Město má koncepci na podporu sociálního a dostupného bydlení až do roku 2020

Město má koncepci na podporu sociálního a dostupného bydlení až do roku 2020 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek MrázRadek Mráz

Jednatel společnosti

Více

Jaroslav ŠobrJaroslav Šobr

Radní Plzeňského kraje

Více

Jan MrázJan Mráz

Analytik / specifikátor

Více

Město má koncepci na podporu sociálního a dostupného bydlení až do roku 2020

Plzeň, 09.03.2017, aktualizováno 11:29 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní Plzně schválili akční plán pro rok 2017 ke Koncepci sociálního a dostupného bydlení do roku 2020. Obsahuje opatření, jimiž chce město zajistit dostupné bydlení pro seniory včetně pro ně určených komunitních bytů, stejně tak hodlá město zajistit takové bydlení pro samoživitelky a samoživitele s nízkými příjmy. Plán obsahuje i návrh na změnu fungování ubytovny v Plachého 52, s níž se počítá pro krizové bydlení, a mimo jiné i rekonstrukci bytového domu v Plachého 42, který začne sloužit tréninkovému bydlení. Radnice také bude realizovat velký tříletý projekt Pilotního testování koncepce sociálního bydlení v Plzni.

„Významnou skupinou, na niž se v koncepci zaměřujeme, jsou senioři. Plzeň je jedním z měst s nejvyšší hodnotou indexu stáří v České republice a demografické stárnutí se bude prohlubovat. S tím souvisí i ohrožení seniorů chudobou, kdy po zaplacení výdajů na bydlení nejsou schopni uhradit ostatní elementární životní potřeby,“ přiblížila náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková (ČSSD).

Město se proto snaží zajistit pro seniory další kapacity dostupného bydlení. Pro tyto účely vyčlenilo zejména domy v ulici Plachého 44 a 46, které projdou kompletní rekonstrukcí. Připravena je i lokalita Zátiší s hotovou dokumentací pro územní rozhodnutí. „Letos vzejde ze soutěže zhotovitel projektové dokumentace pro stavební povolení a revitalizaci celé lokality Zátiší,“ uvedl radní pro oblast správy městských nemovitostí David Šlouf (ODS). V lokalitě město plánuje v rámci tří etap výstavbu 18 bytových domů až se 195 byty o velikostech 1+kk a 2+kk.

V souvislosti se seniory počítá také Plzeň s budováním komunitních bytů. Aktuálně staví 11 bytů v nástavbě objektu U jam 23, a to včetně jednoho sdíleného společného prostoru. Termín dokončení je stanoven do 30. června 2017. „Komunita je prevencí před osaměním. Potřebujeme takové byty, tedy komunitní, bezbariérové, s dostupnými službami a podporou, s možnou perspektivou dožití,“ doplnila Eva Herinková.

Další skupinou, na níž se město ve své koncepci, a tedy i akčním plánu zaměřuje, jsou samoživitelky a samoživitelé s nízkými příjmy. Jim by měl být určen jeden vchod v Plachého 48. V letošním roce se počítá s provedením výběrového řízení na zhotovitele stavebních úprav těchto domů.

Úpravou letos projde také směrnice vztahující se k ubytovně Plachého 52, která by měla začít fungovat jako krizové bydlení. Cílovou skupinou jsou osoby, u nichž je výrazné riziko újmy na zdraví či životě. „Jde například o oběti domácího násilí, osoby, které se ocitnou na ulici kvůli výpovědi z bytu nebo nešťastným rodinným konstelacím a další. S klienty bude probíhat intenzivní sociální práce,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb.

Velkým projektem, do něhož město vstoupilo 1. březnem, je tříletý projekt Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni. I ten se zaměří na lidi ohrožené ztrátou bydlení. Cílem bude zajistit takovým osobám žijícím v Plzni dostupné nesegregované bydlení, stejně tak zajistit bydlení těm, kteří za něj platí nepřiměřeně vysoké částky. Kromě vytvoření funkčního systému sociálního bydlení město také odzkouší novou metodiku sociální práce s klienty a zaměří se i na prevenci ztráty bydlení. Na projekt získala radnice 11,8 milionu korun z Evropské unie a 1,39 milionu korun z národních veřejných zdrojů.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 09.03.2017 16:32, Reagovat

Kdo mi nevěří, nechť zvedne zadek a jde se do, v článku zmíněných lokalit, podívat. A uvidí, komu se v praxi v programu dotovaném EU dávají byty! Asi tak!!

Vosí Hnízdo 09.03.2017 16:27, Reagovat

Na jedné straně je to hezké. Na druhé straně přistupme k praktické části celého na oko bohulibého projektu. Město má v prvé řadě rezervy v bytovém fondu, přiznejme si to otevřeně, pro cikány a jim podobné nepřizpůsobivé živly, nebojím se říci parazity, co svému okolí působí akorát potíže. Potíže při nejmenším ve formě hlučného způsobu života, migrací jejich početných příbuzných a dále na to návaznou ktiminalitou, obchod s drogami, prostitucí atd. A do takových komunit město chce umísťovat i bezbranné důchodce, co si na stáří budou muset vytrpět soužití s takovými parazity. Důchodce, co majín tu smůlu, že už neutáhnou nájem za zlodějských tržních podmínek a ponižujícího důchodu za celoživotní práci pro společnost. Mnohdy tedy budou vystaveni i okrádání a násilí parazitujícího etnika. Postěžují li si, budou li na to mít vůbec sílu, budou označeni za rasisty a xenofoby. A nuceni trpět dál, pod taktovkou zvráceného multikulturelismu. Pěkné výhledy!! Řešení je: Nevolit ty zvrácené zločince, ale volit nacionální strany. Například DSSS udělala pořádek v Duchcově a bude li mít z vůle voličstva možnost, udělá ho v celé ČR

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.