Konference na magistrátu se zabývala problematikou agenturního zaměstnánvání, nelegálních ubytoven a kriminalitou cizinců

Konference na magistrátu se zabývala problematikou agenturního zaměstnánvání, nelegálních ubytoven a kriminalitou cizinců | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Eva HerinkováEva Herinková

Náměstkyně primátora (pro oblast školství a sociálních věcí)

Více

Eva UldrychováEva Uldrychová

Finanční referentka

Více

Jan ŠašekJan Šašek

Botanik a zpěvák

Více

Konference na magistrátu se zabývala problematikou agenturního zaměstnánvání, nelegálních ubytoven a kriminalitou cizinců

Plzeň, 03.03.2017, aktualizováno 16:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nelegální ubytovny a pracovní agentury, to byla dvě stěžejní témata konference, která se uskutečnila v pátek z iniciativy plzeňského primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD). Vůbec poprvé spolu jednali společně zástupci města, vrcholný management řady průmyslových podniků z regionu, zástupci pracovních agentur působících na území západočeské metropole, státních organizací, městská i státní policie. Tématem konference bylo Agenturní zaměstnávání v Plzni a jeho přímý dopad na samosprávu obce.

Konference o agenturním zaměstnání se uskutečnila pod patronací ministra vnitra Milana Chovance | Autor: Plzen.czKonference o agenturním zaměstnání se uskutečnila pod patronací ministra vnitra Milana Chovance | Autor: Plzen.cz

Na deset možných nelegálních ubytoven na území Plzně upozornili v posledních deseti dnech odbor cizinecké policie plzeňští strážníci. Ukázalo se, že u osmi z nich skutečně ubytovatel neplní své povinnosti a provozuje ubytování „na černo“. Nelegální ubytovny vznikají v bytech panelových domů na sídlištích, ale i ve starší zástavbě cihlových domů.

I tyto informace zazněly na konferenci, jež se uskutečnila na plzeňské radnici. „Tato konference není o tom, abychom hledali viníky situace, která nás trápí, ale abychom hledali společná řešení. Chceme otevřít toto téma. My všichni jsme partneři, chceme, aby podniky měly kvalitní zaměstnance, ale na druhou stranu chceme také to, aby samospráva netrpěla a neřešila otázky bezpečnosti a sociálních dopadů,“ řekl v úvodu primátor Martin Zrzavecký.

Konferenci svolalo město proto, že západočeskou metropoli trápí mimo jiné velká míra přestupků páchaných cizinci, vznikají zde problémové lokality z pohledu bezpečnosti a v metropoli také roste počet lidí bez domova, což souvisí právě i s praktikami některých pracovních agentur. Mnozí lidé žijící „na ulici“ se totiž rekrutují z řad cizinců dovezených do Plzně za prací. Aktuálně úřad práce eviduje v Plzni celkem 14354 zahraničních pracovníků, v celém Plzeňském kraji je jich 35 tisíc.

„Bez pracovní síly ze zahraničí se neobejdeme. Jde nám ale o to nastavit určitá pravidla, mantinely, říci si, kde je hranice. Nejsem zastáncem masivního dovozu levné pracovní síly, pro nás je důležitá výroba s vysokou přidanou hodnotou, to je podle mě cíl, ke kterému musíme směřovat. Chceme, aby se cizinci integrovali, zapojili, přináší pro nás hodnotu, je v našem zájmu, aby tu zakořenili,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se konference rovněž zúčastnil. Podle něj je potřeba, aby agentury měly jasná pravidla. Ta mají nastavit připravovaná legislativní opatření. „Chceme, aby o cizince bylo postaráno i v době, kdy má osmihodinové volno, a nenacházel se jen v barech,“ dodal ministr. Upozornil, že ne všechny agentury jsou stejné, některé jsou podle jeho slov velmi profesionální, mají své kvalitní kodexy.

„Oblast pracovních agentur je složitá, agentury se vyvíjí, na základě našich zjištění cítí, kde mají tenký led a co musí ohnout,“ řekl Miroslav Duchek, ředitel Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Za rok 2016 provedl inspektorát, který má ve své gesci kontrolu pracovních agentur, přes šest desítek kontrol. U 42 procent z nich zjistil nedostatky. „Zjistili jsme celkem 85 pochybení,“ uvedl Miroslav Duchek. Nedostatky se opakují a nejčastěji se týkají mzdové oblasti, kdy agentury neplatí dělníkům příplatky, přesčasovou práci, problémem bývá i oblast uzavírání vztahu. Agenturám často podle inspektorů chybí doklady, mnohé také vymýšlejí různé způsoby, jak proces kontroly zdržovat a komplikovat. Velkým problémem je i nedostupnost agentury. Velmi obtížné bývá podle inspektorů „dohnat“ jednatele a zahájit s ním komunikaci. Co se týká nelegálně pracujících osob, evidoval loni inspektorát na území Plzeňského kraje 225 případů.

Podle Květuše Kondrysové, vedoucí Odboru cizinecké policie Policie České republiky – Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, je na území kraje v současné době 309 ubytoven pro zahraniční dělníky. Největší lokalitou jsou Borská pole. „V blízkosti této průmyslové zóny je 17 ubytoven s kapacitou 1550 osob,“ přiblížila Květuše Kondrysová. Narůstající kumulace cizinců přináší problémy. Jde zejména o přestupky cizinců v oblasti dopravy, proti majetku, veřejnému pořádku a společnému soužití. V lokalitě Borská pole loni zahraniční motoristé spáchali například v dopravě 2805 přestupků, což je 73 procent přestupků v dopravě v Plzni.

Na problematiku spojenou s pracovními agenturami, cizinci a bezdomovci se nyní Plzeň intenzivně zaměřuje, již vloni v listopadu se uskutečnilo na plzeňské radnici mimorezortní setkání na dané téma. Na základě závěrů vznikla pracovní skupina při Ministerstvu vnitra České republiky, kde má město zástupce. Zároveň Plzeň navrhla legislativní změny příslušných zákonů, které by měly zpřísnit podmínky agenturního zaměstnávání. Na úrovni města funguje úzká spolupráce mezi městskou a státní policií.

Na konferenci vystoupil i zástupce personální velké zavedené agentury Adecco. „Existuje spousta mezer v legislativě, co se týká poskytování licencí agenturám i systému kontroly,“ uvedl Rudolf Špoták, zástupce agentury.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 04.03.2017 11:11, Reagovat

Nějaká konference vyřeší tak akurát prdlajs. V noci prý na Americké třídě v Plzni proběhla kontrola za přítomnosti ministra. Největší starost policie v tomto případě byla asi ta, aby uchránili pomazanou hlavu od útoku nějakého cikána nebo gastarbaitera v těchto končinách obvyklého. Závěr: Bronx v centru krajského města bude dál, bordel s cikány a gastarbaitery bude dál, dokud se nezatrhne dovoz tohoto evropského odpadu do naší země a kapitalisté, provozující montovny se nedonutí změnit katastrofické podmínky a solidně platit české lidi. Mnohý Čech by se rád postavil i k tomu pásu za důstojných podmínek a za důstojnou mzdu. Ti šmejdi vydělávají dost, aby Čecha mohli zaplatit. Mj. 60 km na západ od Plzně německý kmenový zaměstnanec vydělává v tomto odvětví minimálně 4000€ hrubého (čistá mzda minus cca 40% odvody) - za stejnou práci s podstatně kratší pracovní dobou a bez zjevné buzerace a bez otřesných pracovních podmínek. A to je třeba řešit. Čech nebude otročit, ale chce si slušně vydělat a být důstojným člověkem a občanem EU, kde by měla být nastavena stejná pravidla. To řeště, hlavy pomazané a pokud to nedokážete, táhněte od vesla a přenechte to těm, co by to vyřešili. MOžná radikálně, ale vyřešili. Řešení je v nacionálních stranách nakloněných k národnímu cítění a národní cti. STOP gastarbaiterům, STOP přilezlíkům, STOP zvýhodňování cikánů. Všichni nás jen vyžírají a parazitují na nás!!!!!!! Jsme ve vlastní zemi a nenechme se tady utiskovat kdejakou svoločí a parazity!!!! STOP sluníčkářům, STOP kavárně, STOP havlistům, STOP tibetistům. Ti ať si táhnou do svých rájů. V této zemi pro takové vlastizrádce místo není. Jen škodí a hrabou pod sebe. Naše země je dušena a zašlapavána parazity, co nás jen utiskují, bijí, zabíjejí, násilní a poskoky, kteří jejich chování tiše přehlížejí, pod starchem, že přijdou o své bruselské prebendy. Asi tak přátelé!!!! Vím, že to není zrovna košer s bruselskými scestými metodikami, ale dokud policajt rozkravenou násilnou verbež nebude moci na místě seřezat a kdyby se vzpouzela, třeba i zastřelit, pořádek nebude. Pak bude respekt a dobytek se buď přizpůsobí nebo odtáhne.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.