Město Plzeň má před zápisy dětí do mateřských i základních škol připrveno dostatek volných míst, ve frontách rodičové čekat nebudou

Město Plzeň má před zápisy dětí do mateřských i základních škol připrveno dostatek volných míst, ve frontách rodičové čekat nebudou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš KřiklánTomáš Křiklán

Starosta Dolní Bělé

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Štěpánka BalcarováŠtěpánka Balcarová

Jazzová hudebnice a skladatelka

Více

Město Plzeň má před zápisy dětí do mateřských i základních škol připrveno dostatek volných míst, ve frontách rodičové čekat nebudou

Plzeň, 16.03.2017, aktualizováno 13:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Tisíce plzeňských dětí absolvují v dubnu a v květnu zápisy do mateřských a základních škol. Plzeň má dostatečné kapacity, v případě školek bude z celkových 5162 míst pro nové děti uvolněno zhruba 1500 míst. Magistrát předpokládá, že do prvních tříd ve 26 základních školách zřizovaných městem nastoupí kolem 1800 žáků. Pro prvňáčky je připraveno 78 tříd.

„V Plzni zhruba od roku 2013 pozorujeme výraznější přesun silných ročníků dětí ze školek do prvních tříd, tento trend by měl vydržet ještě tak dva roky. Ve školkách díky tomu dochází ke zklidňování situace. Místo v nich bychom proto měli mít nejen pro všechny tříleté a starší děti s trvalým pobytem v Plzni, ale už i také někde pro děti dvouleté,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Novinkou je, že od 1. září je pro předškoláky, tedy děti, které dosáhly pěti let, předškolní vzdělávání povinné. „Povinný rok bude ve veřejných mateřských školách bezplatný. Povinné předškolní vzdělávání se vztahuje na státní občany České republiky a cizince, kteří oprávněně pobývají v Česku déle než 90 dnů. Nikoli však na děti s hlubokým mentálním postižením a děti dlouhodobě pobývající v zahraničí,“ vysvětlila náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). Zákonní zástupci dětí jsou povinni přihlásit je k povinnému předškolnímu vzdělávání ve spádové mateřské škole.

Město pro zápisy opět využije aplikaci na www.mszapis.plzen.eu. Tam budou od konce března informace, stejně jako na webech příslušných mateřských škol. Od letoška bude pro zápis v souladu s novelou školského zákona rozhodující trvalý pobyt dítěte. „Celková kapacita našich městských mateřských škol je 5162 míst, volných míst máme zhruba 1500. Předpokládáme, že bychom měli mít místo pro všechny tříleté a starší děti s trvalým pobytem v Plzni. Ta situace ve školkách se totiž postupně uklidňuje, od roku 2013 zaznamenáváme výraznější přesun silných ročníků dětí z mateřinek do základních škol,“ uvedla vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy plzeňského magistrátu Dagmar Škubalová.

V roce 2014 o místo ve školce pro své dítě požádalo v Plzni 2445 rodičů, město mělo k dispozici 1558 volných míst, v roce 2015 to bylo 1959 žádostí, k září bylo přijato 1759 dětí. Vloni školky zaevidovaly 1942 žádostí, přijato bylo 1891 dětí.

Konkrétní termíny zápisů do základních škol si stanoví samotné školy. Většina z nich bude mít zaveden elektronický registrační systém, který rodičům umožňuje vybrat si konkrétní čas, kdy přijdou k zápisu a před školou se tak nebudou tvořit fronty. Přehled termínů bude na www.plzenskeskoly.cz i na informačních serverech jednotlivých škol. Rodiče mohou zvolit libovolnou školu, přednostní právo na přijetí mají ale ve školách takzvaně spádových, kde je rozhodující místo trvalého pobytu dítěte. Letos se zapisují děti, které do 31. srpna 2017 dovrší šestý rok věku.

Kapacita základních škol v Plzni je dostatečná. „Máme 16 266 míst, přičemž k 1. září 2016 navštěvovalo školy 13 740 žáků, volných je tudíž 2486 míst,“ doplnila Dagmar Škubalová. Vůbec největší základní školou v Plzni je 15. ZŠ ve Skvrňanech s počtem žáků 1016, naopak nejmenší je základní škola v Plzni – Božkově pro přibližně stovku dětí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.