Vláda hejtmany zklamala, na opravy krajských silnic II. a III. třídy uvolnila o půl miliardy korun méně, než se čekalo

Vláda hejtmany zklamala, na opravy krajských silnic II. a III. třídy uvolnila o půl miliardy korun méně, než se čekalo | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří ŠnebergerJiří Šneberger

Zastupitel PK, člen výkonné rady ODS

Více

Roman AndréRoman André

Předseda krajské rady NS-LEV 21

Více

Vlastimil KonrádyVlastimil Konrády

zastupitel města Domažlice

Více

Vláda hejtmany zklamala, na opravy krajských silnic II. a III. třídy uvolnila o půl miliardy korun méně, než se čekalo

Praha, Plzeň, 27.02.2017, aktualizováno 22:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rozčarování a zklamání. Tak kraje vnímají fakt, že na opravu silnic II. a III. tříd mají jít jen tři miliardy korun. Z rozpočtu ministerstva dopravy to bude 2,5 miliardy, půl miliardy korun půjde ještě z vládní rozpočtové rezervy. V pondělí o tom rozhodl kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kraje víc peněz na rozbité komunikace vítají, čekaly však víc. Na základě dřívějšího vládního nařízení totiž musí zvýšit mzdy řidičů autobusů a premiér už dřív přislíbil, že se na tom vláda bude podílet. A zklamání neskrýval ani hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) a jeho náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

„Doufali jsme, že vláda uvolní na opravy našich silnic čtyři miliardy korun,“ uvedl náměstek Čížek. „Pokud dá vláda tři miliardy, tak potom existuje takový vzoreček, podle kterého se přepočítá, že pro náš Plzeňský kraj by to přineslo asi 298 milionů korun. Ale mrzí nás to a vnímáme to jako horší zprávu. Počítali jsme s podstatně vyšší částkou. Byli bychom schopni to lehce proinvestovat, připravenost je 700 milionů korun na naše projekty,“ řekl hejtman Josef Bernard.

„Všechny kraje se shodly, že by jako kompromis uvítaly, pokud by vláda na opravu silnic II. a III. tříd dala čtyři miliardy korun, z toho 1,5 miliardy z rozpočtové rezervy. Kompenzovala by tak výdaje krajů v souvislosti se zvýšením mezd řidičů autobusů,“ konstatovala předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) a dodává: „I když je schválená půl miliarda lepší než nic, jsme hodně zklamaní z neplnění dřívějších slibů premiéra o spoluúčasti státu na financování vyšších mezd řidičů. Máme obavu, že se samosprávy stávají rukojmím státu a obětí předvolebních politických her ve stylu o nás bez nás. Mrzí nás to zejména pro to, že na prvním místě má být zájem veřejnosti a je jasné, že lidé potřebují jezdit po opravených a bezpečných silnicích.“

Víc peněz na silnice chtěly kraje proto, že komunikace jsou po letošní tuhé zimě ve velmi špatném stavu a kraje evidují řadu podnětů od starostů, aby se silnice, vedoucí přes města a obce, opravily. Finance se přitom rozdělují podle délky cest v dané oblasti a už teď je jasné, že peníze z rozpočtu na pokrytí všech požadavků nebudou stačit.

Zřejmé také je, že kraje budou muset zrušit některé plánované investice proto, aby měly z čeho pokrýt výdaje související se zvýšením mezd řidičů autobusů. Co se v dané věci v současné době děje, ukazuje tabulka, kterou kraje o víkendu poskytly dopravním odborům. Z ní je patrné, že kraje o zvýšení mezd řidičů už zpravidla rozhodly nebo ho řeší. Týká se více než 170 dopravců a znamená náklady ve výši asi 800 milionů korun. Aby se situace stabilizovala, je třeba peníze na dopravu řešit komplexně, předvídatelně a s větší finanční spoluúčastí státu. Vláda však příliš nebere ohled na to, že pokud kraje poukážou další peníze dopravcům, budou chybět jinde na služby veřejnosti.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan 28.02.2017 08:41, Reagovat

Jo jo.Vcera Babis v udalostech rikal,ze navrhoval 4 miliardy a CSSD a KDU hlasovaly proti jeho navrhu.
Cili premier z te strany,ze ktere je i pan Bernard.
A clenove vlady z te strany,ze ktere byl ve sdruzeni nominovan i pan Cizek.

roman 28.02.2017 12:45, Reagovat

Čížek je ze STanu. Ten ve vládě není.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.