Sněmovna schválila vládní návrh zákona o ochraně přírody, národní parky se radují

Sněmovna schválila vládní návrh zákona o ochraně přírody, národní parky se radují | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ondřej FáberaOndřej Fábera

Městský úředník

Více

Karel DachKarel Dach

Majitel sociální kavárny

Více

Michaela MakovcováMichaela Makovcová

odborná asistentka

Více

Sněmovna schválila vládní návrh zákona o ochraně přírody, národní parky se radují

Plzeň, Praha, 02.03.2017, aktualizováno 11:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ani prezident Miloš Zeman nepřesvědčil poslance, aby hlasovali pro senátní návrh zákona o ochraně přírody. Sněmovna nakonec podle očekávání schválila vládní návrh zákona, který stanovuje nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě bez senátních úprav, které měly mimo jiné zvýšit pravomoci obcí. Zatímco ředitelé národních parků novelu uvítali, naopak Svaz obcí Národního parku Šumava výsledek hlasování kritizuje, stejně jako vedení Plzeňského kraje, které rovněž podporovalo senátní návrh zákona. Prezident Miloš Zeman okamžitě oznámil, že bude zákon vetovat.

Poslanci odmítli senátní návrhy, které by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň a otevřely by cestu developerským projektům v národních parcích. Stoupenci senátního znění zákona mluvili hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich novela zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Z výsledku hlasování ve Sněmovně měl radost ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, který je přesvědčen o tom, že novela by měla přinést velké zklidnění v rozčeřené atmosféře toho, kam mají národní parky směřovat, kdy část obcí byla pro přírodu a část spíš pro obecní národní park. Zklamání naopak neskrýval starosta Modravy a šéf svazu šumavských obcí Antonín Schubert. „Novela je velmi špatnou zprávou pro turistickou veřejnost i velmi špatná zpráva pro obce. Lživým argumentem byly neexistující developerské projekty, neexistující developeři a neexistující výstavba cest,“ prohlásil Schubert, který je přesvědčen o tom, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí. Krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS) míní, že nyní bude záležet i na složení Rady národního parku a jak silné slovo v ní budou mít šumavské obce.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude zákon o národních parcích vetovat. Pro ústavní stížnost v případě přehlasování svého veta Sněmovnou Zeman nevidí důvod. Pro přehlasování veta by bylo třeba stejně jako pro přehlasování senátní verze zákona 101 poslanců. Vládní návrh ve Sněmovně podpořilo 117 ze 164 hlasujících poslanců. Za návrh se postavili zákonodárci z vládních ANO a KDU-ČSL a z opozičních TOP 09, Úsvitu a Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury (SPD). Normu podpořila i většina sociálních demokratů a sedm komunistů. Výhradně proti hlasovali jen poslanci ODS.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.