Teroristé neútočí legálními zbraněmi, říká europoslanec Jiří Pospíšil před hlasováním o nařízení, které upravuje pravomoc vlastnit zbraně v EU

Teroristé neútočí legálními zbraněmi, říká europoslanec Jiří Pospíšil před hlasováním o nařízení, které upravuje pravomoc vlastnit zbraně v EU | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav ŠlajsVáclav Šlajs

Hejtman Plzeňského kraje

Více

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Eva HerinkováEva Herinková

Náměstkyně primátora (pro oblast školství a sociálních věcí)

Více

Teroristé neútočí legálními zbraněmi, říká europoslanec Jiří Pospíšil před hlasováním o nařízení, které upravuje pravomoc vlastnit zbraně v EU

Brusel, Plzeň, 14.03.2017, aktualizováno 11:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O nařízení, které upravuje pravomoc vlastnit zbraně v EU a které se má přímo v České republice dotknout desítek tisíc majitelů legálně držených zbraní má dnes hlasovat Evropský parlament. Návrh Komise vzbudil řadu kontroverzí. Podle plzeňského europoslance Jiřího Pospíšila (za TOP 09), jenž se touto problematikou dlouhodobě zabýval ve Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, návrh i přes řadu pozměňovacích návrhů nadále neplní deklarovaný účel. A tím je pomoc v boji proti přeshraniční trestné činnosti a terorismu.

„Evropská komise nepředložila kvalitní návrh. Teroristé neútočí legálními zbraněmi. Ve směrnici bohužel zůstaly zákazy nabývání a držení některých typů zbraní, které sice budou platit do budoucna, ale i tak se jedná o nepřijatelné zásahy do svobody nabývat a držet zbraň po splnění příslušných zákonných podmínek,“ uvedl před hlasováním Jiří Pospíšil.

Kromě společných pravidel označování a uchovávání zbraní a propojení národních databází o odmítnutých žádostech o vydání zbrojního průkazu obsahuje návrh rozsáhlé pasáže kritizované i odbornou veřejností. Právě tato problematická ustanovení chtějí upravit čeští a slovenští europoslanci.

K nedostatkům směrnice patří například zákaz nabývání některých typů samonabíjecích zbraní, s možností udělení výjimky pro ty, kteří budou oprávněnými držiteli těchto zbraní ke dni vstupu nové směrnice v platnost. Pokud ČR tuto výjimku využije, bude se vztahovat na přibližně 40 tisíc zbraní, které jsou nyní v rukou oprávněných držitelů. Zájemci o tyto zbraně, kteří si je nestihnou pořídit do doby vstupu směrnice v platnost, budou mít naproti tomu smůlu.

„Uvedenými zákazy dochází k vytváření dvojí kategorie občanů, jedna si svou zbraň bude moci na základě výjimky ponechat, druhé bude pořízení stejné zbraně odepřeno. Taková situace v sobě obsahuje prvek diskriminace a může znamenat zpochybnění principu rovnosti občanů před zákonem,“ uvádí k tomu europoslanec Jiří Pospíšil.

Europoslanec Stanislav Polčák (za TOP 09 a STAN) ve výčtu nedostatků pokračuje: „Oproti původnímu návrhu Komise, který chtěl zakazovat nabývání a držení zbraní na principu podobnosti, sice došlo k určitému zlepšení, některé nepřiměřené zákazy však zůstaly. Jde mi především o to, aby bylo možné do budoucna nabývat a držet dlouhé zbraně s kapacitou zásobníku do 32 ran. Neexistuje totiž žádný opodstatněný důvod takové zbraně zakazovat.“

Čeští a slovenští europoslanci k návrhu uplatňují celkem 26 pozměňovacích návrhů. „Tyto návrhy nově zaváděné zákazy podstatně zmírňují. V případě, že nebudou schváleny, nemohu v závěrečném hlasování návrh směrnice v žádném případě podpořit,“ vysvětluje Stanislav Polčák.

„Chci podtrhnout, že omezováním legálního nabývání a držení zbraní se bezpečnost nezvýší ani o píď. Teroristické činy na území EU byly totiž páchány nelegálními, případně špatně znehodnocenými zbraněmi. Obchodování s nelegálními zbraněmi tato směrnice neřeší a společná pravidla pro znehodnocování zbraní platí již od prosince 2015, kdy je Komise narychlo přijala v reakci na listopadové teroristické útoky v Paříži,“ uzavírá europoslanec Pospíšil.

Zákaz nabývání podle návrhu Komise se má týkat některých typů samonabíjecích zbraní, vzniklých přeměnou z automatických tedy dlouhých zbraní, pušek s kapacitou zásobníku nad 10 ran, krátkých zbraní, pistolí s kapacitou zásobníku nad 20 ran a dlouhých zbraní se sklopnou pažbou.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 18.03.2017 05:44, Reagovat

Celý problém spočívá v tom, že jsme přistoupili na Lisabonskou smlouvu a nyní o našich životech rozhodují jiní - teď je pozdě se ošívat, politici pro pár grošů do svých soukromých kapes prodali naši zemi a my už o ní a o sobě nerozhodujeme.

Vosí Hnízdo 15.03.2017 17:01, Reagovat

Ono to všechno není tak jednoduché. Střelnou zbraň by měl v prvé řadě vlastnit vyzrálý a perfektně vyškolený a vycvičený jedinec v zacházení s touto zbraní. Tzn., že to není o tom, že náhodou prolezu psychotesty, navrčím se pár paragrafů, dostanu zbroják a hurá do krámu pro devítku s ostrými. Pak mi večer o vrat něco zašramotí, spustím palbu a trefím sousedovic ožralého Pepu. Vždyť dnes, kdy není povinná vojna chybí ten nejzáklednější výcvik. Řešení bych viděl v nezávislých, polovojensky organizovaných branných skupinách po vzoru dřívějšího Svazarmu, kde by se majitelé zbraní povinně vzdělávali v užití a zacházení se zbraní. Členství bych nechal otevřené každému, po základní lustraci (zdravotní stav a bezúhonost). Bez této organizovanosti a pravidelného výcviku je držení zbraně sporné. A neviděl bych problém při takové organizovanosti držet i zbraně typu samopal. Proč ne. Skupiny by se pak daly využít i jako určitá domobrana např. v problémových lokalitách po vzoru např. domobrany v USA nebo na Slovensku v Banskobystrickém kraji.

Holub 15.03.2017 22:08, Reagovat

Vy buďte v klidu, Vy psychotesty neprojdete. To spíš projde pouliční hydrant.

Holub 14.03.2017 15:59, Reagovat

Viděl jsem film o zemi, kde měla zbraně jen armáda a policie. Jmenoval se Schindlerův seznam. Tam někam směřuje i celá slavná EU.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.