Komunisté na zastupitelstvu kritizovali předraženou analýzu, která má ukázat, jak si vede krajské zdravotnictví

Komunisté na zastupitelstvu kritizovali předraženou analýzu, která má ukázat, jak si vede krajské zdravotnictví | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel FerschmannKarel Ferschmann

Starosta Němčovic

Více

Marcela KunešováMarcela Kunešová

Předsedkyně Kontrolního výboru MO Plzeň 4

Více

Petr HoraPetr Hora

Lékař

Více

Komunisté na zastupitelstvu kritizovali předraženou analýzu, která má ukázat, jak si vede krajské zdravotnictví

Plzeň, 21.02.2017, aktualizováno 17:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Komunisté se v pondělí opět ukázali jako nejaktivnější opoziční strana v zastupitelstvu Plzeňského kraje, kdy se pokusili torpédovat smlouvu, kterou uzavřelo hejtmanství s dvojicí expertů. Ti mají za úkol zjistit za částku ve výši tři čtvrtě miliónu korun, jak dostat z dluhů šest krajských nemocnic, na jejichž chod musí hejtmanství neustále doplácet. Do konce března by měli analýzu vypracovat Marek Kýhoz a Tomáš Uvízl, kteří dříve figurovali v představenstvu firmy AGEL, což je největší poskytovatel zdravotní péče ve střední Evropě.

„Tři čtvrtě milionu korun za analýzu o situaci ve zdravotnictví Plzeňského kraje pro dva experty je opravdu hodně. Kdo jsou vlastně ti dva experti, kterým rada rada kraje z ruky tak vysokou zakázku?“ tázal se radní Václav Štekl (KSČM).

Rovněž i jeho stranický kolega a poslanec Karel Šidlo považuje najmutí expertů za zbytečné. „Buď doporučí zachovat zdravotnický holding, nebo doporučí změnit jeho strukturu. Nejvíce se ale obávám toho, že analýza může znamenat přípravu k odprodeji či pronájmu zdravotnických zařízení,“ uvedl poslanec Šidlo. Ten je přesvědčen o tom, že za všechno může nespravedlivá úhradová vyhláška určující, kolik peněz nemocnice dostanou od pojišťoven za konkrétní výkony. „Krajským nemocnicím nikdy neproplatí sto procent provedených výkonů. Bez financování ze strany kraje to ty nemocnice nedokáží utáhnout, samy si na sebe nevydělají,“ prohlásil Šidlo s tím, že z výsledků zadané drahé analýzy se vedení kraje stejně nedozví nic nového.

Lídr Hnutí ANO Miloslav Zeman upozornil na to, že kraj potřebuje koncepci, aby pak dokázal nějaké věci předjímat a neplatit poradenské služby za několikanásobné ceny. Zastupitel a lékař Richard Pikner (TOP 09) zase zmínil, že, koncepci není možné vytvářet bez pojišťoven. „Kraj by měl sehrát roli moderátora mezi nimi,“ dodal primář Pikner.

Ztráty nemocnic dorovnává kraj v rámci služeb obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Podle slov hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) byla ještě v roce 2010 SOHZ 70 miliónů. „Teď reálné SOHZ činí přes 320 miliónů. Chci vědět, jaký stav bude za čtyři roky, kdy ztráty mohou být 600 nebo 700 miliónů,“ řekl hejtman Bernard. Na to reagoval poslanec Šidlo tím, že výše SOHZ není závislá na kraji a na nemocnicích, ale na tom, jaká je vláda a ministr zdravotnictví.

Krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) uvedla, že v zastupitelstvu kraje je osm subjektů, ale ani politické strany zastoupené v radě se nedokážou shodnout na tom, jak řešit problém zdravotnictví a jak by měl fungovat Zdravotnický holding Plzeňského kraje. „Jsem ráda, že přišli experti zvenčí, kteří přinesou na celou záležitost jiný pohled,“ dodala Stárková.

Na závěr debaty hejtman Josef Bernard slíbil každému zájermci poskytnout podrobné informace o dvojici expertů, kteří ve službách pracují na analýze krajského zdravotnictví.  

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Muf 22.02.2017 10:35, Reagovat

Volně přeloženo, buď po mé vládě na hejtmanství zůstane "sekyra" 700 mega, nebo nemocnice prodám. Tam, kde pravičáci před osmi lety skončili, teď volně pokračují. A je jedno, že jim dres zoranžověl!!

XX 22.02.2017 16:46, Reagovat

Je určitě v pořádku, že se opozice ozývá. Na druhé straně - mnozí zastupitelé si myslí, že krajské zdravotnictví by se dalo provozovat s menšími ztrátami. Ale to nepůjde. Aby se udrželi v nemocnicích lékaři a sestřičky,musí se zaplatit, úhradová vyhláška to nepokryje, tak to musí "pokrýt" kraj. Většina lidí z nového zastupitelstva se v tom vůbec nevyzná, pořád by chtěli nějaké "koncepce".... No, tak holt jsou tady experti zvenčí a nejspíš řeknou to, co věděli ti, kteří se v oblasti zdravotnictví vyznají.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.