Hejtman Josef Bernard předal cenu za záchranu lidského života čtveřici statečných občanů Plzeňského kraje

Hejtman Josef Bernard předal cenu za záchranu lidského života čtveřici statečných občanů Plzeňského kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KašíkPavel Kašík

Logistik

Více

Vilma KunešováVilma Kunešová

Starostka města Město Touškov

Více

Kateřina RýglováKateřina Rýglová

Ekonomka v pivovarnictví, vysokoškolská učitelka

Více

Hejtman Josef Bernard předal cenu za záchranu lidského života čtveřici statečných občanů Plzeňského kraje

Plzeň, 10.03.2017, aktualizováno 16:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života za rok 2016 převzali z rukou Josefa Bernarda (ČSSD) Martin Kotýk, Lenka Kodýtková, Magdalena Rogozov a Filip Viduna. Chyběl jen druhý středoškolák Michael Novák, který byl nyní mimo republiku a cenu převezme později. Společně se svým spolužákem Filipem upozornili na spolužáka se sebevražednými úmysly. Život zachránil mladému motorkáři po těžké nehodě doslova už pět minut po dvanácté Martin Kotýk. V dalším brutálním útoku na jiného muže zabránila v centru Plzně lékařka Magdalena Rogozov. Poslední ze čtveřice Lenka Kodýtková zase zachránila nedýchající nemluvně.

Hejtman Josef Bernard (uprostřed) s oceněnými zachránci. Zleva Martin Kotýk, Magdalena Rogozov, Lenka Kodýtková a Filip Viduna | Autor: Plzeňský krajHejtman Josef Bernard (uprostřed) s oceněnými zachránci. Zleva Martin Kotýk, Magdalena Rogozov, Lenka Kodýtková a Filip Viduna | Autor: Plzeňský kraj

Nominace na ceny hejtmana posílá jako obvykle veřejnost. Nejvíce těchto nominací, celkem pět, což je historicky nejvyšší počet, obdržel za svůj čin Martin Kotýk. Hejtman zachráncům předal bronzovou pamětní medaili a šek v hodnotě 10 tisíc korun. „Vážím si každého, kdo neváhá a nezištně dokáže pomoci člověku, jehož život je v ohrožení. My se ve společnosti hodně potýkáme s tím, že si zdůrazňujeme, jak jsme odcizení sobě navzájem. A tady máme takové lidi, kteří i úplně cizím lidem jsou schopni pomoci a leckdy na záchranu života nasadit i ten svůj vlastní,“ řekl hejtman Josef Bernard.

Za upozornění na podivné chování spolužáka dostal cenu sedmnáctiletý středoškolák Filip Viduna. Spolu s kamarádem Michaelem Novákem si loni na instagramu všimli podivného vzkazu jejich spolužáka, který na svůj profil umístil fotografie prázdných obalů od léků a alkoholu. Studenti zalarmovali třídní učitelku a ta se spojila s matkou chlapce, která doma našla v bezvědomí syna, jenž se skutečně pokusil spáchat sebevraždu. „To samé se stalo i tento týden. Upozornili jsme na to opět učitelku, ale teď se nepokusil o sebevraždu doma, ale v lese, takže ho hledala policie podle signálu mobilu. Snad i teď všechno dopadlo dobře a kamarád je v léčebně i když je tam asi hůř něž při prvním pokusu,“ popsal událost Viduna.

Devatenáctiletému studentovi zachránil loni v dubnu život Martin Kotýk z Plzně. Mladík na motocyklu havaroval u viaduktu ve Starém Plzenci a kromě dalších zranění se škrtil na popruhu helmy, kde se zasekla spona. „Snažili jsme se s manželkou sundat mu helmu, což se nedařilo. Naštěstí v autě vozím nůž. Snažil jsem se popruh přeříznout, ale dlouho se mi to nedařilo, navíc byl už dost zaříznutý v obličeji toho chlapce. Přestal i dýchat. Nakonec se nám podařilo sponu helmy rozbít a on naštěstí po pár vteřinách nabral dech,“ řekl Kotýk který pak chlapce oživoval podle pokynů záchranářů po telefonu až do příjezdu záchranky. Případ má i druhý happy end, protože se s Dominikem dnes vídá denně. Mladík totiž přijal jeho nabídku a pracuje v jeho firmě.

Desetiměsíční miminko, které přestalo dýchat, začalo modrat a jeho matka si s ním nevěděla rady, zachránila v krámku v Nevřeni na Plzeňsku Lenka Kodýtková. Dítěti poskytla masáž srdce a přivolala sanitku. Mladá lékařka Magdalena Rogozov zase dostala cenu za to, že loni v prosinci na vánočních trzích v Plzni neváhala skočit před opilého útočníka a zabránila mu tak v dalším brutálním útoku na muže ležícího na zemi, který už byl v bezvědomí. Útočníka nečekané jednání odvážné anestezioložky zaskočilo a v dalším útoku už nepokračoval. Lékařka napadenému muži v bezvědomí vytáhla zapadlý jazyk. Za pomoci manžela pak zadržela útočníka a předala jej do rukou policie. „Každá rána toho člověka byla velmi tvrdá, každá mohla zabít člověka. I když tam bylo plno lidí, moje žena jako jediná doslova skočila do rány a zastavila ho,“ popsal statečný čin manžel oceněné ženy, lékař Vladislav Rogozov.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.03.2017 09:33, Reagovat

"V dalším brutálním útoku na jiného muže zabránila v centru Plzně lékařka Magdalena Rogozov". Zajímalo by mne, jakou měl barvu pleti či národnost, ten brutální útočník. Nebyl to náhodou cikán nebo gastarbeiter - pouliční odpad z Rumunska, Ukrajiny, Polska a jiných pochybných zemí. To jen tak na okraj mne napadla taková malá úvaha. Jinak samozřejmě zachráncům čest a sláva.

Volič 14.03.2017 12:57, Reagovat

I bílí lidi umí zabíjet. Manželé Stodolovi taky nebyli ukrajici, rumuni, poláci, ani uprchlíci a ani cikáni. Takže to byl odpad z Čech, který zabíjel kvůli pár korunám ...

Vosí Hnízdo 15.03.2017 17:08, Reagovat

Výjimka potvrzuje pravidlo. Porovnej to 100 na 100 nebo si udělej exkursi do Borské pevnosti a pak mudruj. Hraješ si tu na yntelygenta a ke každému rozumnému názoru tě člověk musí dokopat. Sluníčkáři mluví podobným slovníkem, co ty. Co ostatně člověk od Havlisty může čekat. Asi tak!

Volič 16.03.2017 10:22, Reagovat

Běž se najíst, meleš z hladu. A tvůj názor rozhodně není rozumnej - nehraj si na ot, že máš monopol. A ano, jsem Havlista. Za sluníčkáře se nepovažuju.

Vosí Hnízdo 16.03.2017 11:46, Reagovat

Jedině "demokrat a Havlista" Volič ví, jaký názor je ten rozumný. Asi by si měl jít vyzkoušet sám bydlet do blízkého okolí cikánů či gastarbaiterů, aby sám nemlel z hladu, jak obviňuje ostatní, a pak by si ty havlistické fráze mohl omýlat, až by se mu z nich, jako všem lidem kolem, udělalo šoufl. Když dochází argument, následují urážky a znevažování druhého. Máš se čím chlubit, Havlisto! Pověz svůj názor někde na veřejnosti mezi normálními lidmi a oni tě už sami poví, jestli máš pravdu. Pochlub se nákloností k vlastizrádci Havlovi někde na internetové diskusi a sám uvidíš, jak tě ostatní ohodnotí. Abys pochopil. Asi tak!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.