O podobu nového zákona o ochraně přírody bojuje i početný zástup šumavských spolků

O podobu nového zákona o ochraně přírody bojuje i početný zástup šumavských spolků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Adam ŠoukalAdam Šoukal

právník, místopředseda KS Plzeňský kraj

Více

Markéta NěmcováMarkéta Němcová

Realitní makléřka

Více

Jan LátkaJan Látka

Senátor PČR, zastupitel PK, zastupitel města Domažlice

Více

O podobu nového zákona o ochraně přírody bojuje i početný zástup šumavských spolků

Plzeň, 20.02.2017, aktualizováno 14:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Čím více se blíží úterní termín závěrečné fáze schvalování vládního návrhu zákona o ochraně přírody ve Sněmovně, tím větší aktivitu vyvíjejí nejen politici napříč politickým spektrem, ale i mnozí aktivisté. Naposledy se k problematice vyjádřilo otevřeným dopisem také 24 různých šumavských spolků. Jejich zástupci se v kauze o podobu zákona a směřování národních parků postavili na rozdíl od vedení Plzeňského a Jihočeského kraje na druhou stranu barikády. Apelují na poslance, aby schválili novelu zákona předloženou ministerstvem životního prostředí a nikoliv senátní návrh zákona, pro který lobuje vedení krajských samospráv.

Pohled na Luzný od Březníku - ilustrační foto | Autor: Richard BenešPohled na Luzný od Březníku - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Představitelé šumavských spolků tvrdí, že po odeznění kůrovcové kalamity se našly jiné důvody pro omezení ochrany přírody v šumavském národním parku. Tím nejčastějším je pak kvalita života místních obyvatel, což je prý argument, o který se opírají zastánci senátního návrhu zákona, který znatelně snižuje úroveň ochrany přírody v národních parcích. V tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu, což podle názorů spolků potvrzují dlouhodobé zkušenosti jak z české, tak i z německé strany.

„Snahy o omezení ochrany přírody pramení častěji z vidiny snadného zisku z rozprodávání doposud chráněných lesů a pozemků, než z obavy o blaho místních obyvatel. Žádáme poslance, aby schválili novelu zákona předloženou ministerstvem životního prostředí. Ta totiž na rozdíl od verze předložené Senátem směřuje k ochraně přírody a krajiny, jak název zákona deklaruje. Věříme, že díky tomu bude ke stoletému výročí vydání knihy od Josefa Váchala, Šumava umírající a romantická, disponovat Šumava rozsáhlým územím panenské přírody,“ řekl Tomáš Hauser, předseda spolku Zázemí, který dopis také podepsal.

„Víme, že právě příroda ve své přirozené podobě je to, co činí náš kraj výjimečným, co nám přináší vnitřní i vnější bohatství,“ konstatoval zase Jiří Včelák, předseda spolku Šumava domovem, který dopis také signoval. Pod dopis se podepsali také zástupci Okrašlovacího spolku Zdíkovska, dále pak například spolků Šumava Ne Na Prodej, Pošumavský muzejní spolek, Klub ochrany dravců a sov, společnost Vlídné vidiny nebo Spolek Pošumavská jižní dráha.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.