Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal, pomoc hledají u vedení města

Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal, pomoc hledají u vedení města | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Nikol KrejčováNikol Krejčová

Více

Libor SteinerLibor Steiner

projektový manažer

Více

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal, pomoc hledají u vedení města

Plzeň, 14.03.2017, aktualizováno 21:44 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Proti stavbě obřích průmyslových hal v na okraji Litic, které jsou jedním plzeňským obvodem, protestovalo na náměstí Republiky více než 200 nespokojených občanů. V rukou drželi transparenty s hesly jako „Ne halám v Liticích, nebo „Nechci obří haly“ a „Litice pro občany, ne pro investory.“ Demonstrací chtěli lidé vyjádřit své obavy ze stavby průmyslových objektů o celkové ploše 5,6 hektaru, dále mají místní strach z nárůstu dopravy, obávají se, že se z jejich studen ztratí voda a strach mají i z přílivu stovek zahraničních agenturních pracovníků, se kterými jsou v Plzni stále větší problémy.

Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal | Autor: Richard BenešObčané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal | Autor: Richard Beneš

Občané Litic, apelují na magistrát, aby jim pomohl celý projekt ještě včas zarazit. I proto se pokusí ve čtvrtek na plzeňském městském zastupitelstvu vystoupit litický zastupitel a člen nově zvoleného vyjednávacího týmu Pavel Bosák (SNK pro Litice), aby všechny přítomné informoval o aktuální situaci a o stanovisku občanů k celé záležitosti. Podle jeho slov nejde lidi zašlapat do země a mávat miliardami. „Zatím to nestojí, takže se to zastavit dá. Zastavit se to dá vždy a je jen otázka, jaké následky to může mít. Vím o cestě je to jednoduchá cesta, město by se mělo vyjádřit v tom smyslu, že stavba zmíněných hal není v zájmu občanů Plzně. A v tom momentu už nemůže město nakládat se svým majetkem. A nemohlo by pak ani propůjčit své pozemky, na nichž si investor potřebuje vybudovat příjezdové cesty,“ řekl zastupitel Pavel Bosák. Ostatní dotčené pozemky jsou soukromé.

Investor podle Bosáka ještě nezažádal o územní rozhodnutí, které tedy zatím neběží. „Samozřejmě bychom chtěli, aby místo hal bylo i nadále pole, což samozřejmě chápeme, že nepůjde. My jsme zdědili územní plán, kde nějaká průmyslová zástavba je. A věříme tomu, že ten nyní platný územní plán, tak jak byl formulován, kde se říká, že by to mělo respektovat měřítko okolní zástavby, tak sám naznačuje, jak by to mělo vypadat. Měly by tam vzniknout jen malé provozy,“ řekl Bosák. Litičtí dále varují, že obří haly mají vzniknout v místě, kde není voda. Obávají se toho, že provoz hal pak strhne vodu z místní studní.

Protestující obyvatelé tvrdí, že magistrát v době přípravy delší než rok zastupitelstvo ani veřejnost neinformoval. Občané obvodu zvažují založení občanského sdružení, aby se mohli vyjadřovat k územnímu a stavebnímu řízení, chtějí mít možnost napadnout posudek EIA o vlivu stavby na životní prostředí. Pokud je město nepodpoří, zváží referendum o odtržení Litic od Plzně, tak jako to bylo do roku 1969.

Haly za miliardu korun chce vybudovat v Liticích česká skupina Accolade. Stavby podél přivaděče k dálnici D5 by měly být přizpůsobené na míru firmám ze strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, elektronického obchodování, které už v Plzni působí a hledají další prostory. V novém průmyslovém parku má najít práci téměř 700 lidí. Území je podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy v Plzni rozrůst, zóna Borská pole je plná. Starý i nový územní plán města počítají s lokalitou už od roku 2006. Dotčené území má dohromady 13 hektarů, která je nyní obdělávanou zemědělskou půdou. Z toho osm hektarů má být zpevněná plocha. Firma Accolade zatím s litickými občany o stavbě hal nejednala.

Litičtí pořádají k tématu stavby hal 23. března od 17.00 hodin v lidovém domě veřejnou schůzi a doufají, že se tam objeví také zástupci vedení magistrátu. „Vnímáme reakci občanů Litic a jejich obavy. V rámci města jsme učinili všechny kroky, které po nás byly ze strany městského obvodu Litice požadovány, a tyto jsme zahrnuly do územní studie, kterou následně Rada města Plzně schválila. Další rozhodování o tomto projektu bude vedeno v rámci územního řízení. Konečná podoba projektu je samozřejmě i věcí dialogu neboli jednání mezi vedením obvodu, jeho občany a daným investorem. Město Plzeň je připraveno se takovýchto jednání, bude-li o to zájem městského obvodu Plzeň Litice, zúčastnit,“ informovala novináře o stanovisku města mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal | Autor: Richard Beneš
  • Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal | Autor: Richard Beneš
  • Občané Litic protestovali v Plzni proti stavbě obřích továrních hal | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 15.03.2017 11:16, Reagovat

A možná by si mistr "KAB" měl alespoň vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je bydlet v blízkosti takové ubytovny s gastaraitery. Alespoň by z nudy nevymýšlel podobné příspěvky a na zhovadilost by našel opačný názor a tudíž ten, že největší zhovadilostí bylo to, tady vůbec podobné inštituce stavět, případně jeich majitele naučit slušnému chování, tak jak je v podobných zařízeních zvykem 60km na západ od Plzně za Rozvadovem nebo Folmavou.

Vosí Hnízdo 15.03.2017 11:11, Reagovat

Mistr KAB než napíše zase jeden ze svých pokorných blábolů by si měl vyzkoušet pracovat v podobné montovně, proti které se protestuje. Protestovat pochopitelně je třeba. Přizdisráč, podpantofelník a poskok "KAB" by neprotestoval a podle toho by to tady vypadalo, potažmo už vypadá, protože takových onucí tady máme samozřejmě více. Mělo se protestovat už v samých začátcích v 90. létech, kdy vypasený bývalý primátor Plzně Prosek rozdával pozemky na Borských polích po 1Kč nadnárodním firmám na stavbu montoven a byl se do prsou, jaká bude návratnost a jak lidé asi budou blahem slintat, že najdou práci v takovýchto zařízeních. V té době snad za to dokonce sklízel ovace. Díky otřesným podmínkám, ať už lidským, pracovním i mzdovým našinec v těchto konzlagerech prostě dělat nechce a vůbec se tomu nedivím. Je to pod důstojnost normálního civilizovaného člověka, jak tam s lidmi jednají. Tak nezbyde, než že zločinní majitelé pracovních agentur tam dováží necivilizovance, co hledají na ulicích a pod mosty v zemích na Balkáně a v bývalém Východě. A podle toho to vypadá. Dováží sem lidský odpad a ten tady jen rozšíří odpad a parazity, co už zde máme, a že jich není málo. A že se to lidem nelíbí, vůbec se nedivím. A pan bývalý promátor Prosek by za to, jak zaprodal část Plzně měl skončit před soudem a odsud odlézt s pořádně tvrdým trestem.

KAB 15.03.2017 08:01, Reagovat

Divná doba - dnes všichni jenom proti všemu protestují :(

Tady se protestuje proti pracovním místům, v Nýrsku se protestuje proti porážení úplně shnilých a nebezpečných kaštanů, v Plzni zase proti porážení stromů, co znemožňují průjezd ulicí a ohrožují chodce atd.

Lidi neví co roupama a tak z nudy vymýšlejí zhovadilosti, aby se nějak zabavili.

Důvodem může být možná i to, že tu desítky let nebyla válka a tak lidi nemají existenční problémy, což pro zdravý vývoj společnosti asi je třeba (aby se starali o to co je skutečně nutné). Možná proto se západní politici snaží vyprovokovat válku.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.