V Plzni se daří snižovat rok od roku počet volných městských bytů, na opravu jich čeká 328

V Plzni se daří snižovat rok od roku počet volných městských bytů, na opravu jich čeká 328 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal ŠebekMichal Šebek

publicista

Více

Alena DrlíkováAlena Drlíková

ředitelka Oblastní charity Rokycany

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta Drahoňův Újezd

Více

V Plzni se daří snižovat rok od roku počet volných městských bytů, na opravu jich čeká 328

Plzeň, 20.03.2017, aktualizováno 13:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Počet volných bytů v majetku města se daří Plzni snižovat od roku 2015. V loňském roce se dokonce podařilo poprvé dosáhnout většího počtu upravených bytů oproti bytům uvolněným. V nastaveném trendu chce radnice pokračovat, počítá s tím, že letos díky navýšení rozpočtu dokonce opraví většinu volných bytů. Ke konci loňského roku evidovalo město 603 volných bytů, oproti 641 z konce roku 2015. Opravit je třeba 328 bytů.

Podle slov Davida Šloufa (ODS), radního pro správu městských nemovitostí, pomohlo zlepšit situaci několik opatření. Například u velkých bytů se osvědčila jejich vizualizace, nabízení na realitním portálu. K navýšení rozpočtu na opravy přispěl prodej pro město nevhodných domů i posílení rozpočtu na opravy volných bytů a další.

„V minulosti se město dlouhodobě potýkalo s velkým množstvím volných bytů. Tento stav částečně souvisí s tím, že poměrně velká část objektů, ve kterých se bytový fond nachází, je například určena k demolici či ke směně. V těchto objektech se již byty k bydlení nenabízejí,“ uvedl David Šlouf. Jako příklad uvedl domy v blízkosti domažlické trati, objekty v lokalitě Jateční – Doubravecká či v Resslově ulici. Právě i ty jsou zařazeny v seznamu budov vhodných pro prodej či směnu. Na seznamu je aktuálně 181 bytů, které už město nebude obsazovat.

„Další příčinu nárůstu volných bytů v dřívější době lze spatřit ve zvyšování nájemného a výdajů domácností na energie spojené s bydlením. Od roku 2007, kdy vstoupil v platnost zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, zvýšila se cena nájemného více než trojnásobně,“ doplnil David Šlouf.

Podle Pavla Trefance, ředitele společnosti Obytná zóna Sylván zajišťujícího správu pro město, je bytový fond města Plzně značně zastaralý a náklady na opravy dosahují poměrně vysokých nákladů. „Průměrná cena opravy jednoho volného bytu se pohybuje okolo 170 tisíc korun včetně DPH. V bytech často z minulosti chybí základní vybavení, jako je koupelna a WC v bytě. Vytápění většinou zajišťují lokální plynová topidla, elektřina a rozvody vody i kanalizace v bytech jsou často původní,“ uvedl Pavel Trefanec.

Při opravách volných bytů se správce v minulosti potýkal s nedostatkem finančních prostředků na opravy. Tento stav zapříčinil v minulosti, že se nedařilo opravit všechny byty, které se uvolnily a postupně narůstal počet volných bytů až do roku 2012. Od roku 2013 se na základě několika opatření tento nepříznivý stav zlepšil. „Bytové domy se rozdělily podle lokality a stavu na byty s domy s koeficientem 1,00 a na byty s nižším koeficientem, kde se snížilo nájemné až o 30 procent. Zároveň se začaly byty s koeficientem 1,00 nabízet prostřednictvím realitního portálu. To přispělo ke zvýšení poptávky po těchto bytech,“ konstatoval Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru magistrátu.

Od počátku roku 2015 město hledalo i jiné možnosti pronájmu dlouhodobě neobsazených bytů. Díky úpravě vnitřních předpisů při uzavírání nájemních smluv k bytům začalo město postupně nabízet velkometrážní byty na realitním portálu s „vizualizací“, kdy je byt navržen tak, jak bude vypadat po úpravách a po vyhledání vhodného zájemce a uzavření nájemní smlouvy se upraví do požadovaného vzhledu. „Kromě toho se v průběhu roku 2015 vytipovalo celkem 13 domů, které z dlouhodobého hlediska nejsou vhodné pro bytovou politiku města. Jde převážně o velkometrážní byty a domy vyžadující vysoké náklady na investice. Zastupitelstvo města Plzně schválilo záměr prodeje těchto domů a současně odsouhlasilo použití finančního výnosu z prodeje domů k úpravě. Město zatím prodalo deset domů a získalo tak 81,5 milionu korun,“ dodal David Šlouf.

Výsledkem všech opatření je, že se od roku 2015 snižuje neobsazenost volných bytů a v roce 2016 se podařilo poprvé za sledované období dosáhnout většího počtu upravených bytů oproti uvolněným bytům. „Letos počítáme, že díky navýšení rozpočtu dojde k opravě většiny volných bytů. Po realizaci výše uvedených úprav zůstane poměrně malá množina dosud neupravených a volných bytů. Většinou se jedná o byty s vysokými náklady na opravu, kdy bezproblémové užívání bytu si vyžádá zásah do stavební konstrukce celého domu. Například se jedná o přízemní byty se spodní vlhkostí či některé volné velkometrážní byty, které není možné rozdělit či jinak vhodně upravit,“ dodává David Šlouf.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 24.03.2017 14:27, Reagovat

Odkaz na jeden článek, který bych bral setsakramentsky vážně a zároveň varuje. Budou naše radnice přijímat cikány z Velké Británie a poskytnou jim bydlení?

http://aeronet.cz/news/theresa-may-naznacila-ze-po-aktivaci-clanku-50-uzavre-hranice-do-britanie-jako-trump-v-usa-jenom-nepujde-o-blokadu-muslimu-ale-predevsim-polaku-cechu-slovaku-bulharu-rumunu-a-zejmena-cikanu/

Volič 27.03.2017 10:47, Reagovat

Jako zdroj aeronet? Ten web, co platí Rusko a píše fake-news? Děkuji nechci. A jestli z tohohle čerpáš, je mi tě vážně líto :D

Vosí Hnízdo 20.03.2017 19:13, Reagovat

Shrnuto a podtrženo: Vedení města totálně zprznilo obecní bytovou politiku. A ještě má tu drzost se tím chlubit. Asi tak!!

Vosí Hnízdo 20.03.2017 19:11, Reagovat

Bohužel, politika města je taková, že se městské byty nyní přidělují výhradně cikánům a jiným nepřizpůsobivým. A kdo si myslí, že jde o cikány, co pracují a na nájem si vydělají, ten se hluboce mýlí. Byty se přidělují cikánům nepracujícím a pobírajícím pro běžné občany dost šokující sociální dávky. Je proplácen celý nájem a komodity + cca 6000Kč na cikáně + další dávky v hmotné nouzi. Normální bílý pracující mladý pár, co začíná, nemá šanci byt získat. A kdo by také chtěl do takových vykřičených lokalit s takovým osazenstvem, že, toť druhá otázka? U žadatelů z řad normálních párů jsou úplně jiná posudková kriteria. Předepsaná tabulková výše platu a mnohdy nutnost složit i několikasettisícové kauce. Blil bych z takové politiky města. Chudáci starousedlíci - důchodci, co neměli to "štěstí" a nestačili umřít včas, co jim cikány dají do baráku. Nic špatného nikomu nepřeji, ale těm, co rozhodují o hromadném přidělování bytů cikánům bych přál na stáří, až už budou nemocní a bezmocní soužití s takovými "spoluobčany". Aby si to řádně vychutnali, syčáci.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.