máte dobrou směsku - komunista, socan, aňák, lidovec, odéesák, jeden místní - ti by se měli postarat zleva-doprava. Moje zkušenost je taková, že zastupitelé jednou za čas pozvou úředníky z vyššího celku na obec - a výměny průkazů řeší doma, to ovšem mají rozum a cit.
Jinak mám jasno mám - jste vosák - minimálně myšlením.
Jen tak mimochodem v Nýrsku jsou dvě školy mateřské, dvě základní a jedna umělecká.

Vosí Hnízdo 22.03.2017 21:52, Reagovat

Chudák KAB, on mne ten poskok a podpantofelník nemá rád a takováto potupa, že je spojován se mnou.

Vosí Hnízdo 21.03.2017 15:09, Reagovat

Tak, hlavně se za 27 let český venkov totálně zlikvidoval a ztratil svoji tradiční podobu a teď si myslí, že to zpraví nějaké dotace. Poslední ránu venkovu dalo EET, takže původní obyvatelstvo vymře nebo se odstěhuje. Na venkově budou řádit zbohatličtí nabobové v drahých terénních vozech a na čtyřkolkách (také tak nenávidíte tento dopravní prostředek jako já?), kteří z venkova udělají nesnesitelnou zbohatlickou enklávu.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.