Proč budu hlasovat pro senátní návrh o NP Šumava

Proč budu hlasovat pro senátní návrh o NP Šumava | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Proč budu hlasovat pro senátní návrh o NP Šumava

17.02.2017, aktualizováno 21.02.2017 11:31 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Zákon o ochraně přírody, který ve Sněmovně vstupuje do závěrečné fáze schvalování, rozděluje nejen odbornou i laickou veřejnost, ale i politiky a zákonodárné sbory. Pro kontroverzní zákon se vžila zkratka „zákon o NP Šumava“, ačkoliv se netýká jen tohoto území. Jenže právě Šumava má tolik specifik, že by si vlastní zákon zasloužila. Zatímco Sněmovnou prošel vládní návrh, který rigorózně chrání přírodu, ve které člověk nemá místo, Senát dává do rovnováhy ochranu přírody a rozvoj obcí a v této podobě vrací zákon do Sněmovny.

     Výjimečnost NP Šumava je v tom, že na území žádného jiného parku není tolik obcí a nežije tam tolik lidí. Předci mnohých obyvatel zde v tvrdých podmínkách žili po staletí, obdělávali svá pole, hospodařili v lese. Nyní je jejich život svázaný řadou omezení. Podle zákona ve sněmovní verzi by například do režimu divočiny mohly být bez ohledu na názor samospráv zařazeny i území v intravilánu obcí. Toto napravuje senátní změna zákona. Samosprávy nebudou nesvéprávné a zcela v područí správy NP, budou mít rovnoprávnější postavení, budou partnery vedení parku.

      Pokud jsem na začátku napsal, že zákon rozděluje, tak na druhou stranu i spojuje. Proti sněmovní verzi jsou jak zastupitelé Jihočeského a Plzeňského kraje napříč politickým spektrem (s výjimkou hnutí ANO), tak poslanci a senátoři za oba kraje, a samozřejmě i obce, které leží na území NP Šumava. Své negativní stanovisko připojilo i Sdružení měst a obcí PK.
Pro senátní verzi budu hlasovat i já, přestože původní verze je vládní návrh a já jsem vládní poslanec. Nemůžu ale neslyšet hlasy a názory obyvatel a samospráv obcí ležících v národní parku. Šumava nemůže být jen bezbřehá divočina, odkud je stupňujícími se omezeními člověk pomalu vytlačován. A podporuji i usnesení Zastupitelstva Plzeňského kraje, jehož členem mám tu čest být.

      Dostávám denně desítky emailů i od odpůrců senátních úprav, jejichž pisatelé na mě apelují, abychom „neotevřeli cestu neřízené výstavbě, developerům a těžbě dřeva“, nebo konstatují, že „díky senátní úpravě by národní parky vlastně přestaly existovat a na velké části jejich území by byl hlavním cílem rozvoj obcí“. Jiní už v národním parku vidí „lunaparky a masívní výstavbu hotelů, což jsou prý zájmy podnikatelů napojených na starosty obcí a úředníky Jihočeského kraje“. A dokonce obviňují ze spojení s developery i nás zákonodárce, kteří podporujeme senátní návrh. Je to naprostý nesmysl a mne to doslova uráží! Úsměvné je, že někteří pisatelé přiznají, že na Šumavě nikdy nebyli, nebo zde před léty strávili týden dovolené. Oč míň o věci vědí, tím víc jsou jejich vzkazy emotivnější – „Špinavé pracky pryč od šumavských lesů! Přírodní park není parkoviště!“

     Senátní návrh rozhodně nedává Šumavu ani jinou chráněnou oblast v plen developerům, a navíc Šumavu před nějakým nekontrolovaným rozvojem nechrání jen tento zákon, ale i další úzce navazující zákony např. lesní zákon, stavební zákon, zákon o posuzování vlivu staveb na životní prostředí a další.
Senát prostě uznal, že v národním parku žijí i lidé a nejsou míň než srnky, ptáci, brouci, žáby, rostliny a stromy. A pokud se pisatelé obávají, že „naše děti budou les znát jen z televize“ může se jim to lehce splnit právě s původní verzí zákona, která chce z velké části Šumavy udělat divočinu přístupnou jen pro vyvolené badatele a ekoaktivisty. Chci, aby i na Šumavě mohli žít lidé v souladu s krásnou přírodou!

Václav   V o t a v a   (ČSSD), poslanec PČR

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Václav Votava

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jakub Černý 20.02.2017 17:36, Reagovat

Babiše sice nemám v lásce, ale těším se až ve volbách definitivně vymete nenažrané poslance jako tento, jenž už se těší, až mu z výstavbě v národních parcích taky kápne nějaká korunka.

XX 20.02.2017 17:44, Reagovat

Je užitečné si o věci něco zjistit a pak teprve psát. Dnes bylo zasedání zastupitelstva PK, o NPŠ byla dlouhá diskuse a téměř všichni se shodli na potřebě chránit Šumavu tak, aby tam mohli žít lidé, aby se Šumava nevylidňovala. Což se stane, pokud bude na obrovském území "divočina".

Jakub Černý 21.02.2017 11:44, Reagovat

Na Šumavu jezdím docela často a rozhodně si nemyslím, že by se tam žilo lidem nějak špatně, nebo že by se vylidňovala. Turistika a ubytování tam jede na plné obrátky, v podstatě po celý rok to co je tam za nabídku je vyprodáno. Jezdí tam bohatí turisti z Německa a nevypadá to že by místní nějak trpěli. Kdo trpí musí být vlastník pozemků, který je chce nabídnout ke stavbě nějakým developerům a nemůže. A takoví lidí jsou nejhorší, co svůj vlastní zisk staví za cenu, že po něm nic nezbyde. Pokud někdo uvnitř národního parku chce vydělávat na realitách, těžbě dřeva nebo zemědělství, tak tam asi nemá nic dělat a nevidím důvod, proč bychom takové lidi měli podporovat.

Václav Dušek 22.02.2017 10:20, Reagovat

Máte pravdu v tom, že nyní to celkem funguje. Nicméně cílem hnutí Duha a podobných aktivistů je, aby tam těch lidí žilo mnohem méně a to je dle mého názoru špatně.

XX 21.02.2017 17:44, Reagovat

Tak např. v Nové Peci ubylo během posledních let 30% obyvatel. Jsem v údivu, jak funguje dezinformační kampaň, lidi podepisují petice, aniž by problému Šumavy rozuměli...Zelení aktivisté chtějí vytvořit "umělou divočinu",což považuji za nesmysl.

Václav Dušek 20.02.2017 21:44, Reagovat

Jsem pravicově smýšlející člověk, ale rozhodně si nemyslím, že by pan Votava byl nenažraným poslancem. Je to člověk, který se dlouhodobě zajímá o problémy lidí a ač se s ním v řadě případů ideologicky neshodnu, jeho dnešní projev na jednání krajského zastupitelstva k tématu NP Šumava patřil k nejlepším.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.