Plzeňský kraj se dohodl s největším autobusovým přepravcem v regionu o růstu platu řidičů, dostanou přidáno pět tisíc čistého

Plzeňský kraj se dohodl s největším autobusovým přepravcem v regionu o růstu platu řidičů, dostanou přidáno pět tisíc čistého | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav HeřmanVáclav Heřman

zastupitel MO Plzeň 1

Více

Martin HyťhaMartin Hyťha

Ekologický aktivista

Více

Pavel KroupaPavel Kroupa

historik a kulturní aktivista, předseda krajské organizace SZ, zastupitel města Nepomuk

Více

Plzeňský kraj se dohodl s největším autobusovým přepravcem v regionu o růstu platu řidičů, dostanou přidáno pět tisíc čistého

Plzeň, 07.03.2017, aktualizováno 16:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeňský kraj uzavřel dohodu s největším autobusovým dopravcem v regionu, kterým je ČSAD autobusy Plzeň na zvýšení platů řidičů, které od ledna nařídila vláda. Kraj se zavázal k tomu, že letos vyplatí 28,6 milionu korun na úhradu neočekávaných mzdových záloh, které vznikly dopravci po novelizovaném nařízení vlády. Po rozpočítání na počet zaměstnanců a odvodech by si měl každý z řidičů přilepšit k platu o pět tisíc korun čistého navíc. Společnost ČSAD zajišťuje v Plzeňském kraji 13,6 milionu kilometrů z celkového počtu 15 milionů kilometrů, které ročně kraj objednává. Zbylou desetinu dopravní obslužnosti v regionu obstarává dalších 13 dopravců.

Dohodu podepsal za Plzeňský kraj náměstekk hejtmana Pavel Čížek a ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava (vlevo) | Autor: Plzeňský krajDohodu podepsal za Plzeňský kraj náměstekk hejtmana Pavel Čížek a ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava (vlevo) | Autor: Plzeňský kraj

„Válečná sekera je zakopána, vykouříme dýmku míru a je nejvyšší čas se vrátit k soustruhům, respektive za volanty autobusů. Předpokládám, že i ze strany odborářů bude tento náš počin kvitován s povděkem a vytvoří se předpoklady k tomu, abychom rok 2017 obsloužili autobusovou dopravou,“ uvedl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Plzeňský kraj je podle jeho slov po dnešním podpisu dohody jedním z prvních krajů, který vyřešil situaci, jež nastala v souvislosti s novelou nařízení vlády. „S dopravcem jsme se po jednáních dohodli na částce 28,6 milionu korun, která by měla pokrýt navýšení mezd řidičů. Jedná se o zálohovou platbu na rok 2017, která bude na konci roku porovnána se skutečnými výkazy,“ vysvětlil hejtman.

Zatím není jasné, kolik peněz celkem dostane ČSAD od kraje za celý letošní rok. Dosud vyplácená suma se podle hejtmana pohybuje kolem 340 milionů korun, bez aktuálního zvýšení. Hejtmanství s experty už měsíc analyzuje náklady dopravce a jím vykazovanou prokazatelnou ztrátu, kterou dotuje kraj. Čeká také na to, až budou mít ČSAD autobusy audit loňského hospodaření.

Kraj vyplatí ČSAD Autobusy Plzeň do 15. března první zálohu za měsíce leden až březen 2017 ve výši 7,15 milionu korun a pak každý následující měsíc zálohovou platbu ve výši 2,3 milionu korun. „Mzdu řidičům vyplácí zaměstnavatel, tedy dopravce, nikoliv kraj. Ale vzhledem k tomu, že přibližně 80 procent výkonů je dopravcem realizováno jako zajištění výkonů v závazku veřejné služby pro Plzeňský kraj, došlo k přenosu požadavku na zajištění finančních prostředků souvisejících s navýšením mezd na Plzeňský kraj,“ dodává náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

Ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava označil podpis dohody za velmi důležitý krok. „Uklidní se trochu sociální napětí, které panovalo mezi řidiči, zaměstnavatelem a krajem. Ve středu budou pokračovat další kolo jednání s odboráři, tentokrát o výši pohyblivé složky mzdy,“ konstatoval Vejprava.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun. Nové jsou příplatky za práci ve ztíženém pracovním prostředí, a to 6,60 Kč za hodinu, a za čekání z 50 Kč/hodinu na 88,29 koruny.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.