Na Slavnosti svobody se letos opět vrací oblíbený Convoy of Liberty, vojenská technika projede Plzní 7. května

Na Slavnosti svobody se letos opět vrací oblíbený Convoy of Liberty, vojenská technika projede Plzní 7. května | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal VozobuleMichal Vozobule

zastupitel města Plzně

Více

Marek SýkoraMarek Sýkora

Zastupitel PK, radní města Dobřany

Více

Ondřej FáberaOndřej Fábera

Městský úředník

Více

Na Slavnosti svobody se letos opět vrací oblíbený Convoy of Liberty, vojenská technika projede Plzní 7. května

Plzeň, 02.03.2017, aktualizováno 27.04.2017 15:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po roční pauze se na program oblíbených Slavností svobody vrací tradiční a nejatraktivnější část programu, kterou je Convoy of Liberty. Vojenská historická technika projede centrem Plzně v neděli 7. května. Slavností svobody se uskuteční se od pátku 5. května do pondělí 8. května. Hlavní myšlenka oslav zůstává stejná, cílem je důstojně a v duchu tradic vzdát hold osvoboditelům města, americkým a belgickým válečným veteránům a připravit kulturní program evokující atmosféru května 1945 v Plzni. Základní koncept projektu už schválila Rada města Plzně.

„Slavnosti svobody, které si od počátku devadesátých let vybudovaly obrovské renomé nejen na území České republiky, ale i v zahraničí, nejsou pouze regionální akcí, ale staly se centrem oslav konce 2. světové války ve střední Evropě. Maximálně se snažíme jejich význam posilovat,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), jehož kancelář opět připravila bohatý program pro americké a belgické veterány.

„Při pořádání letošního ročníku oslav osvobození Plzně se odbor prezentace a marketingu jako organizátor slavností rozhodl využít prodlouženého víkendu. Co se týká oblíbeného Convoy of Liberty, na podnět klubů vojenské historie jej letos poprvé organizuje přímo odbor prezentace a marketingu ve spolupráci s odborem bezpečnosti a prevence kriminality,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Slavnosti svobody se budou konat jako obvykle na několika místech. V parku za řekou za OC Plaza bude vojenský historický tábor americké armády, jak to Plzeň zažila v květnu 1945. Samostatná část kempu bude představovat stanový tábor Československé samostatné obrněné brigády a Královského letectva (RAF). V amfiteátru bude hudební scéna folkové a country hudby. V Pobřežní ulici nabídne další tábor současnou americkou armádu. Tradiční kemp, letos zaměřený na americkou 2. pěší divizi, která slaví 100 let od vzniku, bude v Proluce v Křižíkových sadech. V části sadů se lidé prostřednictvím projektu oživené historie přenesou do atmosféry Plzně v květnu 1945.

Na náměstí bude hlavní hudební scéna a nedělní dojezd konvoje, v DEPO2015 bude přehlídka amerického pouličního občerstvení a na spodním parkovišti prezentace Armády ČR. Ani letos nebude hotový nový pomník Díky, Ameriko!, kde se vždy konal hlavní pietní akt slavností. Kvůli narušené struktuře město loni vysoké žulové kvádry pomníku odstranilo, náhrada zatím není hotová.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 02.03.2017 20:42, Reagovat

Hlavně, ať se z toho zase nedělá pompézní akce a nebudí se veřejný dojem, že spojenci osvobodili celou republiku. Pravda je taková, že osvobodili jen velmi malou část jihozápadních Čech a defacto oficiálním osvoboditelem země byl SSSR se svojí Rudou armádou. Té by měl být dán hold a ta by měla být oslavována. I v Plzni! A po pravdě řečeno, pravým osvoboditelem Plzně byla domobrana řízená tejdejší Komunistickou stranou Československa, tehdy řízená ze SSSR. Německá armáda se jen odmítala vzdát do rukou civilistů a tudíž převzali kapitulaci spojenci v bílých košilkách a rukavičkách. Tak fakt nevím jaký konvoj a jaké opičárny. A to, jak se spojenci k Plzni zachovali v posledních dnech války, kdy rozmlátili svým bombardováním celé město a zabili mnoho civilistů, více než Němci, snad už připomínat nemusím. To se veřejně ví. To mi byli panečku osvoboditelé! Vážně nevím, co slavit? Tu destrukci města? Ty mrtvé? Tak to tedy děkuji pěkně!

MrDacz 04.03.2017 21:11, Reagovat

Bože, ty seš Vosáku Čurák s velkým č!!!

Noe 03.03.2017 11:52, Reagovat

Zbytečně provokuješ.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.