Vedení Plzně přislíbilo občanům Litic pomoc při hledání kompromisu v kauze výstavby obřích průmyslových hal na území obce

Vedení Plzně přislíbilo občanům Litic pomoc při hledání kompromisu v kauze výstavby obřích průmyslových hal na území obce | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

David ProcházkaDavid Procházka

Místostarosta MO Plzeň 3

Více

Karel ZajíčekKarel Zajíček

zastupitel MěZ Rokycany

Více

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Vedení Plzně přislíbilo občanům Litic pomoc při hledání kompromisu v kauze výstavby obřích průmyslových hal na území obce

Plzeň, 16.03.2017, aktualizováno 19:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po úterním protestu 200 občanů Litic proti stavbě obřích průmyslových hal na území obce, přišli požádat jejich zástupci o pomoc plzeňské zastupitelstvo. V některých případech velmi vyhrocená debata skončila příslibem vedení města, že se jeho zástupci zúčastní příští týden ve čtvrtek veřejné schůze s občany Litic, kde by měli být i zástupci investora, české společnosti Accolade. Společně se pak všichni pokusí najít kompromisní řešení přijatelné pro všechny strany. Už nyní je ovšem jasné, že občané Litic nemohou počítat s tím, že by město stavbu logistického centra zastavilo, protože k tomu podle vyjádření primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) nemá legální právní nástroje.

Úterní demonstrací chtěli lidé z Litic vyjádřit své obavy ze stavby průmyslových objektů o celkové ploše 5,6 hektaru, strach mají i z nárůstu dopravy, obávají se, že se z jejich studen ztratí voda a obávají se i z přílivu stovek zahraničních agenturních pracovníků, se kterými jsou v Plzni stále větší problémy. Projekt za miliardu korun má stát téměř výhradně na soukromých pozemcích. Jen malá část by měla zasáhnout pozemky města. V novém průmyslovém parku má najít práci téměř 700 lidí. Obyvatelé venkovského plzeňského obvodu zvažují, že založí občanské sdružení, aby se mohli vyjadřovat k územnímu a stavebnímu řízení, chtějí také napadnout posudek EIA o vlivu stavby na životní prostředí.

„Vnímám pocity občanů Litic. Ale ty věci je třeba posuzovat v kontextu změn územního plánu. Jsem připraven pomoci litickým vést dialog a úspěšné jednání s investorem, který chce záměr uskutečnit. Ve čtvrtek bude veřejné projednání tohoto problému. Tam by měly zaznít všechny informace. Vzhledem k tomu, že zastupitelé Litic neměli dříve k projednávanému územnímu plánu připomínky, je podle něj situace složitá a manévrovací prostor velmi malý,“ uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

„My přišli za městem jako za velkým bratrem, aby nás ochránil. Měli bychom hledat cesty jak investorovi zabránit v tom, jak mu zabránit ve stavbě tohoto projektu. Obracím se na vás zastupitele s žádostí o pomoc. Takový projekt nemá žádný veřejný prospěch. Politici si podřezávají vlastní větev, když tohle podporují. Udělejte něco pro naše lidi a pro celou Plzeň. Tady teď máme možnost zastavit ten trend budování dalších a dalších kapacit obřích montoven pro celou Evropu,“ snažil se apelovat na zastupitele iniciátor protestních akcí Pavel Bosák, který je sám členem zastupitelstva Litic.

Zastupitel a senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) je toho názoru, že ačkoliv je celá záležitost složitá, při tvorbě územního plánu nedošlo k žádnému pochybení. „Lidé z Litic si nemohli dopředu představit, jak to celé mohlo jednou dopadnout. Mělo by se jednat o nějaké korekci, jak to zastavit či upravit. Nehledejme viníka, hledejme řešení, jak Liticím pomoci,“ řekl Aschenbrenner.

Opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09) zmínil, že starosta Litic měl už loni v srpnu informace o tom, že firma hodlá na území obce vybudovat logistický sklad. „Proč jste s tím do zastupitelstva nepřišli dříve? My (zastupitelé) žili v tom, že se tou stavbou není žádný problém. Vidím, že došlo k nějakému selhání v komunikaci mezi starostou obvodu a místním zastupitelstvem. Na druhou stranu víme o tom, že na Borských polích chybí tisíce zaměstnanců ve stávajících firmách. Například v obřím skladu firmy Lidl. Proč se tedy jako město stavíme k tomu, že budeme otevírat další montovnu v Liticích, když jich je tady už dost a chybí tam zaměstnanci? Zvláště když všichni obyvatelé s tím nesouhlasí. Máme možnost tento projekt nějak pozastavit? Nepovede to k nějakým soudním sporům?“ tázal se Suchý.

Radní David Šlouf (ODS) uvedl, že chápe rozčarování občanů Litic. „Nechápu to, že zastupitelstvo Litic vzalo na vědomí v roce 2013 studii o logistickém centru, jak má vypadat. Jasně jste odsouhlasili logistické centrum. Nechápu, čemu se teď divíte, když jste to tehdy sami odsouhlasili,“ řekl Šlouf. A podobný názor měl i zastupitel Václav Štekl (KSČM). „Tady je jasně vidět co se stane, když se nevěnuje velká pozornost územnímu plánu. Nevím, zda nějaké řešení tady nalezneme. Zastupitelstvo Plzně odhlasovalo nový územní plán, ale bylo to v dobré víře, že tam žádný problém není,“ připomenul schvalování územního plánu pro město Plzeň Štekl.

„Myslím si, že ten územní plán se probíral dlouho. Co s tím? Kdyby se ty haly daly využít pro naše pracovníky, tak bych se přimlouval, aby ta zóna vznikla. Ale pokud má jít jen o sklady jsem zásadně proti. Není to cesta, kterou by se naše republika měla dál ubírat. Prosím radní i zastupitele, abychom hledali co nejlepší řešení této situace,“ prohlásil zastupitel Bohuslav Rada (ANO). „My té situaci rozumíme. Je to vážná situace. Jediné možné řešení je opravdu jít s investorem ke kulatému stolu a tam najít kompromis,“ dodal primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 19.03.2017 16:11, Reagovat

Volič je Havlista. Má rád vlastizrádce Havla a velebí ho. Tito lidé, jako je Volič můžou za to, co se v Plzni děje. Je to na voličích. Buď si zvolí takové "Voliče", pak se nesmí divit, že situace dospěje do takových rozměrů, že za chvíli přikáží, že si budete muset nastěhovat rodinu přilezlíka k sobě domů. A až vás cikán píchne nožem a půjdete si stěžovat, budeta za xenofoba. neměl jste kolem cikána chodit a tu peněženku a mobil mu vydat bez vyzvání. Můžete volit tuctově tak jako volí tento náš "Volič" nebo volit národní - nacionální strany. A nesedět taky doma na zadku.

Vosí Hnízdo 19.03.2017 05:17, Reagovat

Neodpustím si rýpnout, kdo stál za tím, že se na Borských polích začaly stavět montovny. Byl to bývalý primátor za ODS Prosek. Tento vypasený lotr tam rozdával pozemky po 1Kč (kolik mu z toho spadlo do soukromé kapsy nevím, ale dovedu si to živě představit) nadnárodním firmám a odůvodňoval to tím, že tam bude fůra pracovních míst. Jenže v montovnách jsou pracovní, lidské i finanční podmínky tak otřesné, že našinec tam fakticky dělat nemůže. To je pod lidskou úroveň se tam nechat takto vykořisťovat. Tak se tam vozí odpad ze zahraničí a jak se dovede chovat vidíme sami v katastrofální bezpečnostní situaci ve městě. To jen abych připomněl historii Borských polí. A kdo za to všechno může? Ti grázlové co to dopustili samozřejmě také, ale provotně za to může VOLIČ, co tuhle sebranku ať přímo nebo nepřímo tím, že nešel k volbám volil. Asi tak!

Volič 19.03.2017 15:49, Reagovat

Byl jsem u všech voleb za svůj život, kromě těch posledních krajských. Rozhodně za to já nemůžu. Pravicové a středové strany volí polovina lidí, komouše a podobnou pakáž volí menšina lidí. A proč? Asi nedokážou lidi přesvědčit, že je něco správně.

Situace na Borských polích není nejlepší, ale jako výrobní zóna vše splňuje - českých občanů tam dělá velká řada, tak to asi tak hrozný nebude.

To co píšeš níže, jsou hoaxy bez podložených důkazů. Mlčiti zlato - měl by sis to uvědomit, chudáku.

Vosí Hnízdo 19.03.2017 16:04, Reagovat

To by tě tak hrálo kušovat. To víš darebáku, pro pravdu se každý lotr nejvíc čertí.....Jo, to jsi ty, co se v Plzni cítíš bezpečně, tak to je dobře, že alespoň připouštíš pod tíhou katastrofální situace, "že situace není nejlepší" Ano, není nejlepší, je hrozná a přesbě díky takovým darebákům, jako seš ty. Máš na tom spoluvinu a všichni tobě podobní. Asi tak!!

Vosí Hnízdo 19.03.2017 05:04, Reagovat

Říkám to pořád, jakou pakáž si lidi zvolí, takovou mají. Komu není rady, tomu není pomoci. Volte dál tzv. velké, zavedené strany a garantuji vám, že ve vlastní obci, ve vlastní zemi budete jako cizí. Budou vás tu utiskovat draví a nenažraní přivandrovalci, ba co víc, budou vás bít a vraždit, násilnit vaše dcery a ženy. Turecký prezident už vydal příkaz svým krajanům v EU, aby se množili, každá rodina aby měla 5 dětí, čímž zaplevelí Evropu a snáze převezmou moc. NEDOPUSTME TO!!!!! Je před volbami, máte možnost to změnit. Velké strany nevolit, ty už škod nadělaly společně dost. Budoucnost je v národních (nacionalistických) stranách.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.